عمل بینی و جراحی بینی

تأثیر الکل و سیگار بر عمل زیبایی بینی

در سال 2013 در یکی از دانشگاه‌های دانمارک، تحقیقی در رابطه با تأثیر الکل بر عمل زیبایی بینی صورت گرفت. طبق نتایجی که به دست آمد، متوجه شدند نوشیدن مشروبات الکلی تأثیر منفی بر روند بهبودی بعد از جراحی بینی دارد. علاوه بر آن تجربیاتی که از جراحی‌های مختلف به دست آمده نشان می‌دهد که کشیدن سیگار نیز یک عامل مخرب در جراحی بینی می‌باشد.

میل به زیبایی در هر فردی وجود دارد و عمل زیبایی بینی در این زمینه بسیار مؤثر می‌باشد چرا که بینی در مرکز چهره و توجه قرار گرفته است و بر زیبایی چهره نقش به سزایی ایفا می‌کند. رسیدن به این زیبایی مستلزم رعایت نکاتی است که در صورت سهل انگاری ممکن است حتی باعث زشت شدن چهره گردد. یکی از این نکات عدم مصرف الکل و سیگار می‌باشد.

بیشتر بخوانید: رینوپلاستی

این جمله را همه می‌دانیم: «مصرف دخانیات عامل اصلی سرطان و زیان آور است.» مصرف سیگار می‌تواند منجر به سکته قلبی، آسم و سرطان ریه شود، این روند به صورت تدریجی اتفاق می‌افتد و شاید به زودی این اثرات دیده نشود. اما تأثیر الکل و سیگار بر عمل بینی، خیلی زود مشخص می‌شود طوری که ممکن است ماه‌ها جراحی بینی التیام نیابد و در آخر باعث بد فرم شدن بینی گردد.

جراحان بینی به بیماران خود همیشه توصیه می‌کنند قبل و بعد از عمب زیبایی بینی از مصرف الکل و یگار اجتناب بورزد تا اختلالی در بهبودی اتفاق نیفتد. داشتن زیبایی به سلامتی هم مربوط می‌شود و اگر بدن سالم نباشد زیبایی هم حاصل نمی‌شود. شادابی، طراوت و زیبایی همه به سلامتی بستگی دارند. در ادامه این مقاله درباره تأثیرات مصرف الکل و سیگار بر جراحی بینی، توضیحاتی ارائه شده است که برای کاندیدهای عمل زیبایی بینی بسیار مفید خواهد بود.

تاثیر الکل بر عمل زیبایی بینی

تأثیر الکل بر عمل زیبایی بینی

تأثیر الکل بر نتیجه جراحی بینی، یک موضوع داغ بین جراحان است که در گذشته چندان مورد توجه نبود اما امروزه با تجربیات متعددی که در عمل‌های جراحی به دست آمده، به منفی بودن الکل در سلامتی و زیبایی فرد بعد از جراحی بینی، پی برده شده است. از این رو اگر الکل مصرف می‌کنید و قصد عمل زیبایی بینی دارید پس در ترک کردن آن هر چه زودتر اقدام کنید.

عوارض  مصرف الکل بعد از عمل زیبایی بینی

خونریزی زیاد

الکل خاصیت ضد انعقادگی دارد و مانند داروهای رقیق کننده خود عل می‌کند. مصرف الکل خون را رقیق‌ می‌کند به همین دلیل ممکن است در عمل جراحی مشکل‌زا شود و نوتوان جلوی خون‌ریزی را گرفت. لخته شدن از خونریزی جلوگیری می‌کند اما الکل مانع این کار می‌شود. هیچ جراحی دوست ندارد بیمارش در اثر خونریزی جانش را از دست بدهد.

ورم بیش از حد بینی

از طرفی الکل باعث گشادتر شدن رگ‌های خونی می‌گردد که همین امر باعث متورم شدن بینی می‌گردد. در حالت عادی بعد از عمل زیبایی بینی، تا 18 طول می‌کشد که ورم بینی بخوابد در حالی با مصرف الکل این روند طولانی‌تر خواهد شد. اگر التیام بینی هر چه زودتر اتفاق بیفتد نتیجه عمل به فرم ایده‌ال نزدیک‌تر خواهد و بینی زیباتر خواهد شد. اما در صورت طولانی شدن ممکن است بینی به خوبی شکل نگیرد.

عوارض عمل زیبایی بینی

تداخل و ناسازگاری با داروها

همچنین ممکن است الکل با داروها و مسکن‌هایی که دکتر تجویز می‌کند، ناسازگار باشد و تداخل نماید. این تداخل کیفیت و اثر داروها را از بین می‌برد یا در بدترین حالت می‌تواند باعث ایجاد عارضه گردد.

کم‌آبی و خشک شدن پوست

به علاوه الکل باعث تکرر ادرار می‌شود از طریق آب زیادی از بدن دفع می‌گردد. کم آبی باعث ترک خوردن پوست می‌گردد که همین عامل جلوی خوب شدن زخم‌های بعد از عمل را می‌گیرد مخصوصاً اینکه بعد از جراحی، پوست بینی به شدت حساس شده و نور آفتاب هم ممکن است به پوست آسیب برساند.

تأثیر سیگار بر عمل زیبایی بینی

ترک سیگار کار راحتی نیست اما اگر می‌خواهید از عمل زیبایی نتیجه دلخواهتان را بگیرید حتما از 2 الی 4 هفته قبل از عمل، ترک سیگار را شروع کنید. مضرات سیگار بر هیچ کس پوشیده نیست و سرطان زا بودن آن را همگی می‌دانیم. بعد از جراحی بینی، بدن ضعیف و حساس می‌شود و مصرف سیگار در این برهه زمانی می‌تواند خطر آفرین باشد. جدا از آن، زیبایی می‌تواند انگیزه خوب وقوی برای ترک سیگار باشد.

عوارض مصرف سیگار بعد از عمل زیبایی بینی

تنگ شدن رگ‌های خونی

سیگار حاوی زهر خطرناکی به نام نیکوتین است. نیکوتین رگ‌های خونی را تنگ می‌کند در نتیجه خونرسانی و اکسیژن رسانی به قسمت‌ها مختلف بدن به کند صورت می‌گیرد و سیستم گردش خون دچار اختلال می‌شود. این اشتباه را نکنید، خوردن آدامس و چسب نیکوتین، حاوی نیکوتین هستند و همان کاری را می‌کنند که سیگار می‌کند بنابراین برای ترک سیگار از این گزینه‌ها استفاده نکنید.

مراقبت های عمل زیبایی بینی

عفونت و جلوگیری از بهبود زخم‌ها

از آنجایی که سیگار سیستم گردش خون را کُند و مختل می‌کند، به سلول‌های پوستی تغذیه کافی نمی‌رسد در نتیجه زخم التیام نمی‌یابند و مدت زیاید طول می‌کشد تا جای بخیه جراحی بینی خوب شود. اختلالی که در روند خونرسانی پیش می‌آورد تراکم گلبول‌های سفید را در محل زخم کمتر می‌کند در نتیجه میکروب‌ها جمع می‌شوند و منجر به عفونت پوستی می‌گردد.

باقی ماندن جای زخم

همان طور که گفته شد، سیگار باعث اختلال در سیستم گردش خون می‌گردد و جلوی بهبودی زخم‌ها را می‌گیرد. همین امر باعث می‌سلول‌های پوستی بمیرند و بافت مرده تشکیل شود. در بعضی موارد ممکن است پوست از دست رود و دیگر بازگشت پذیر نباشد.

این اتفاقات، در عمل بینی گوشتی بسیار حائز اهمیت‌تر می‌باشد چرا که غضروف‌های بینی گوشتی ضعیف هستند و بعد از عمل ضعیف‌تر هم می‌شوند در نتیجه باید روند بهبودی سریع‌تر اتفاق بیفتد تا از عوارض ناخوشایند جلوگیری شود. واضح است که مصرف الکل این روند را مختل می‌کند.

مدت زمان پرهیز از مصرف دخانیات قبل و بعد از عمل زیبایی بینی

برای گرفتن بهترین نتیجه از عمل زیبایی بین، بهتر است از دو هفته قبل از عمل، سیگار نکشید و الکل ننوشید و تا سه ماه بعد از عمل از آن اجتناب بورزید. که سیستم گردش به حالت سالم‌تری برسد و بدن بتواند حین عمل و بعد از عمل قوت خود را حفظ کند و روند بهبودی شما زودتر و بدون مشکل پیش برود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا