عمل بینی و جراحی بینی

آیا جراحی بینی گوشتی برگشت پذیر است؟

یکی از مهمترین مسائل نگران کننده در جراحی بینی گوشتی، برگشت پذیر بودن آن است. معمولا افرادی که بینی آنها از نوع گوشتی می باشد و قصد دارند با جراحی بینی، به زیبایی ایده آل خود دست یابند، این نگرانی باعث می‌شود از تصمیم خود منصرف شوند. در گذشته این مشکل رایج بود اما امروزه با کمک تکنیک‌های جدید، این مشکل قابل حل است. البته اگر انتخاب جراح بینی به درستی و با تحقیق کافی انجام شود.

هر چه اطلاعات خود را در زمینه جراحی بینی گوشتی بیشتر کنید بهتر می‌توانید جراح بینی مناسب را پیدا کنید.

بینی گوشتی چه ویژگی‌هایی دارد؟

بر خلاف باور عموم، بینی گوشتی، گوشت بیشتری ندارد بلکه نوع بافت و ساختار آن با بینی استخوانی تفاوت دارد. بینی گوشتی این ویژگی‌ها را دارد:

  • بینی گوشتی، پوست ضخیم‌ وسفتی دارد.
  • مقدار چربی آن زیاد است.
  • بینی گوشتی دارای غضروف و استخوان ضعیف و نازک است.
جراحی بینی گوشتی

بنابراین جراحی بینی گوشتی، عروسکی و فانتزی نخواهد بود و باید انتظار معقولانه‌ای از جراح داشت.

دو نوع بینی گوشتی داریم. در دسته اول گوشتی بودن بینی به خاطر لایه چربی زیاد زیر پوستی است چون غده‌های سباسه آن‌ها خیلی زیاد است و در دسته دوم بافت پوستی ضخیم‌تر می‌باشد. تجربه نشان داده است که عمل زیبایی بینی گوشتی برای دسته اول آسان‌تر است.

معمولاً پزشک قبل از عمل جراحی بینی گوشتی، داروی راکوتان تجویز می‌کند تا ترشح چربی در لایه زیر پوست کاهش یابد البته رژیم غذایی مناسب هم می‌تواند این روند را بهبود دهد. همچنین برای بیمارانی که پوستشان ضخیم‌تر می‌باشد داروهایی مانند تجویز می‌کنند تا پوست آن‌ها نازک‌تر شود یا قبل از عمل به بینی کورتون تزریق کند.

تفاوت بینی گوشتی و بینی استخوانی

تفاوت بینی گوشتی و استخوانی در میزان ضخامت چربی و پوست است. در بینی گوشتی معمولاً لایه چربی زیر پوست، بیشتر است. همچنین در بعضی دیگر از ‌بینی‌های گوشتی لایه پوستی ضخیم‌تر می‌باشد. بنابراین بینی گوشتی، گوشتی نیست.

اما بینی استخوانی از نامش مشخص است، پوست آن نازک و بافت استخوانی آن ضخیم‌تر است. معمولاً جراحی بینی گوشتی سخت‌تر از استخوانی می‌باشد، از بینی استخوانی می‌توان فرم شکیل‌تر، پایدارتر و مستحکم‌تر ساخت. اما با پیشرفت تکنولوژی این امکان برای بین‌های گوشتی هم فراهم شده و جای نگرانی ندارد.

مراقبت بعد از جراحی بینی گوشتی

نحوه جراحی بینی گوشتی

در گذشته از تکنیک خاصی برای عمل بینی گوشتی استفاده نمی‌شد چون هنوز تکنیک جدید کشف نشده بود. به همین علت بسیاری از افراد بعد از جراجی، دچار افتادگی بینی می‌شدند و به اصطلاح بینی آن‌ها برگشت داشت.

بیشتر بخوانید: رینوپلاستی

اما امروزه از تکنیک‌های پیشرفته برای جراحی بینی گوشتی استفاده می‌شود. در این روش تلاش می‌شود تا جایی که امکان دارد بافت غضروفی بینی را تقویت کنند. البته این کار به ظرافت و دقت زیادی نیاز دارد بنابراین در انتخاب جراح خود بسیاردقت کنید که تبحر کافی در عمل بینی گوشتی داشته باشد.

چرا بعضی از بینی ها‌ بعد از جراحی بینی گوشتی، برگشت دارند؟

غضروف‌های بینی گوشتی، ضعیف می‌باشد که در جراحی بینی، بافت استخوانی و غضروف تراشیده و نازک می‌شود و ضعیف‌تر می‌شوند. بنابراین در اثر فعل و انفعالات پوستی همچنین کششش جاذبه زمین، به سمت پایین متمایل می‌شود. به همین دلیل بینی‌های گوشتی بعد از عمل احتمال برگشت دارند.

اما امروزه، با تقویت بافت غضروفی، حالت دادن و بازآرایی کردن آن می‌توان از برگشت بینی گوشتی جلوگیری کرد. به همین علت پدیده برگشت بینی‌های گوشتی کم‌تر شده و شاید مانند گذشته اتفاق نیفتد.

برگشت پذیری جراحی بینی گوشتی

در این بینی‌ها تا حد امکان از نازک کردن غضروف اجتناب می‌شود و پزشکان بیشتر سعی دارند با نازک کردن پوست به بینی استحکام و پایداری بیشتری ببخشند.

البته این مسأله به تجربه و تبحر پزشک هم مربوط می‌شود چرا که جرای بینی گوشتی  به روش جدید، ظرافت و دقت خاصی می‌طلبد که فقط یک پزشک باتجربه از پس آن بر ‌می‌آید.

چه سنی برای عمل بینی گوشتی مناسب است؟

معمولاٌ توصیه می‌شود که جراحی زیبایی بینی، زمانی انجام شود که صورت و اجزای آن رشد کافی پیدا کرده باشند تا بعد از عمل دیگر برگشتی اتفاق نیفتد. بنابراین اگر قصد جراحی بین دارید بهتر است تا سن بلوغ صبر کنید.

پیشنهاد سن مناسب برای دختران معمولاً بعد از 14 سالگی و برای پسران بعد از 16 سالگی می‌باشد. هر چند پیشنهاد بهتر بعد از 18 سالگی می‌باشد چرا که اکثر افراد بعد از 18 سالگی دیگر بلوغ را پشت سر گذاشته‌اند و تغییر محسوسی در چهره آن‌ها اتفاق نمی‌افتد.

روش عمل بینی گوشتی

آیا جراحی بینی گوشتی موفقیت آمیز خواهد بود؟

پاسخ این سؤال به نظر خود شخص بستگی دارد. برای یک نفر ممکن است زیباتر شدن به همراه سلامتی تنفسی مهم باشد در حالی برای فرد دیگری ملاک، رسیدن به فرم ایده آلش می‌باشد. بهتر است که جراح در جلسه مشاوره با بیمار روراست باشد و حاکثر تغییراتی که در ظاهر بینی می‌توان ایجاد کرد را مشخص کند.

البته اسکلت بندی صورت افرادی که بینی گوشتی دارند معمولاً درشت است و لب‌های برجسته‌تری دارند بنابراین طبق الگوهای زیبایی شناسی، بینی قلمی و نازک با این چهره تناسب ندارد. بنابراین مطابق مشورت پزشک و انتظارات معقول خود می‌توانید به چهره زیباتری دست یابید.

هزینه عمل بینی گوشتی

جراحی زیبایی بین برای بینی‌های گوشتی معمولاً حساس‌تر و سخت ‌تر است بنابراین هزینه آن نسبت به عمل استخوانی اندکی بالاتر خواهد بود. نوع و ضخامت بافت چربی و پوست همچنین سابقه پزشک از مهم‌ترین عوامل در معین کردن هزینه عمل بینی گوشتی است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. سلام من ۱۶ سالگی بینیمو عمل کردم و الان ۱ سال میگذده بینیمم گوشتی بود ولی الان اصلا شکل خوبی نداره د بزرگع میشع بگین مشکلش چیه؟

    1. دوست عزیز، در خیلی از موارد بینی شما هیچ مشکلی ندارد و احتما تنها دچار دیسمورفیا شده‌اید. برای اطمینان خاطر می‌توانید با شماره‌های پایین صفحه تماس و وقت مشاوره حضوری بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا