عمل بینی و جراحی بینی

روش کاهش ورم بینی بعد از عمل بینی

ورم بینی بعد از عمل یک فرآیند طبیعی است و تمام کسانی که تجربه جراحی زیبایی بینی داشته‌اند، این فرآیند را پشت سر گذاشته‌اند. بعضی از افراد توقع دارند که فوراً بعد از عمل بینی به نتیجه نهایی برسند و از همان هفته اول که به خود در آینه نگاه می‌کنند، چهره ایده‌آلشان را ببینند. اما این فرآیند طبیعی است و تا شش ماه اول ورم محسوس می‌باشد، در کل یک سال طول می‌کشد تا ورم بینی کاملاً بخوابد و فرم نهایی خودنمایی کند. بنابراین صبور باشید و به دل خود نگرانی راه ندهید. فقط باید بدانید که در این دوره زمانی چگونه به کاهش ورم سرعت دهید و مراقبت کنید تا شدیدتر نشود یا خدایی نکرده منجر به عفونت نگردد.

در مقاله قبلی، ورم بینی بعد از عمل بینی، در رابطه با انواع ورم‌های بینی صحبت کردیم، همچنین با مراحل کاهش ورم بینی آشنا شدیم. در این مقاله به راهکارهایی که به کاهش ورم بینی بعد از رینوپلاستی کمک می‌کنند و باعث می‌شود که روند بهبود بینی زودتر اتفاق بیفتد، خواهیم پرداخت.

ورم بینی بعد از عمل بینی

برای کاهش ورم بینی چکار باید کرد؟

چند روش ساده خانگی وجود دارد که خودتان می‌توانید انجام دهید البته باید انجام دهید و هر پزشکی به شما این توصیه‌ها را خواهد داشت. این روش‌ها کمک می‌کند تا کاهش ورم بینی سریع‌تر اتفاق بیفتد و بهتر بتوانید با عوارض جراحی مقابله کنید. سعی کنید شرایط لازم را برای انجام این روش‌ها مهیا کنید چرا که در التیام ورم بینی لازم و ضروری هستند.

بالا نگه داشتن سر

برای بهبود سریع‌تر باید به ناحیه صورت به طور دائم خون برسد. بالش زیر سرتا بگذارید طوری که بالاتر از قلبتان قرار بگیرد و تا جایی که امکان دارد به همین حالت درازکش روز را بگذرانید مخصوصا هفته اول. این کار کمک می‌کند که تا خون به راحتی در صورت گردش کند و تا حد زیادی ورم اطراف بینی و دور چشم کاهش یابد. اگر با دراز کشیدن راحت نیستید می‌توانید از مبل‌های ریلکسی استفاده کنید. پشتی طبی هم برای این شرایط مناسب است. با این امکانات به راحتی و با آرامش می‌توانید بخوابید. زیاد گردن را به حالت ایستاده نگذارید تا از زاویه 30 الی 45 درجه بیشتر نشود و به گردنتان فشار وارد نشود.

مراقبت های بعد از عمل بینی

استفاده از کمپرس سرد

کمپرس سرد به کاهش ورم کمک می‌کند و طرز تهیه آن بسیار ساده است. در یک حوله نخی و نرم، قالب‌های مکعبی شکل یخ قرار دهید و ان را بپیچید سپس آن را روی نواحی کنار بینی و چشم‌ها قرار دهید. توصیه می‌شود که این کار را دو الی سه بار در روز و هر بار به مدت 25 دقیقه انجام دهید. می‌توانید از یک کیسه یخ نیز استفاده کنید البته بعد از اینکه بانداژ را از روی بینی برداشتید. کمپرس سرد را روی نواحی جراحی شده قرار ندهید.

اگر سردی کیسه یخ ناراحتتان کرد، می‌توانید یک بسته سبزیجات مانند نخود فرنگی را بگذارید یخ بزنند سپس آن را به عنوان کمپرس روی صورت بگذارید که برای این کار می‌توانید از حوله نرم نیز کمک بگیرید تا سرمایش موجب آزارتان نشود.

البته تجربه نشان داده است که کمپرس سرد تا دو روز موثر است و بعد از آن نقش آرام بخش دارد.

کمپرس سرد بعد از عمل بینی

اجتناب از فعالیت‌های بدنی سنگین

بعد از عمل بینی، تا یک ماه از انجام فعالیت‌های سنگین مانند خم شدن و بلند کردن اجسام سنگین وزن، بپرهیزید. این کار فشار خون را بالا می‌برد و به زیر پوست صورت هجو می‌آورد که برای تورم بینی اصلاً خوب نیست، همچنین بهبود زخم‌های جراحی را به تأخیر می‌اندازد از طرفی خطر خونریزی را افزایش می‌دهد.

در عوض فعالیت‌های سبک مانند پیاده روی بسیار در کاهش ورم بینی بعد از عمل بینی، موثر است و توصیه می‌شود روزانه چند دقیقه پیاده‌روی کنید تا گردش خونتان منظم شود.

جلوگیری از خیس شدن اسپلینت و ناحیه جراحی

در هفته اول بعد از عمل بینی، باید اسپلینت روی بینی بماند و خیس نشود. حمام گرم برای کاهش ورم بین و التهاب مفید است. اما نباید آب داغ باشد و پیشنهاد می‌شود هفته اول از این کار به شدت اجتناب کنید و بعد از برداشتن بانداژ و اسپلینت می‌توانید با مشورت پزشک جراح خود، به استحمام اقدام کنید.

جلوگیری از وارد شدن ضربه و فشار به بینی

بعد از عمل بینی، ممکن است احساس گرفتگی خفیف داشته باشید که طبیعی است. سعی نکنید با بالا کشیدن عمیق و شدید هوا به مجرای بین خود فشار وارد کنید تا باز شود. این کار مانند نیروی مکشی است که به بینی فشار آورده و ورم بینی را افزایش می‌دهد. به همین دلیل بهتر است از نی برای نوشیدن مایعات خودداری کنید. همچنین از گاز زدن سیب یا میوه بپرهیزید.

فین کردن بافت بینی را پاره می‌کند و موجب خونریزی و تورم شدید می‌شود. تا سه هفته بعد از عمل بینی، از این کار اجتناب نمایید. همچنین سوراخ‌های بینی را دستکاری نکنید حال می‌خواهد دست باشد یا دستمال کاغذی، چرا که منجر به عفونت می‌شود.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

سخن آخر

ورم بینی بعد از عمل یک فرآیند طبیعی و غیر قابل اجتناب می‌باشد. به مدت سه هفته ورم بینی، شدید خواهد بود و بعد از شش ماه می‌توانید تغییرات کلی را مشاهده کنید به هر حال یکسال سول می‌کشد تا ورم بینی به طور کامل محو شود بنابراین نگرانی را از خود دور کنید و صبور باشید. با پزشک خود در ارتباط باشید و به توصیه‌هایش پایبند باشید تا به زودی شاهد نتایج شگفت انگیز عمل زیبایی بینی باشید.

امیدواریم این مقاله برایتان مفید بوده باشد. در انتها از نظرات و پیشنهادات شما خوشحال خواهیم شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا