عمل بینی و جراحی بینی

استفاده از تامپون بینی بعد از عمل زیبایی بینی

با توجه به پیشرفت‌هایی که در چند سال اخیر در عمل زیبایی بینی اتفاق افتاده است، روش‌های متفاوتی برای بهبود سریع بیماران ابداع گردیده است که با استفاده از این روش‌های جدید بیماران دیگر مانند گذشته نگرانی ندارند. یکی از اقدامات پزشکان بعد از عمل زیبایی بینی، استفاده از تامپون بینی بود که رواج زیادی داشت. اما امروزه این روش کمتر و در مواقع نیاز به کار برده می‌شود. همانطور که برای عمل بینی گوشتی، دیگر نگرانی برگشت فرم بینی وجود ندارد، برای استفاده از تامپون و تحمل درد آن، نگرانی وجود ندارد.

البته این موارد به تجربه جراح بستگی دارد، اگر جراح مسلط باشد اصلاً به تامپون نیازی نیست و عمل بینی بدون تامپون انتخاب بهتری است. بنابراین بهتر است به جای اینکه هزینه عمل بینی را اولویت قرار دهید ملاک تان تسلط و تجربه و دلسوزی جراح باشد.

استفاده از تامپون بینی بعد از عمل زیبایی بینی

تامپون بینی چیست؟

تامپون یا مش یا فیتیله، نوعی پنبه یا گاز استریل است که معمولاً حالت لوله‌ای شکل دارد با پماد تتراسیکلین آغشته می‌شود. جراح بینی معمولاً بعد از عمل زیبایی بینی، تامپون را داخل بینی قرار می‌دهد تا از خونریزی جلوگیری کند، علاوه بر آن به صاف نگه داشتن تیغه بینی کمک کند. از تامپون یک نخ بیرون زده شده تا درآوردن آن از بینی و تعویض آن راحت‌تر انجام شود. بعضی از تامپون‌ها از داخل لوله پلاستیکی دارند تا راه نفس کشیدن، باز باشد.

کاربرد تامپون در عمل زیبایی بینی

مهم‌ترین کاربرد تامپون، برای ثابت نگه داشتن غشای مخاطی بینی است تا حالت بینی ثابت بماند و پوست به استخوان بچشبد و جا به جا نشود ضمن اینکه از جمع شدن خون زیر پوست جلوگیری می‌شود. از این طریق هم خونریزی کاهش می‌یابد و هم اینکه بافت غضروفی و استخوان زودتر بهبود می‌یابند. علاوه بر آن در شکل دهی بینی مؤثر است، همچنین جبنه حفاظت از بینی هم دارد.

 این تامپون‌ها بعد از جراحی بینی، به مدت 1 تا 4 روز باقی می‌ماند. در بعضی موارد معمولاً داخل هر دو سوراخ بینی تامپون گذاشته می‌شود که در این حالت راه تنفس فرد مسدود می‌شود. اما بعد از 1 یا 2 روز پزشک تامپون را از بینی بیرون می‌کشد. معمولاً برای افرادی که انحراف شدید بینی دارند، استفاده از تامپون ضروری است.

کاربرد تامپون بینی در عمل زیبایی بینی

انواع تامپون

تامپون‌های دارای لوله هوا

از آنجایی که تامپون بینی را کامل پر می‌کند و راه تنفسی مسدود می‌شود، طراحان در صدد طراحی جدید برآمدند و نوعی از تامپون‌ها را طراحی نمودند که دارای لوله هوا می‌باشد. در حالی که همان عملکرد تامپون بدون لوله را دارد.

تامپون دارای زائده یا نخ

در طراحی‌های جدید معمولاً از انتهای تامپون یک زائده نخی بیرون آمده است که بیرون کشیدن تامپون از بینی را راحت‌تر کرده است. بنابراین در صورت اجازه پزشک، خود بیمار هم می‌تواند تامپون را بیرون آورد.

انواع تامپون بینی

تامپون از جنس گاز استریل

معمولاً جنس تامپون از گاز استریل می‌باشد و با آغشتن آن به موادی مانند آنتی بیوتیک، مروسل، آویتان، وازلین، ررینوراکت و… برای جلوگیری از خونریزی آماده می‌شود. این تامپون بعد از عمل زیبایی بینی، کاربرد زیادی دارد.

تامپون آماده

استفاده از این تامپون‌ها راحت است چرا که دیگر نیازی به برش زدن و آغشتن به مواد ندارد، مستقیمان بعد از درآوردن از بسته می‌توان ان را استفاده کرد و داخل بینی گذاشت.

استفاده از تامپون بینی بعد از عمل بینی

تامپون چه مدت باید بماند؟

مدت زمان استفاده از تامپون به نظر جراح بستگی دارد. ممکن است برای بیماری که انحراف شدید بینی داشته است، تا یک هفته باید بماند اما در بیماری دیگر، یک روز هم کافی باشد. اگر تامپون بزرگ باشد، ممکن است کشیدن آن با درد همراه باشد. البته امروزه از مینی تامپون‌ها استفاده می‌شود که درد کمتری دارند. از طرفی با توجه به اینکه دقت جراحان در عمل زیبایی بینی یا همان رینوپلاستی بالا رفته است، خونریزی بیماران نیز کمتر شده است بنابراین در بعضی موارد اصلاً به تامپون نیازی نیست.

اگر کشیدن تامپون با درد شدید همراه باشد، پزشک با تزریق بی حسی به بینی، این درد را برای بیمار کمتر می‌کند.

نکات لازم در استفاده از تامپون

ممکن است تامپون راه تنفسی را مسدود کند و  نفس کشیدن را برای شما سخت کند طوری که شب‌ها نتوانید راحت بخوابید(نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی) اما مطمئن باشید اگر چیز بدی بود دکترتان استفاده نمی‌کرد. این یک هفته بعد از عمل زیبایی بینی را صبوری کنید و اجازه دهید که ساختار بینی به شکل دلخواه تبدیل شود. بعد از گذراندن دوره نقاهت و دیدن چهره زیبای خود در آینه‌، به خودتان افتخار خواهید کرد. پس دست به کارهای خودسرانه نزنید و تامپون را بینی خارج نکنید، اگر با عطسه تامپون خارج شد بینی شدیداً خونریزی کرد، حتماً به پزشک خود اطلاع دهید.

کاربرد تامپون بینی در عمل زیبایی بینی

بعد از خارج کردن تامپون از بینی باید بینی با سرم شستشو شود به این صورت که با سرنگ پنج سی سی سرم را داخل بینی بچکانید. بعد از آن ممکن است مقداری از آن از بینی خارج شود و مقداری از آن از انتهای حلق وارد دهان شود. این کار را باید در روزهای اول بعد از عمل زیبایی بینی و با احتیاط انجام دهید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا