عمل بینی و جراحی بینی

بهبود کبودی دور چشم بعد از عمل بینی

بهبود کبودی دور چشم بعد از عمل بینی از نگرانی‌هایی‌ست که بسیاری از بیماران بعد از عمل در صحبت با پزشک خود عنوان می‌کنند. یا وجود این که همواره به ایشان گفته می‌شود. این عارضه تنها یک موضوع موقتی‌ست؛ با وجود نگرانی زیاد آنان از این تغییر را نمی‌توان کتمان کرد. این نگرانی خیلی قابل قضاوت کردن نیست. زیرا بعد از عمل و با در نظر گرفتن استرس زیادی که بیمار متحمل شده است، عارضه‌های شدید این چنینی می‌توانند ترسناک باشند.

اما منشا این کبودی چیست؟ کبودی تقریبا در تمامی موارد به دلیل تجمع خون در نقطه‌ای نزدیک سطح پوست روی می‌دهد. این می‌تواند نشانه‌ای از خونریزی داخلی جزئی و خوش‌خیم تلقی گردد. البته در مورد کبودی دور چشم بعد از عمل چنین اتفاقی به ندرت رو می‌دهد. دلیل اصلی چنین عارضه‌ای، اختلال در مسیر طبیعی جریان خود در چهره، بعد از عمل است.

از دیگر دلایل این کبودی باید به این موارد اشاره نمود:

  • روش انجام عمل جراحی
  • محدوده‌ی تحت عمل
  • استفاده از تامپون درون توربینوهای بینی
  • تفاوت‌های بدن بیماران نسبت به هم

با این وجود برای بهبود کبودی دور چشم بعد از عمل بینی می‌توان مراقبت‌هایی را در دوران بعد از عمل در نظر گرفت. این مراقبت‌ها می‌توانند در هر چه سریع‌تر طی شدن روند بهبود کبودی دور چشم بعد از عمل بینی شما تا حد زیادی کمک‌کننده باشند.

از بین بردن سریع کبودی بعد عمل

گفتیم که با وجود اذعان و تأکید جراحان مبنی بر بهبود کبودی دور چشم بعد از عمل بینی طی مدت کوتاه، بیماران تمایل دارند تا هر چه زودتر از این عوارض عمل بینی خلاصی یابند. البته این امر به مسائل مخلف دیگری نیز ممکن است بستگی داشته باشد. مثلا این که عمل بینی استخوانی بوده و یا گوشتی. همچنین، روش عمل بینی بسته یا باز هم در تشدید و تخفیف این عوارض مهم هستند. برای این کار می‌توان چندین روش معرفی نمود.

روش بهبود کبودی دور چشم بعد از عمل بینی

مراقبتهای لازم جهت تسریع بهبود کبودی دور چشم بعد از عمل بینی

نخستین توصیه‌ای که برای بهبود کبودی دور چشم بعد از عمل بینی بر آن تأکید می‌گردد، استفاده از کمپرس‌های گرم و سرد است. توصیه می‌شود که ترجیحا از کمپرس سرد بهره برده شود. در صورت استفاده از هر دو، بهتر است به صورت متناوب و با فاصله از این کمپرس‌ها استفاده شود. این کار به تسهیل جریان خود کمک شایانی می‌کند و در تسریع بهبود کبودی دور چشم بعد از عمل بینی بسیار مفید است.

به جز کمپرس یخ، چای کیسه‌ای، کیسه‌ی نخود یا میوه‌ی یخ‌زده هم در برخی منابع مورد توصیه قرار گرفته است. همچنین بهتر است برای استفاده از کمپرس گرم تا روز سوم صبر کرد. در طی این مدت سعی کنید استراحت مطلق داشته تا بدن بتواند به راحتی خود را با تغییرات روی‌داده وفق دهد. دقت داشته باشید که این کمپرس‌ها را نباید مستقیما روی بینی خود قرار دهید.

از دیگر موارد منع شده در درمان‌های روی جلدی، باید به قرار دادن گوشت سرد اشاره کرد. تا کنون هیچ تحقیق علمی‌ای نتوانسته است تاثیر این کار را روی بهبود کبودی دور چشم بعد از عمل بینی نشان دهد. علاوه بر آن، این کار ممکن است موجب آلودگی زخم‌های باز روی بینی با باکتری‌های غیر فعال موجود روی گوشت شود.

همچنین در زمان استراحت سر خود را پایین‌تر از بدن یا همسطح آن قرار ندهید. حداقل در چند روز اول سعی کنید نیمه نشسته بخوابید. خم شدن هم برای شما می‌تواند آزاردهنده و شاید حتی دردسرساز باشد. این کار موجب تجمع خون در سر و تشدید کبودی خواهد شد. استفاده منظم از داروهای تجویز شده و ترک عاداتی مانند سیگار کشیدن هم بسیار مهم هستند.

بهبود سریع کبودی دور چشم بعد از عمل بینی

برای رفع کبودی بعد از عمل بینی چه بخوریم

یکی از راه‌هایی که در کلیه‌ی اعمال جراحی می‌تواند در بهتر شدن روند درمان شما مفید باشد، اصلاح سبک زندگی و مصرف مواد مغذی و مفید است. برای بهبود کبودی دور چشم بعد از عمل بینی هم می‌توان این الگو را سرلوحه قرار داد و از مواد مفید بعد از عمل بهره برد. به شکل کلی، مواد خوراکی بعد از عمل بینی به دو دسته‌ی داروها و موارد مکمل تقسیم می‌شوند.

موارد خوراکی در این بین دفعتا مورد غفلت بیماران قرار می‌گیرند. به شکل کلی مواد مصرف شده در این دوره باید سرشار از فیبر، ویتامین‌های مختلف، آنتی‌اکسیدان و پروتئین باشند. مصرف به اندازه مایعات هم مهم تلقی می‌شود. برای این منظور به غیر از آب، می‌توانید از آب کرفس و آناناس هم استفاده کنید. آناناس دارای ماده‌ای به نام بروملین بوده که مصرف آن برای شما ضروری است. قرص این ماده هم در داروخانه‌ها وجود دارد.

آبموه‌های اسیدی مانند آب پرتقال زیاد در این رابطه مفید نیستند. همچنین نی در این دوره ممنوع است. نیاز به گفتن نمی‌باشد که مصرف الکل یا تنقلاتی مانند تخمه هم برای شما مفید نیست. نمک موجود در تخمه موجبات تورم زخم‌ها را فراهم خواهد آورد. با این وجود، آجیل هم می‌تواند در صورت فشار نیاوردن به فک شما در رژیم قرار داشته باشد.

آب کرفس برای کبودی بعد عمل بینی

در سال‌های اخیر دیده‌ایم که برخی به شکل افراطی بر استفاده از آب کرفس پس از عمل بینی رینوپلاستی تأکید می‌کنند. باید گفت که بر اساس تحقیقات انجام شده ارتباط مستقیمی بین بهبود کبودی دور چشم بعد از عمل بینی و آب کرفس وجود ندارد. با این وجود منع مشخصی هم برای آن عنوان نشده است. برای مصرف این ماده می‌توانید آن را با آب هویج مخلوط کنید تا مزه‌ی بد آن هم پوشانده شود.

مراقبت لازم برای بهبود سریع کبودی دور چشم بعد از عمل بینی

رفع قرمزی چشم بعد از عمل بینی

از دیگر عارضه‌هایی که روند درمان آن با بهبود کبودی دور چشم بعد از عمل بینی مشابه است، قرمزی دور چشم است. این عارضه از عوارض جانبی فشار به نواحی دور بینی است و منشأای مشابه با کبود دور چشم دارد. با رعایت مراقبت‌های لازم برای بهبود کبودی دور چشم بعد از عمل بینی، این عارضه نیز تخفیف خواهد یافت.

رفع گودی زیر چشم بعد از عمل بینی

گودی زیر چشم هم از عارضه‌هایی است که برخی اوقات پس از عمل بینی گزارش شده است. باید گفت که این عارضه مستقیما به دلیل خونریزی‌های داخلی نبوده با موارد بالا مشابه نیست.بلکه بیشتر به دلیل فشار وارد شده بر صورت روی می‌دهتد. این عارضه معمولا با گذشت زمان خود به خود از میان خواهید رفت.

بیشتر بخوانید: عمل بینی قبل و بعد

درمان قطعی کبودی دور چشم بعد از عمل بینی

بهبود کبودی دور چشم بعد از عمل بینی روندی است که نیاز به گذشت زمان دارد. بعد از مدتی که از عمل بگذرد، این کبودی‌ها فروکش کرده و جای خود را با لکه‌هایی زرد عوض خواهند نمود. این لکه‌ها نیز کم‌کم محوتر شده و در نهایت سایه‌هایی تیره از آن باقی خواهند ماند. لازم است تا در کلیه ی مراحل این دوره، نهایت مراقبت را از خود به عمل آورده تا دچار اثرات جانبی مزمن نگردید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا