عمل بینی و جراحی بینی

خونریزی بعد از عمل بینی

یکی از نگرانی‌ها افراد پس از عمل بینی، خونریزی بعد از عمل بینی است که حتی بعضی از افراد گاهاً با دیدن بیمارانی که بعد از رینوپلاستی دچار خونریزی شدند، از عمل بینی ترسیده و از اقدام برای آن منصرف می‌شوند. جراحی بینی با عوارض جانبی همراه می‌‌باشد اما خونریزی بعد از عمل بینی، بسیار نادر است و در موارد خاص این اتفاق می‌افتد. جراحی زیبایی بینی با پیشرفت‌هایی که تا کنون به دست آورده است، پزشکان راه حل‌های این مشکلات را پیدا کرده‌اند.

 لازم است که بیمار قبل و بعد از عمل به توصیه‌های پزشکش پایبند باشد در این صورت با هیچگونه عوارضی مواجه نخواهند شد و دوران عمل زیبایی را با خیال راحت پشت سر گذاشته و به چهره زیبای خود خواهند رسید. می‌دانم که مانند من دلتان می‌خواهد با نگاه کردن در آینه از زیبایی چهره خود خوشحال شوید، پس با ما تا آخر مقاله همراه باشید تا با اقدامات لازم برای رسیدن به این خواسته، آشنا شویم.

خونریزی بعد از عمل بینی

علت خونریزی بعد از عمل بینی

هر عمل جراحی با خونریزی همراه می‌باشد، اگر خونریزی حین عمل شدید باشد علت آن فشار خون بالا می‌باشد و بعد از عمل بیمار دچار کبودی در ناحیه اطراف چشم خواهد شد. بعد از عمل، پزشک داخل بینی تامپون می‌گذارد برای این کار یا از تامپون‌های مخصوص استفاده می‌کنند یا به مدت طولانی‌تری از تامپون‌ها استفاده می‌کنند.

 اگر خونریزی در کمتر از 12 ساعت بعد از عمل زیبایی بینی اتفاق بیفتد معنای آن نیز فشار خون بالا می‌باشد. مهم‌ترین عواملی که باعث بالا رفتن فشار خون بعد از جراحی بینی می‌شود، وجود درد یا بروز استفراغ ناشی از داروهای بیهوشی می‌باشد.

یکی دیگر از عواملی که باعث افزایش فشار خون می‌شود، استفاده از داروهای مسکن می‌باشد. این دارو‌ها مانند: آسپرین، بروفن، پیروکسیام و ویتامین E هستند. مهم‌ترین داروی مسکنی که در فشار خون اثر می‌گذارد آسپرین می‌باشد. بنابراین پزشکان به بیماران توصیه می‌کنند که از سه هفته قبل از عمل، از مصرف آسپرین خودداری کنند. لازم به ذکر است که داروی مسکن چه گیاهی باشد چه صنعتی، فرقی ندارد و هر دو یک اثر دارند پس بهتر است در جلسه مشاوره قبل از عمل، همه چیز را با پزشک خود در میان بگذارید.

علت خونریزی بعد از عمل بینی

همچنین مصرف طولانی مدت آنتی بیوتیک‌ها می‌تواند روی خونریزی اثر بگذارند. رژیم گیاه خواری باعث کمبود ویتامین K و در نتیجه بالا رفتن احتمال خونریزی می‌گردد.

بیماری‌های مادرزادی مانند هموفیلی و فون ویلبراند، در انعقاد خون اختلال ایجاد می‌کنند.

مطلب پیشنهادی: بهترین جراح بینی تهران

انواع خونریزی بعد از عمل بینی

خونریزی بینی می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که در ادامه با رایج‌ترین آن‌ها آشنا می‌شویم. بهتر است این موارد را به خاطر بسپارید تا در صورت مشاهده اقدام مناسب را به عمل آورید و از طرفی بدانید که از قبل باید چکار کنید.

خونریزی بینی با فین کردن

تا سه هفته بعد از عمل نباید فین کرد چرا که با این کار بخیه‌های بینی پاره شده و منجر به خونریزی می‌شود.

خونریزی بینی به دلیل خشکی مخاط

گاهی بدون هیچ دلیلی بعد از عمل بینی دچار خونریزی می‌شود و یکی از دلایل آن خشکی مخاط می‌باشد. در این حالت پزشک پماد ویتامین A تجویز می‌کند تا این عارضه رفع گردد.

خونریزی تیغه بینی یا هماتوم سپتوم

در این نوع خونریزی، تیغه وسط بینی از دو طرف خونریزی می‌کند و باعث می‌شود که تیغه وسط بزرگ شود و به تبع آن راه تنفس فر مسدود می‌شود. در این شرایط پزشک تیغ می‌زند تا خونی که داخل تیغه جمع شده است تخلیه شود و راه تنفس فرد باز گردد.

بدنسازی و خونریزی بینی

داروهایی که برای بدنسازی مصرف می‌شوند به صورت هورمونی و مکمل هستند که بعضاً خاصیت ضد انعقاد دارند که بهتر است تا سه هفته قبل از عمل از مصرف آن‌ها خودداری کنید. البته پیشنهاد بهتر این است که تا سه هفته قبل از عمل، انجام فعالیت‌های سنگین را به تعویق انداخت.

عوامل موثر بر خونریزی بعد از عمل بینی

در چه مواردی احتمال خونریزی بعد از عمل بینی شدید است؟

عمل زیبایی بینی همیشه با ورم و خونریزی همراه است که تمامی این موارد طبیعی هستند و درواقع جزئی از روند درمان می‌باشند پس نگرانی به دل خود راه ندهید و به توصیه‌های پزشک خود عمل کنید. اگر بیمار حرف گوش کن نباشد، باید عاقبت کارش را هم بپذیرد. اگر پزشک می‌گوید مصرف الکل و سیگار برای بینی مضر است پس گوش دهید تا نتیجه دلخواه را از عمل بگیرید و پولی که صرف هزینه عمل بینی کرده‌اید هدر نرود.

کنترل خونریزی بعد از عمل بینی

لازم به ذکر است که مصرف الکل باعث رقیق شدن خون می‌گردد و خونریزی را تشدید می‌کند.

از طرفی سیگار نیز موجب عفونت در زخم‌های جراحی شده و ورم بینی را بیشتر می‌کند که این موارد بر جراحی بینی گوشتی اثر منفی مضاعف‌تر دارد.

از مصرف داروهای مسکن و ضد انعقاد و همچنین الکل و سیگار بپرهیزید مخصوصاً اگر عمل بینی گوشتی در پیش رو دارید.

در روزهای ابتدایی بعد از عمل، فعالیت‌های سنگین و شدید بدنی انجام ندهید.

تا سه ماه بعد از عمل از دستکاری و فین کردن بپرهیزید.

سر خود را زیاد پایین نگیرید.

مراقب باشید که بینی ضربه و آسیب وارد نشود.

مواردی که عنوان شد نه تنها خونریزی بلکه تمام عوارض عمل بینی را تشدید می کند. خونریزی بعد از عمل بینی گرچه عارضه ی چندان شایعی نیست اما به هر حال احتمال آن وجود دارد. مسئله مهم این است که در مواجهه با آن با آرامش رفتار کنید و با توصیه هایی که شد سعی در کنترل آن داشته باشید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا