تمام چیز هایی که باید درباره پروتز سینه بدانید

دلایل مختلفی برای انجام پروتز سینه وجود دارد، برخی به دلیل ژنتیک از کوچک بودن سینه های خود رنج می‌برند و به گونه ای برای زیبایی به پروتز سینه رو می‌آورند.

در برخی دیگر بنا به مشکلات و بیماری ها از جمله سرطان سینه که منجر به برداشتن سینه ها می‌شود انجام خواهد شد. عدم تقارن در سینه ها نیز می‌تواند از دلایل پروتز سینه باشد. علاوه بر آن، پروتز سینه معمولاً به صورت سرپایی انجام می‌شود.

پروتز سینه چیست؟

درک مراحل مربوط به پروتز سینه، شما را بهتر برای آنچه انتظار دارید آماده می‌کند. جراحی پروتز سینه را می‌توان در مطب جراح زیبایی پلاستیک، کلینیک جراحی مستقل یا در بیمارستان انجام داد.

اگر قصد انجام این کار را در کلینیک دارید، در نظر داشته باشید که باید مرکز انتخاب شده، معتبر باشد.  در بسیاری از کشور ها از جمله ایران، اتاق عمل در مطب پزشکان مجوز لازم را ندارد.

پروتز سینه چیست و چه مراحلی دارد

مراحل جراحی پروتز سینه 

جراح، با استفاده از یک نشانگر، محل برش های پروتز سینه را نشان می‌دهد. شما با یک صابون ضد میکروبی اسکراب می‌شوید تا خطر عفونت را به حداقل برسانید.

سپس شما را به چندین مانیتور متصل می‌شوید تا تیم جراحی بتواند فشار خون، ضربان قلب و سایر علائم حیاتی شما را تحت نظر داشته باشند. همچنین برای اندازه گیری میزان اکسیژن خون یک اکسیمتر نبض را روی انگشت یا لاله گوش شما قرار می‌دهند.

آیا این عمل نیاز به بیهوشی دارد؟

گزینه های زیادی برای بیهوشی در جراحی پروتز سینه وجود دارد؛ این موارد شامل بیهوشی عمومی، تزریق آرام بخش و بی حسی موضعی است.

اگر بیهوشی کامل را انتخاب نکنید، جراح مقداری بی حسی موضعی را در ناحیه سینه تزریق می‌کند. ممکن است در حین این عمل، احساس فشار کنید. اما احساس ناراحتی و درد نخواهید کرد.

اطمینان حاصل کنید که جراح و متخصص بیهوشی لیست کاملی از تمام داروهای مصرفی شما دارند و آنها از تمام اطلاعات مربوط به سلامتی شما آگاه هستند.

مدت زمان این عمل، به چه عواملی بستگی دارد؟

جراحی پروتز سینه بسته به تکنیک مورد استفاده، مهارت جراح و میزان تغییر شکل بافت طبیعی سینه، ممکن است چهار ساعت طول بکشد.

شما باید قبل از جراحی پروتز سینه، در مورد جراحی خود اطلاعات داشته و با مشورت پزشک، در مورد نوع پروتز سینه، اندازه پروتز، الگوی برش و کاشت تصمیم بگیری.

از چه سنی پروتز سینه انجام می‌شود؟

از آنجا که رشد سینه تا رسیدن زنان، در اواخر نوجوانی یا اوایل ۲۰ سالگی ادامه دارد، FDA ایجاب می‌کند که زنانی که روش پروتز نمکی را انتخاب می‌کنند، حداقل ۱۸ سال و حداقل ۲۲ سال برای کسانی که پروتز ژل سیلیکون را جایگزین می‌کنند.

انواع مدل های پروتز سینه

انواع مدل های پروتز سینه چیست؟

به طور کلی از لحاظ شکل دو مدل برای پروتزهای سینه یافت میشود:

 • پروتز سینه اشکی (آناتومیکال)

این نوع ایمپلنت، باعث میشود که سینه حالت طبیعی به خود گرفته و حالت برجسته خیلی غیرطبیعی نداشته باشد. در این پروتز ها، قسمت بالایی نازک تر از قسمت پایینی است و باعث طبیعی تر جلوه دادن سینه، پس از عمل زیبایی دارد.

 • گرد (راوند)

پروتز سینه گرد بیشتر برای افرادی که دوست دارند سینه های برجسته و بزرگی داشته باشند توصیه میشود. میزان برجستگی ایمپلنت گرد در همه نقاط یکسان است. از لحاظ جنس پروتز نیز عموما ۳ مدل یافت میشود:

 • آب نمکی (سالینی)

این جنس از پروتز، از سیلیکونی مقداری سفت تر، معمولا گرد هستند و با آب نمک طبیعی و قابل جذب در بدن درست شده اند. نکته مثبتی که دارند این است که اگر پروتز مشکلی از جمله پارگی برایش پیش بیاید، به راحتی جذب بدن میشود و مشکلی ایجاد نمی کند.

علاوه بر این از لحاظ قیمتی نیز مناسب تر هستند و نیاز کمتری به معاینه های پزشکی پس از جراحی دارند.

اما از طرفی احتمال پاره شدن احتمالی، غیر طبیعی بودن هنگام لمس، احتمال تاثیر منفی روی بافت سینه و احتمال چین چین شدن پوست روی سینه از معایب این جنس پروتز هستند. این مدل پروتز برای افراد زیر هجده سال به هیچ عنوان توصیه نمیشود.

پروتز سینه سیلیکونی

 • سیلیکونی (ایمپلنت پر شده با ژل)

ایمپلنت سیلیکونی دارایی بافتی ژل مانند در داخل و بافت سیلیکونی محکم در اطراف است که امنیت بیشتری را برای پروتز به ارمغان می آورد. معمولا این پروتز های نیاز به مراقبت و معاینه بیشتری توسط پزشک دارند و برای زیر ۲۲ سال توصیه نمیشود.

نسبت به پروتز آب نمکی دارای قیمت بالاتر، بدون احتمال خطر خالی شدن خود به خودی، بمانند سینه طبیعی و معمولا نیاز بیشتری به معاینه پس از عمل دارد. مشخصا پس از قرار گیری پروتز سیلیکونی، باید عمل MRI روی بیمار صورت گیرد.

 • ثابت

این مدل پروتز ها نیز بسیار به روز هستند و به راحتی دجار پارگی و تغییرات ظاهری نمیشوند. بزرگترین مشکلی که به این مدل پروتز ها میتوان نسبت داد، تعدد برش های زیر سینه برای جایگذاری این پروتز هاست.

مزایا، معایب و عوارض عمل زیبایی پروتز سینه

یکی از بارزترین معایب پروتز سینه، تکرار کردن آن است. یعنی بعد از گذشت مدت زمان مشخصی باید مجدد تکرار شود چرا که پروتز نمی‌تواند در طولانی مدت در بدن بماند.

مزایا، معایب و عوارض عمل زیبایی پروتز سینه

از دیگر عوارض این جراحی، خطر ابتلا به نوعی سرطان به نام لنفوم (lymphoma cancer) سلول بزرگ که به آن آناپلاستیک نیز می‌گویند، در بافت سینه در اطراف پروتز وجود دارد.

در صورت برداشتن پروتز ها و جایگزین نکردن آنها، ممکن است در خود تغییراتی مانند گودی زیر چشم، برآمدگی دیواره قفسه سینه، ضخیم شدن، چروک شدن، از بین رفتن بافت پستان یا سایر تغییرات نامطلوب را داشته باشید.

مراقبت های قبل و بعد از عمل پروتز سینه چیست؟

 1. به علت بیهوشی و عدم هوشیاری کامل بیمار هنگام عمل، حضور همراه در محل مطب الزامی میباشد.
 2. بخیه های زیر سینه معمولا از جنس جذبی هستند و پس از مدتی محو میشوند.
 3. چنانچه نشانه هایی از درد، تب و عفونت داشتید، با پزشک متخصص مرتبط حتما مشاوره کنید.
 4. حداقل تا ۶ هفته پس از جراحی درگیر فعالیت های سنگین بدنی نشوید.
 5. برای استراحت به هیچ وجه تا مدتی معین (بسته به نظر پزشک) روی سینه و شکم خود نخوابید.
 6. استفاده از سوتین طبی تا ۱۲ هفته پس از عمل توصیه میشود.
 7. برای جلوگیری از درد احتمالی در ناحیه سینه، پزشک، آنتی بیوتیک و مسکن های مشخصی را برای شما تجویز میکند.
 8. تا ۳ هفته پس از عمل از مصرف و استعمال دخانیات خودداری کنید.
 9. دو هفته پس از عمل، سینه های خود را به آرامی ماساژ دهید تا جریان خون، به بهبود کامل آن ها کمک کند.
 10. ورم سینه ها پس از پروتز کاملا طبیعی است، پس نگران نباشید.

مراقبت های قبل و بعد از عمل پروتز سینه

چه افرادی کاندیدای مناسب پروتز سینه هستند؟

 • فرد متقاضی باید از لحاظ جسمی و روحی سلامتی کامل را داشته باشد.
 • بانوانی که به سبب بهبود و گذران از سرطان سینه، تمام یا قسمتی از سینه خود را برداشته اند.
 • افرادی که سینه های نامتقارن یا غیر طبیعی بزرگ و کوچک دارند.
 • خانم هایی که به هر دلیل سینه های کوچکی دارند.
 • افرادی که به علت کهولت سن یا موارد دیگر، سینه های افتاده و تحلیل رفته ای دارند.
 • بازیابی و احیای فرم سینه پس از حاملگی و موارد مشابه.

هزینه عمل پروتز سینه در تهران

هزینه عمل پروتز سینه در تهران

این جراحی به دلیل اینکه از جراحی های زیبایی میباشد، از طرف بیمه ها مورد پذیرش نیستند. از جمله عوامل تاثیر گذار روی هزینه این عمل در تهران میتوان به تبحر جراح، هزینه های بیهوشی یا بی حسی، جنس پروتز و سایز آن اشاره کرد. برای مشاوره و دریافت آخرین اطلاعات در مورد قیمت و هزینه این جراحی در سال ۱۴۰۰ با ما در تماس باشید.

نتیجه گیری 

بنا به دلایلی اعم از عدم تقارن و کوچک بودن سینه یا خالی بودن بافت سینه افراد نیاز به این جراحی پیدا می‌کنند. این عمل مانند تمامی جراحی های زیبایی عوارضی دارد که اگر در انتخاب محل درمان دقت کنید  و همچنین میزان تخصص و تجربه پزشک را در نظر بگیرید این عوارض به حداقل می‌رسد. به هیچ عنوان لیفت سینه را ساده در نظر نگیرید و به مراقبت های قبل و بعد آن توجه کافی کنید.

تماس با ما