عمل بینی و جراحی بینی

چرا بیهوشی حین عمل بینی، ترسناک است؟

شاید شما هم جزء آن دسته از افرادی باشید که از بیهوشی عمل بینی ترس دارید. بعضی از افراد مایل به عمل زیبایی بینی هستند، اما به خاطر ترس از بیهوشی از تصمیم خود منصرف می‌شوند و حتی به هزینه عمل بینی هم فکر نمی‌کنند. البته حق دارید بترسید!

چون در گذشته برای بیهوشی از داروهای با دوز بالا استفاده می‌شد که خیلی خطرناک بودند و ریسک جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی را بالا می‌برد. اما خوشبختانه امروزه علم پزشکی، پیشرفت‌های قابل توجهی داشته و عمل‌های جراحی سال به سال آسان‌تر و بی‌خطرتر می‌شوند. یکی از مهم‌ترین دستاوردهای علم پزشکی، روش‌های جدید و بی‌خطر بیهوشی است که در همه جراحی‌ها، به خصوص عمل زیبایی بینی کاربرد دارد.

با این حال برای رفع عوارض جانبی و جزئی، لازم است که خود بیماران قبل و بعد از عمل به توصیه‌های پزشکشان عمل کنند.

عمل بینی

دلیل ترس افراد از بیهوشی عمل بینی

  • از مرگ زیر عمل می‌ترسم!
  • اگر حین بی‌هوشی، خون گلویم را پر کند خفه می‌شوم!
  • و…

این نگرانی‌ها ریشه در گذشته دارد. قبلاً برای بیهوشی داروهای با دوز بالا استفاده می‌شد که عوارض عمل را افزایش می‌داد. اما امروزه با پیشرفت‌هایی که در علم پزشکی حاصل شده است، دیگر جای نگرانی وجود ندارد چرا در اتاق عمل شما متخصص بیهوشی مجزا دارید که دائماً علائم حیاتی شما را کنترل می‌کند.

لازم به ذکر است که پزشکان برای سلامت ماندن بیماران، تمام تلاش خود را به کار می‌گیرند اما بیماری که به توصیه‌های پزشک توجهی نمی‌کند و اهمیت نمی‌دهد، پس پذیرش عواقبش به عهده خودش می‌باشد. به عنوان مثال بیماری که قبل از جراحی بینی گوشتی یا استخوانی سیگار کشیدن را ترک نکرده باشد، احتمال خونریزی و مشکلات تنفس حین بیهوشی را افزایش می‌دهد در این شرایط کار پزشکان جراح، سخت می‌شود. مخاطبان گرامی، اشتیاق شما برای رسیدن به زیبایی کاملاً درک است، رسیدن به آن زیبایی دلخواه، با سلامتی شما ارتباط مستقیم دارد، خواهشمندیم که نگرانی را از خود دور کرده و با ایمان کامل به توصیه‌های پزشک جراح خود پایبند باشید.

بیهوشی جراحی بینی

انواع بیهوشی در جراحی بینی

در حال حاضر سه نوع بیهوشی رایج است: بیهوشی عمومی، بی‌حسی موضعی، آرام بخش وریدی.

بیهوشی عمومی:

این بی‌هوشی رایج‌ترین روش بی‌هوشی در عمل بینی گوشتی و استخوانی می‌باشد و انتخاب جراحان زیبایی بینی، این نوع بیهوشی می‌باشد. در این روش معمولاً داروهای بیهوشی از طریق رگ تزریق می‌شود. ادر این نوع بیهوشی، فرد کاملاً غیرهوشیار است و هیچ دردی را حس نمی‌کند در واقع مغز هیچ سیگنال دردی دریافت نمی‌کند و به خواب می‌رود.

قبل از شروع عمل زیبایی بینی، متخصص بیهوشی بالای سرتان می‌آید و احوال شما را جویا می‌شود و بر اساس آزمایش‌هایی که قبل از عمل ارائه داده‌اید، نوع و مقدار داروی بیهوشی را برای تزریق آماده می‌کند.

در بیهوشی عمومی، سیگنال‌های حیاتی بیمار به یک دستگاه متصل می‌شود تا ضربان قلب، فشار خون، میزان هوشیاری، دمای بدن، فعالیت‌های مغز و… را نشان ‌دهد و با توجه به تشخیص متخصص هوشبری امکان دارد حین عمل به بیمار دارو تزریق شود. به همین دلیل قبل از شروع جراحی زیبایی بینی، یک سوزن پلاستیکی باریک و نرم را وارد رگ می‌کنند و سوزن را داخل رگ باقی می‌گذارند. با این کار در صورتی که حین به تزریق دارو نیاز باشد، دیگر به رگ گیری احتیاجی نیست.

در بیهوشی عمومی، ماهیچه ‌ها شل می‌شوند و توان باز نگه داشتن مجرای تنفسی را ندارند به همین دلیل فرد نمی‌تواند نفس بکشد، قبل از عمل بینی یکی لوله پلاستیکی نرم وارد نای و به دستگاه تنفس مصنوعی وصل می‌شود. از این طریق بیمار به صورت کنترل شده، اکسیژن موردنیاز را دریافت می‌کند.

بیهویشی عمومی در عمل بینی

بی‌حسی موضعی:

بی‌حسی موضعی برای عمل‌های سرپایی کاربرد دارد. در مواردی مانند برداشتن اسکار عمل، ناحیه مورد نظر را بی‌حس می‌نند تا بیمار دردی احساس نکند. در حالی که کاملاً هوشیار است. این روش برای عمل زیبایی بینی پیشنهاد نمی‌شود.

آرام‌بخش وریدی:

در این روش با تزیرق داروهای بی‌هوشی، فرد به خواب می‌رود و پزشک برای کاهش درد، از بینی را به روش بی‌حسی موضعی، بی حس می‌کنند تا بیمار دردی احساس نکند. در این نوع بیهوشی بیمار می‌تواند خودش نفس بکشد. در این نوع بیهوشی بیمار تا حدی هوشیار است و حتی ممکن است جایجایی استخوان و صدای چکش را بشنوند.

جراحی بینی

با توجه به سه روش توضیح داده شده، معمولاً در جراحی بینی از بیهوشی عمومی استفاده می‌شود چرا که در این نوع بیهوشی، متخصص هوشبری به طور کامل به علائم حیاتی بیمار نظارت دارد و بهتر می‌تواند شرایط بیمار را کنترل کند.

قبل و بعد از بیهوشی چه اتفاقاتی می‌افتد؟

یک روش قبل از عمل صبحانه بخورید اما ناهار کم بخورید البته از خوردن غذاهای دیر هضم مانند سبزیجات به شدت خودداری کنید.  بهتر است که شام نخورید چرا که خالی بودن معده حین عمل بسیار مهم است. در غیر این صورت اگر معده خالی نباشد ممکن است محتویات معده با مجرای تنفسی برگشت کند و تنفس بیمار را حی عمل با مشکل مواجه کند.

از سه هفته قبل از عمل سیگار کشیدن را کنار بگذارید. سیگار باعث کاهش اکسیژن خون می‌شود و مشکلات تنفسی به همراه خواهد داشت.

بعد از عمل به اتاق ریکاوری یا احیاء منتقل می‌شوید و به شما سرم وصل می‌شود تا زمانی که کامل به هوش بیایید. سپس به به بخش منتقل می‌شوید و چند ساعتی را آنجا می‌گذارنید تا زمانی که مرخص شوید. در این مرحله اگر پزشک صلاح بداند تامپون بینی را خارج می‌کند یا به روز بعد موکول می‌کند.بعد از قطع سرم و درآوردن سوزن پلاستیکی از رگ، در صورتی که هیچ مشکلی مشاهده نشود مرخص می‌شوید.

سخن آخر

بیهوشی یکی از اقدامات ضروری در جراحی زیبایی بینی، می‌باشد. در گذشته از دراوهای دوز بالا برای بیهوشی استفاده می‌شد. اما در حاضر دیگر از این داروها استفاده نمی‌شود. با توجه به پیشرفت‌هایی که در جراحی زیبایی بین حاصل گردیده است، دیگر جای نگرانی وجود ندارد. البته تجربه یک جراحی زیبایی بینی موفقیت آمیز تا حد زیادی به انتخاب جراح بستگی دارد. تا جاییکه می‌توانید اطلاعات خود را در زمینه جراحی بینی بالا ببرید و در جلسه مشاوره با پزشک جراح خود صادق باشید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا