عمل بینی و جراحی بینی

نحوه تزریق کورتون بعد از عمل زیبایی بینی

تزریق کورتون در کاهش ورم بینی تاثیر زیادی دارد و جراحان زیبایی از آن بهره زیادی می‌برند. علاوه بر کاهش ورم، در فرم دهی بینی هم اثر دارد، چون هم بافت غیر مفید اسکار را از بین می‌برد و هم از ضخیم شدن پوست جلوگیری می‌کند، از طرفی کورتون می‌تواند باعث فرورفتگی شود که تزریق آن در محل مناسب و به مقدار مناسب می‌تواند به زیباتر شدن قوس بینی کمک بزرگی بکند. در مقاله قبلی، تاثیر کورتون پس از عمل زیبایی بینی به طور کامل توضیح داده شده است که کورتون چگونه عمل می‌کند و استفاده بی مورد از آن، چه عوارض جبران ناپذیری دارد. پیشنهاد می‌کنیم ابتدا مقاله گفته شده را بخوانید سپس به مطالعه این مقاله ادامه دهید.

 البته هر پزشکی با توجه به سبک خودش، نحوه تزریقش متفاوت می‌باشد و توصیه‌های متفاوتی برای بیمارش دارد، روشی که در این مقاله آورده شده برگرفته از نکاتی است که عموماً همه پزشکان رینوپلاستی توصیه می‌کنند.

تزریق کورتون بعد از عمل زیبایی بینی

آیا تزریق کورتون بعد از عمل زیبایی بینی ضروری است؟

متاسفانه بعضی از افراد توقع دارند که نتیجه عمل زیبایی بینی را فوری ببینند و صبر نمی‌کنند تا بدن رونت طبیعی خودش را بگذراند، این افراد به پزشک خود فشار می‌آورند که باید کورتون تزریق کند تا ورم بینی زودتر بخوابد. غافل از اینکه کورتون در زمان نامناسب تمام روند بینی را مختل می‌کند و پوست را نازک می‌کند یا از تشکیل بافت اسکار در حدی که برای بینی لازم است جلوگیری می‌کند. این واکنش‌ها عوارض ناخوشایندی در ظاهر و سلامتی بینی خواهد داشت.

از چه زمانی باید کورتون تزریق کرد؟

تشخیص زمان مناسب برای تزریق کورتون به عهده پزشک می‌باشد و زمان دقیقی برای آن تعریف نشده است. تزریق کورتون معمولاً یک هفته بعد از عمل زیبایی بینی، برای بینی گوشتی لازم می‌شود که البته باز هم به نظر پزشک بستگی دارد. اغلب پزشکان معتقدند که تزریق کورتون بهتر است 1 الی 2 ماه پس از جراحی بینی صورت بگیرد، چرا که در این دوره زمانی بدن به شدت در حال کلاژن سازی می‌باشد و با تزریق کورتون می‌توان جلوی تشکیل بافت اسکار را گرفت و به تبع آن ورم هم زودتر بهبود می‌یابد. این در حالی است که برخی از پزشکان نظرشان متفاوت می‌باشد و عقیده دارند که باید 3 الی 4 ماه صبر کرد زیرا تا آن زمان ورم بینی کمتر و نتیجه عمل زیبایی بینی واضح‌تر شده است. در این زمان تزریق کورتون می‌تواند بر فرم دهی بینی، اثر بهتری داشته باشد.

ورم بعد از عمل زیبایی بینی

بینی‌های استخوانی کمتر به ورم دچار شده و زودتر هم بهبود می‌یابند بنابراین به ندرت به تزریق کورتون نیاز خواهند داشت. اما بینی گوشتی بیشتر ورم می‌کند و معمولاً برای کاهش آن، دکتر کورتون تجویز می‌کند. گاهی با یک تزریق هم نتیجه موردنظر حاصل می‌گردد ولی معمولاً لازم می‌شود در دفعات منظم مثلاً 6 الی 8 هفته‌ای یا دو تا سه بار و به فاصله یک ماه آمپول کورتون زد.

تاثیر کورتون از چه زمانی قابل مشاهده خواهد بود؟

از زمانی که کورتون تزریق می‌شود، عملکردش هم شروع می‌شود. معمولاً حدود دو هفته طول می‌کشد تافرد اولین تغییرات ظاهری را ببیند. تجربیات نشان داده است که تا 2 الی 3 هفته بعد از تزریق کورتون، اثر آن قابل مشاهده خواهد بود. گروهی دیگر نیز مدت زمان 6 هفته را اعلام کرده‌اند.

تزریق کورتون باید در زمانی انجام شود که در روند طبیعی بهبود بینی، اثر منفی نگذارد و اختلال ایجاد نکند. بنابراین برای تزریق کورتون عجله نکنید و اجازه دهید پزشکان در این روند طبق روش درستی که مدنظر است عمل کند. تزریق کورتون در زمان نامناسب می‌تواند هم فرم بینی را خراب کند هم پوست را از بین ببرد پس حوصله کنید.

آیا خودم هم می‌توانم کورتون تزریق کنم؟

تزریق کورتون مانند چسب زدن که از اقدامات بعد از عمل بینی می‌باشد، یک کار تخصصی است و اگر خودتان آمپول زدن بلد هستید دلیل نمی‌شود که خودسرانه دست به این کار بزنید. اقدامات بعد از عمل بینی تا جایی که امکان داشته باشد به خود بیمار آموزش داده می‌شود اما تزریق کورتون فقط باید توسط پزشک انجام شود بنابراین زحمت رفتن به مطب را به خود بدهید تا پزشکان به طور تخصصی در بهبود شما اقدام نماید.

تزریق کورتون بعد از عمل زیبایی بینی

روش صحیح تزریق کورتون

آمپول تریامسینولون، محصولی از جنس کورتون می‌باشد که برای تزریق بینی از آن استفاده می‌شود. نام تجاری این آمپول Kenalog است که در غلظت‌های 10 و 40 در بازار می‌تواند یافت شود.

تعیین غلظت بینی به میزان ورم بینی و شرایط بیمار بستگی دارد که پزشک خودش این موارد را قبل از تزریق می‌سنجد و اندازه گیری می‌کند.معمولاً دفعه اول در غلظت 10 سی سی شروع می‌شود.

تزریق کورتون با غلظت بالا می‌تواند پوست را نازک و ساختار زیر پوست را نمایان کند و به تبع آن جلوه خوشایندی برای چهره ندارد.

کورتون باید به صورت عمقی تزریق شود تا به زیر پوست نفوذ نکند. تزریق کورتون در لایه‌های سطحی و رسوخ آن در زیر پوست باعث نازک شدن پوست می‌شود این پوست نازک بسیار حساس و مستعد هرگونه آسیب و زخم خواهد بود که این امر زوند درمان و بهبودی بینی را با اختلال مواجه می‌کند.

سخن آخر

تزریق کورتون بعد از عمل بینی به کاهش ورم کم می‌کند و در فرم دهی بینی تاثیر دارد اما این کار به دقت و ظرافت بالایی نیاز دارد که توسط پزشک متخصص باید انجام شود پس خواهش می کنیم با اقدامات خودسرانه و بدون مشورت پزشک دست به این کار نزنید و حتماً با پزشک خود در ارتباط باشید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا