تامپون بینی مزایا و معایبی دارد که معایب آن باعث شده روش های عمل بینی بدون تامپون محبوبیت بیشتری داشته باشد. در ادامه درباره تامپون و ویژگی های آن صحبت می کنیم و روش عمل بینی بدون تامپون را توضیح می دهیم.

یکی از عواملی که در موفقیت و تثبیت عمل بینی یا عمل رینوپلاستی موثر است مراقبت های بعد از جراحی است. بدون رعایت موارد مراقبتی نمی توان نتیجه مطلوبی از عمل بینی گرفت. برخی از این اقدامات را خود پزشک بعد از جراحی انجام می دهد و بخش بیشتر آن به عهده خود داوطلب است. یکی از کارهایی که برای محافظت از بینی و تثبیت تغییرات انجام می شود تامپون گذاری است. تامپون بینی به یک تکه گاز استریل یا پنبه فشرده شده گفته می شود که به صورت لوله شده داخل سوراخ های بینی قرار داده می شود. البته انواع دیگری از تامپون بینی نیز وجود دارد. مانند تامپون های آماده که در بسته بندی عرضه می شوند.

تامپون چه کاربرد و مزیتی دارد؟

تامپون گذاری به چند هدف انجام می شود. اول اینکه بعد از جراحی باید از تیغه وسط بینی محافظت شود و از جا به جایی آن جلوگیری شود. قرار دادن تامپون در بینی از تکان خوردن سپتوم جلوگیری می کند و ساختار بینی را در جای خود نگه می دارد. علاوه بر آن بر اثر ایجاد برش هایی داخل بینی، ما بین پوست و اسکلت بینی فضای خالی ایجاد می شود. این فضا باید به مرور بسته شود و تامپون این کار را انجام می دهد. تامپون پوست بینی را به دیواره آن فشار می دهد و به اتصال سریعتر آن کمک می کند. خوبی تامپون این است که از برخی عوارض عمل بینی که بر اثر عدم محافظت از بینی به وجود می آید جلوگیری می کند.

عمل بینی بدون تامپون

مزایای استفاده از تامپون

بهبود سریع بینی

تامپون با نگه داشتن بینی و اعضای آن در جای خود به جوش خوردن و بهبود سریعتر بینی کمک می کند.

حفظ ساختار بینی

بعد از جراحی نیاز است بینی از خارج و داخل پشتیبانی شود و تکیه گاه داشته باشد تا ساختار جدید آن تثبیت شود. نگه داشتن بینی از خارج را گچ یا اسپلینت انجام می دهد و از داخل این وظیفه به عهده تامپون است. در صورتی که بعد از جراحی، بینی محافظی نداشته باشد فرم بینی به هم می خورد و با گذشت زمان بینی شکل نامطلوبی به خود می گیرد و در آن حالت جوش می خورد. برای جلوگیری از چنین اتفاقی و عدم نیاز به عمل بینی ترمیمی لازم است تا از بینی به شکلی محافظت شود.

مقاله پیشنهادی: عمل بینی استخوانی

جلوگیری از خونریزی بینی

کار دیگری که تامپون انجام می دهد این است که با فشار وارد کردن و نگه داشتن مویرگ های داخل بینی از خونریزی آن ها جلوگیری می کند. در صورت خونریزی بینی احتمال عفونت وجود دارد که باید از این اتفاق جلوگیری شود.

معایب استفاده از تامپون چیست؟

در صورت استفاده از تامپون، باید تا یک هفته این کار ادامه یابد. چنین تجربه ای برای اکثر داوطلبان عمل زیبایی بینی بسیار ناخوشایند است. در ادامه معایب استفاده از تامپون را توضیح می دهیم.

عمل بینی بدون تامپون

انسداد مسیر تنفس

وجود تامپون داخل بینی مسیر هوا را مسدود می کند و فرد نمی تواند در این مدت از راه بینی نفس بکشد. در نتیجه مجبور است از طریق دهان تنفس را انجام دهد. این کار باعث می شود دهان و لب مرتبا خشک شود و فرد مجبور است برای حفظ رطوبت دهان و لب مدام از مایعات و مرطوب کننده لب استفاده کند.

حتما بخوانید: بهترین جراح بینی تهران کیست؟

خشک شدن ترشحات بینی و احساس گرفتگی بینی

با وجود اینکه تامپون ترشحات و خون بینی را جذب می کند اما بعد از مدتی مخاط و خون بینی خشک شده و باعث گرفتگی و احساس ناخوشایند در بینی می شود.

احساس درد هنگام بیرون کشیدن تامپون

یکی دیگر از معایبی که باعث تمایل افراد به شیوه های بدون تامپون می شود احساس درد در هنگام بیرون کشیدن تامپون است. به دلیل اینکه تامپون به دیواره های بینی فشار می آورد در هنگام بیرون کشیدن آن فرد مقداری درد را تجربه می کند.

معایب استفاده از تامپون

جایگزین های تامپون چیست؟

برای اینکه بیمار درد کمتری را هنگام بیرون کشیدن تامپون احساس کند و راه تنفس او نیز بسته نشود از راه های جایگزین استفاده می شود. علت احساس درد در هنگام بیرون کشیدن تامپون همچنین می تواند خشک شدن مخاط بینی و چسبیدن آن به تامپون باشد. تامپون در هنگام قرار دادن با پماد تتراسایکلین چرب می شود ولی در هنگام بیرون کشیدن خاصیت چرب شدن خود را ندارد و به راحتی قرار دادن آن خارج نمی شود. امروزه به جای تامپون از استنت یا ایروی(Airway) استفاده می شود. استنت از جنس پلاستیک است و حالت ژله ای دارد.

مزیت استنت نسبت به تامپون این است که خارج کردن آن راحت تر است و درد کمتری دارد. علاوه بر آن در وسط استنت سوراخ تعبیه شده که راه تنفسی را باز نگه می دارد. استنت تمام مزایای تامپون را نیز دارد و به خوبی بافت بینی را محکم در جای خود نگه می دارد. برای جلوگیری از خارج شدن مخاط بینی چند لایه گاز استریل در زیر بینی بسته می شود که همان کار تامپون را به شکل بهتری انجام می دهد. عمل بینی بدون تامپون به خاطر داشتن مزیت بیشتر محبوبیت بیشتری دارد و امروزه کمتر کسی از تامپون استفاده می کند.

ایروی جایگزین تامپون

مزیت و ویژگی عمل بینی بدون تامپون 

در حقیقت عمل بینی بدون تامپون در روش و متد جراحی تفاوت چندانی با عمل بینی با تامپون ندارد. تنها بعد از اتمام رینوپلاستی به جای قرار دادن تامپون در بینی از استنت یا ایروی استفاده می شود. فقط لازم است تا جراح مورد نظر شما این جایگزین های تامپون را در اختیار داشته باشد تا از آن استفاده کند.

تامپون مزایای بسیاری دارد اما به خاطر احساس درد در هنگام بیرون کشیدن آن، عدم توانایی نفس کشیدن از بینی و احساس ناخوشایندی که در زمان وجود تامپون در بینی به داوطلبان جراحی دست می دهد اکثر افرادی که می خواهند جراحی انجام دهند تمایل به انجام عمل بینی بدون تامپون دارند. علاوه بر آن به خاطر خشک شدن خونابه و ترشحات بینی روی تامپون بعد از گذشت چند روز بهداشت بینی نیز به خطر می افتد. بنابراین استفاده از جایگزین ها و کنار گذاشتن تامپون انتخاب عاقلانه ای است.

هزینه عمل بینی بدون تامپون چه تفاوتی با عمل با تامپون دارد؟

برای انجام عمل بینی بدون تامپون ابزار خاصی مورد استفاده قرار نمی گیرد و تنها به جای استفاده از تامپون، ایروی یا استنت به کار می رود. بنابراین هزینه عمل بینی بدون تامپون تفاوت چندانی با عمل بینی با تامپون ندارد.  

نتیجه گیری

مزیت عمل بینی بدون تامپون، محافظت از ساختار بینی و جلوگیری از خونریزی در کنار امکان تنفس راحت از بینی است. با عمل بینی بدون تامپون هم نتیجه خوبی از جراحی به دست خواهد آمد و هم داوطلب احساس بهتری خواهد داشت. برای کسب اطلاعات درباره عمل بینی می توانید به مجله سلامت دکتر تهران بیوتی مراجعه کنید. ضمنا برای دریافت مشاوره تلفنی یا گرفتن نوبت نیز می توانید با شماره تلفن های ما تماس بگیرید.

(04) دیدگاه

 1. بهنام عابدی
  ۹ مرداد ۱۴۰۰

  با سلام
  برای بینی های استخوانی عمل بینی بدون تامپون بهتر یا با تامپون؟

  پاسخ
 2. نرگس محمدی
  ۹ مرداد ۱۴۰۰

  عمل بینی بدون تامپون امکان داره باعث بشه تا بینی فرم خودش رو از دست بده؟

  پاسخ
 3. ماهنوش
  ۹ مرداد ۱۴۰۰

  عمل بینی بدون تامپون برای کدوم بینی ها مناسب هستش ؟

  پاسخ
 4. ماه بانو
  ۹ مرداد ۱۴۰۰

  برای بینی های فانتزی هم میشه بدون تامپون عمل کرد؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *