جراحی زیبایی پلک ، بلفاروپلاستی

با افزایش سن، معمولا پلک چشم افراد دچار تغییراتی از جمله شل شدن عضلات و افتادگی می‌شود. از آنجایی که چشم‌ها نقش مهمی در زیبایی و شادابی صورت دارند، به کمک عمل بلفاروپلاستی که در آن حذف پوست و عضلات و چربی‌های اضافه صورت می‌گیرد، می‌توان به چشم‌ها ظاهری جوان‌تر و سرحال‌تر بخشید.

بلفاروپلاستی چیست؟

چشم یکی از اجزای مهم در زیبا به نظر رسیدن صورت است و نشانه‌هایی مانند چشم های خسته، پوست اضافی، افتادگی پلک ها یا پوست دور چشم می‌تواند ظاهر نامناسبی به آن ببخشد. بلفاروپلاستی (Blepharoplasty) روشی است که برای درمان افتادگی پلک‌ها و در درجه‌ی اول برای درمان علائم رایج پیری اطراف چشم استفاده می‌شود.

در طی این جراحی پلاستیک، پزشک ماهیچه و بعضی اوقات چربی هایی را که ممکن است باعث ایجاد لکه‌هایی در ناحیه‌ی اطراف چشم شما شود، از بین می برد. در برخی مواقع برای کسب نتیجه‌ی بهتر، از بلفاروپلاستی همراه با سایر روش‌های درمانی و زیبایی مانند لیفت ابرو یا لیفت صورت یا لیزر استفاده می کنند.

بلفاروپلاستی چیست و چه مزایایی دارد؟

مزایا عمل جراحی پلک

بسیاری از افراد از بلفاروپلاستی برای جوان‌تر به نظر رسیدن استفاده می‌کنند، اما این عمل می‌تواند به صورت عملکردی نیز مفید باشد. آویزان و شل بودن شدید پوست در اطراف چشم می‌تواند بینایی محیطی را کاهش دهد.

بلفاروپلاستی می‌تواند این مشکلات بینایی را تقلیل داده یا از بین ببرد و در عین حال باعث بهبود ظاهر فرد نیز می‌شود. در حالت ایده‌آل، عمل بلفاروپلاستی تنها یک‌بار انجام می‌شود، اما اگر پلک های فرد مراجع به درستی بهبود نیافت یا از نتیجه راضی نبود، می تواند مجددا جراحی را انجام دهد.

چه افرادی می توانند عمل بلفاروپلاستی را انجام دهند؟

افراد مناسب برای انجام بلفاروپلاستی

در درجه اول، این جراحی پلک برای افرادی مناسب است که به دنبال درمان‌های ضد پیری هستند. چروک پوست اطراف چشم بخشی طبیعی از روند افزایش سن می‌باشد اما با توجه به نوع پوست و ژنتیک افراد ممکن است میزان این چروک ها بسیار زیاد باشد و افراد این نوع جراحی را در نظر بگیرند.

افرادی که در زیر چشمان خود برجستگی‌های قابل توجهی دارند و یا کسانی که بینایی آن‌ها تحت تاثیر چروک‌ها و شل بودن پوست کاهش پیدا کرده است کاندیدای مناسبی برای انجام این عمل هستند، زیرا ممکن است بینایی افراد هنگام نگاه کردن به سمت بالا توسط پوست آویزان مسدود شود.

برای کاهش خطر عوارض بلفاروپلاستی در صورتی کاندید مناسبی خواهید بود که فردی باشید که سیگار نمی‌کشد و بیماری مزمن نداشته باشد که بر بهبود شما تاثیر داشته باشد.

نحوه انجام بلفاروپلاستی

چگونگی انجام عمل بلفاروپلاستی

جراحی پلک با توجه به شرایط فرد و تشخیص پزشک ممکن است با بی‌حسی موضعی و یا بیهوشی کامل انجام شود. در صورتی بیهوشی کامل انجام می‌شود که هر دو ناحیه پلک و زیر چشم نیاز به بلفاروپلاستی داشته باشند.

اما بی‌حسی موضعی به جراح این امکان را می دهد تا حرکت عضلات چشم را در حین عمل بررسی کند تا عوارض جانبی آن از بین برود. عمل بلفاروپلاستی یک روش جراحی سرپایی  محسوب می‌شود. در ابتدا جراح روی پلکهای بالایی برش کوچکی ایجاد می‌کند و پوست اضافی و چربی را برمیدارد.

برخی از این بافت‌ها ممکن است قبل از اینکه جراح شما برش را ببندد، به مناطق دیگر اطراف چشم منتقل شود. بلفاروپلاستی پلک پایینی معمولا شامل از بین بردن چربی است که به برداشتن کیست های زیر چشم و همچنین گاهی اوقات از بین بردن مقدار کمی پوست افتاده کمک می کند.

برش جراحی ممکن است در قسمت داخلی پلک یا در قسمت بیرونی زیر مژه های پایینی باشد؛ در بعضی از افراد ممکن است پلک پایینی سفت شده یا به اسکلت استخوانی محکم شود.

بلفاروپلاستی چه عوارضی دارد

عوارض عمل بلفاروپلاستی چه مواردی است؟

عمل بلفاروپلاستی مانند سایر عمل‌های جراحی می‌تواند خطراتی مانند خونریزی، کبودی و عفونت را داشته باشد. خطرات ناشی از جراحی بلفاروپلاستی به عوامل مختلفی بستگی دارد، این موارد شامل مهارت جراح، امکانات کلینیک، شیوه زندگی و مراقبت‌ها و سایر عوامل مربوط به سلامتی هستند. عوارض احتمالی بلفاروپلاستی شامل موارد زیر می‌شوند:

  • عفونت.
  • تاری دید.
  • حساسیت به نور.
  • خشکی چشم ها.
  • خارش نواحی اطراف چشم.
  • ناتوانی در بستن چشم ها.
  • ایجاد زخم.

عوارض جانبی بلفاروپلاستی معمولا به صورت کوتاه‌مدت به وجود می آیند و با مراقبت به راحتی از بین می روند. در صورتی که بیش از چند روز طول بکشد باید با پزشک خود تماس بگیرید.

کلام آخر

با وجود این‌که عمل بلفاروپلاستی می‌تواند تاثیر مثبتی در زیبایی چهره افراد و افزایش بینایی آن‌ها داشته باشد، اما انجام دادن یا ندادن آن موضوعی است که بهتر است با مشورت یک پزشک جراح تصمیم گرفته شود؛ زیرا اگر کاندید مناسبی برای انجام این عمل نباشید، عوارض و مشکلاتی را می‌تواند در پی داشته باشد.

در این راستا، کلینیک زیبایی دکتر تهران بیوتی با داشتن سال ها تجربه تخصصی در انواع عمل های زیبایی، می تواند تجربه یک چهره زیبا را برای مراجعه کنندگان، به ارمغان بیاورد.

تماس با ما