جراحی زیباییعمل بینی و جراحی بینی

خطرات و عوارض احتمالی جراحی بینی

جراحی بینی نیز مانند هرعمل دیگری ممکن است با عوارضی همراه باشد که البته نسبت به سایر عمل های جراحی بسیار کمتر است. بعضی از این عوارض عمومی بوده و برای همه افراد بطور معمول بعد از عمل بینی ایجاد میشود، اما بعضی دیگر فقط در شرایط خاص ممکن است بروز پیداکند. بینی در ظاهر صورت و سیستم عملکرد تنفسی انسان، نقش بسیار زیادی دارد. با استفاده از جراحی زیبایی بینی، مشکلات ظاهری انسان و همچنین مشکلات تنفسی انسان و گرفتگی بینی و انحراف تیغه میانه بینی برطرف می شود.

متاسفانه خیلی از افراد تنها به ظاهر زیبای بینی اهمیت می دهند و برای مسائل دیگر اهمیتی قائل نمی باشند و مسائل دیگر برای آن ها از اهمیت کمتری برخوردار است. و همین امر باعث بروز برخی عوارض احتمالی جراحی بینی می گردد. البته عوامل دیگری نیز در بروز عوارض نقش دارند.

همچنین بسیاری از مشکلات و نارضایتی های بعد از جراحی بینی مربوط به مشکلات ظاهری و عدم رضایت بیمار از تغییرات ایجاد شده است.
عوارض عملکردی بینی : تنگی حفره بینی

چسبندگی داخل بینی : اگر در برش ها و زخم های جراحی دقت نشود و فرد در شستشویی بینی نیز دقت نکند بینی دچار چسبندگی داخل بینی می شود .

باقیماندن انحراف بینی : در اثر عدم اصلاح انحراف تیغه وسط بینی این عارضه ایجاد می شود

تنگی دریچه خارجی و داخلی بینی : اگر سوراخ های بینی بیش از اندازه کوچک شود هم در تنفس فرد دچار مشکل می شود در این زمان تنفس فرد مانند صدای سوت است. این عارضه در بینی با سوراخ های کوچک دیده نمی شود. معمولا جراح در صورت لزوم برای برطرف کردن عارضه بینی با سوراخ های کوچک عمل جراحی مجددی را توصیه می کند و در آن از تیغه بینی غضروفی را بر می دارد و آن را به سوراخ های بیش از حد تنگ بینی پیوند می زند.با کوچک کردن بیش از اندازه قوزپشت بینی تنگی دریچه داخلی بینی ایجاد می شود.

صدمه بر مجرای اشکی : این عارضه زمانی که بیش اندازه پهنای استخوان بینی کم شود بوجود می آید و فرد دچار ریزش اشک به مدت طولانی از چشم می شود .

کاهش حس بویایی : پایانه های اعصاب بویایی درقسمت فوقانی حفرۀ داخل بینی قرار گرفته اند، این ناحیه در طی عمل زیبایی بینی معمولاً دستکاری نمی شود بنابراین احتمال آسیب دیدن حس بویایی بعد از عمل جراحی وجود ندارد مگر جراح خلاف این کار را نجام دهد که آنها ممکن است بینی فرد دارای پلیپ وسیع بوده و با دستکاری بیش از اندازه قسمت سقف بینی این حس بویایی کم یا از بین برود.و یا بینی فرد در عمل قبلی دچار مشکل شده بوده است .

عوارض زیبایی جراحی بینی :
آسیب پوست بینی : در صورت آسیب رسیدن به پوست ، پوست فرد سیاه و از بین برود که ترمیم آن بسیار دشوار است.

کوچک شدن بیش اندازه پره های بینی : شکل و اندازۀ سوراخهای بینی تحت تأثیر قسمت های مجاورش می باشد، بطوری که وضعیت غضروف های نوک بینی، قسمت جلویی و پایینی تیغۀ بینی، اتصال بینی به لب بالا ونحوه و میزان برداشتن از سوراخ های بینی همه و همه روی شکل سوراخ بینی تأثیرگذارند و اگر به سوراخ های بینی فردی که عمل نکرده بنگریم معمولاً دو سوراخ بینی دقیقاً عین هم نیستند امّـــا فردی که عمل می کند بعد از عمل انتظار دارد که سوراخ ها کاملاً قرینه باشند، جراح در طی عمل باید تلاش نماید که میزان غیر قرینگی را برطرف کرده و تا آنجا که ممکن است آنرا اصلاح نماید .

کم یا زیاد شدن پره وسطی بینی : این عوارض جراحی بینی سبب می شود فرد از نیم رخ ظاهر نامطلوبی داشته باشد.

باریک شدن بیش از حد نوک بینی .

بینی زینی شکل : برداشته شدن بیش از اندازه قوز بینی ایجاد می شود .

اشکال هشتی شکل ( ۷ معکوس) : در این عارضه اگر طاق بینی فرد بیش از اندازه تراشیده شود بین غضروف و تیکه استخوانی آن دو تیکه به نظر می رشد و فرد از نظر تنفسی دجار مشکل می شود .

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا