عمل بینی و جراحی بینی

عمل بینی به روش بسته [راهنمای کامل]

در طول تاریخ پیدایش و شکل‌گیری متدهای جراحی پلاستیک، سبک‌های مختلفی از نحوه‌ی عمل و به انجام رساندن اعمال جراحی به دست پزشکان طراحی و ابداع شده است. این موضوع در مورد جراحی بینی نیز مصداق داشته و در حال حاضر، در جراحی بینی به طور عمومی از دو متد عمل بینی به روش بسته و جراحی بینی روش باز نام برد.

روش عمل بینی به روش بسته بهتر است یا باز؟

این امر از جمله‌ی امور مناقشه‎‌برانگیز در میان عامه است. گاهی دیده می‌شود این باور وجود دارد که عمل بینی به روش بسته نسبت به روش باز به دلایل متعددی ارجحیت دارد. عدم وجود جای اسکار در رویه‌ی بیرونی اندام و نیز، کوتاهی دوره‌ی نقاهت از جمله دلایلی است که گروه نخست در پشتیبانی از ایده‎‌‌ی خود به آن استناد می‌کنند. اما در طرف مقابل نیز برخی اعتفاد دارند در بسیاری از موارد، جراحی بینی به روش باز به دلیل بازتر بودن دست جراح پلاستیک برای شکل‌دهی به فرم نهایی بینی نسبت به نوع پیشین، گزینه‌ی بهتری می‌تواند باشد.

گفتنی‌ست که هیچ کدام از دو گزاره‌ی بالا اشتباه نیستند؛ اما مانند هر موضوع دیگری، هر کدام از این روش‌های رینوپلاستی مزایا و معایب خود را دارند. بدیهی است انتخاب گزینه مناسب از بین آن‌ها تنها با مشورت پزشک امکان‌پذیر خواهد بود. این امر با توجه به بیمار در هر مورد می‌تواند تغییر کند. ممکن است در یک بینی، عمل بینی به روش بسته برای نیل به نتیجه‌ی نهایی کافی باشد. در حالی که در بیماری دیگر، به تغییرات بیشتری احتیاج داشته باشیم و برای دستیابی به آن ناچار به انتخاب متد جراحی به روش باز شویم.

عمل بینی به روش بسته

عمل بینی به روش بسته

در جراحی بینی به روش بسته، پزشک تمام کارها را از طریق حفره‌های بینی انجام می‌دهد. در این متد ابتدا جراح از داخل، بینی را برش زده تا پوست بینی تا حدودی از بافت استخوانی جدا شود. سپس با استفاده از ابزارهای خاص، پوست بینی را بلند کرده تا دید بهتری به داخل بینی داشته باشد. این روش برای عمل بینی استخوانی بسیار کاربردی است. همچنین اگر لازم باشد که تغییرات زیادی روی نوک بین اعمال شود، جراح با برش‌هایی که از داخل بینی می‌زند، نوک بینی را آزاد کرده و بیرون می‌کشد.

عمل بینی به روش بسته

مزایای عمل بینی به روش بسته

جراحی بینی به روش بسته مزایای خاص خودش را دارد، از جمله اینکه:

 •  ترمیم بعد از عمل بینی راحت‌تر و سریع‌تر صورت می‌گیرد.
 • ساختار اندام دچار تنش جدی نشده و بینی عملکرد نگهدارنده خود را بهتر حفظ می‌کند.


 • مدت زمان جراحی به روش بسته و ورم ناشی از جراحی در این روش کمتر است.
 • بعد از جراحی بینی به روش بسته، بروز اسکار با احتمال کمتری همراه است.
عمل بینی به روش بسته یا باز

معایب عمل بینی به روش بسته

 • در این روش جراح دید محدودی نسبت داخل بینی داشته و تنها با توجه به شم و تجربه‌ی اندوخته‌ی خود از روی ظاهر بینی، قادر خواهد بود تا نتیجه را حدس بزند.
 • در جراحی بینی به روش بسته، دست جراح برای تغییرات عمده بسته است.
 • احتمال بروز ضعف در روش بسته کمتر می‌باشد. به همین دلیل برای افراد سن بالا معمولاً این روش توصیه می‌گردد.

جراحی بینی به روش باز

در این متد بر خلاف عمل بینی به روش بسته ، علاوه بر برش‌هایی که داخل سوراخ‌های بینی زده می‌شود، در ناحیه کلوملا برش کوچکی به شکل هفتی (همانطور که در شکل می‌بینید) ایجاد می‌گردد. کلوملا ناحیه‌ای از بینی است که کمی پایین‌تراز پره‌های بینی قرار دارد. در نتیجه‌ی این کار، به راحتی پوست از روی بینی برداشته شده و تمام ساختمان‌ها و بافت‌های بینی مانند بافت استخوانی، بافت غضروفی و بافت نرم به طور کامل و دقیق قابل مشاهده است. بنابراین جراح قادر خواهد بود تا استخوان را تراشیده و شکل مطلوب را در آن ایجاد کند. نکته‌ جالب این که پیوند غضروفی، به خصوص در عمل بینی گوشتی تنها در جراحی به روش باز امکان‌پذیر است.

عمل بینی به روش بسته در مقایسه با باز

مزایای عمل بینی به روش باز

 • دید پزشک در این روش کامل، دقیق و واضح است.
 • امکان اعمال تغییرات بیشتر راحت‌تر است.
 • اشکالات و نامتقارن بودن‌ها، مشکلات مادرزادی، انحراف بینی و… در روش باز برطرف می‌شوند.
 • تقویت غضروف در جراحی بینی گوشتی به روش باز انجام می‌شود.
 • روش باز برای عمل بینی ترمیمی، ارجحیت دارد.
 • عمل بینی به روش بسته برای جراحی‌های جزئی و جراحی به روش باز، برای عمل‌های بینی پیچیده به کار گرفته می‌شود.
جراحی بینی باز- عمل بینی به روش بسته

معایب عمل زیبایی بینی به روش باز

 • ورم بینی بعد از جراحی بینی بیشتر است. و دیرتر بهبود می‌یابد.


 • مدت زمان جراحی زیبایی بینی به روش باز بیشتر از عمل بسته است.

همین جا لازم است که به یک نکته اشاره شود. ایجاد برش در گوشه‌های بینی هیچ ارتباطی با انجام عمل بینی به روش بسته یا باز ندارد. بلکه این امر به کوچکی با بزرگ بودن سوراخ بینی وابسته است. همچنین گاهی سوراخ بینی به حدی کوچک است که مانع از ایجاد تغییرات در بینی می‌شود. در این حالت گوشه‌های بینی برش داده می‌شود تا دسترسی به داخل بینی بیشتر شود. پس از آن تفاوتی ندارد که جراحی به روش بسته باشد یا باز. از طرف دیگر جای بخیه‌های گوشه بینی نمی‌ماند و بعد از مدتی برطرف می‌شود. بنابراین نباید نگران این موضوع باشید.

عمل بینی باز و بسته

نحوه‌ی انجام عمل بینی به روش بسته

همان طور که در بالاتر بیان گردید، در این روش جراح برای اجتناب از بر جای گذاشتن زخم‌های غیر ضروری در رویه‌ی بیرونی بینی، هیچ برشی را از این قسمت اعمال نمی‌کنند. با وجود چالش‌برانگیز بودن این روش همچنان جراحان زیادی ترجیح میدهند در صورت امکان از این روش استفاده کنند. به خصوص از این روش برای مواردی بهره برده خواهد شد که در آن‌ها نیازی به ایجاد تغییرات در نوک بینی نیست. البته هر جراح تخصص‌های خاص خود را دارد و با توجه به تجربه‌ی شخصی خود و شناختی که از تبحر خویش دارد راجع به این مسأله تصمیم‌گیری خواهد کرد. در این روش برای ایجاد دسترسی‌های مناسب برش‌های پراکنده‌ و متقاطعی در بینی زده شده و تغییرات لازم بر روی ناحیه‌ی غضروفی میانی اعمال خواهد شد.

کدام روش بهتر است؟ عمل بینی به روش بسته یا باز؟

اینکه کدام روش عمل زیبایی بینی بهتر است، موضوعی است که به تشخیص جراح بستگی دارد. معمولاً برای بینی‌های استخوانی که احتیاجی به دستکاری جدی ندارد، جراحی به روش بسته انتخاب می‌شود. اما برای بینی‌های گوشتی، روش باز بهتر است. چرا که در صورت نیاز به تقویت بافت غضروفی، تنها عمل به روش باز امکان‌پذیر است. تقویت بافت غضروفی با قرض گرفتن غضروف از گوش یا دنده انجام می‌شود. هدف از این کار حفظ استحکام بینی بعد از عمل بینی گوشتی می‌باشد.

بسیاری از افراد برای تصمیم‌گیری برای انجام کارها، با دیگران خصوصا نزدیکان خود مشورت کرده و نظرات آنان را جویا می‌شوند. اما در نظر داشته باشید که در مسائل تخصصی بهتر است تنها با افراد ذی‌صلاح رایزنی کنید و از نظرات سطحی افراد غیر وارد بر حذر باشید. برای دریافت مشاوره از بهترین جراح بینی تهران می‌توانید با شماره تلفن‌های درج شده در پایین صفحه تماس بگیرید.

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h2″ question-0=”عمل بینی به روش بسته برای چه بینی هایی توصیه می شود؟” answer-0=”این روش عمل بینی بیشتر برای بینی هایی که خیلی مشکلی جدی ندارند و نیاز به تغییرات اساسی ندارد بهتر است که انجام شود.” image-0=”” headline-1=”h2″ question-1=”آیا روش عمل را هر کس می تواند خودش انتخاب کند؟” answer-1=”خیر، صلاحیت انتخاب روش عمل بعد از معاینه تنها با پزشک است و در صورت اصرار فرد مسئولیت عمل به طور کامل با خود او خواهد بود.” image-1=”” headline-2=”h2″ question-2=”بعد از عمل بینی جای بخیه روی بینی باقی می ماند؟” answer-2=”در روش بسته که تنها برش ها از داخل بینی زده می شود جای بخیه ای روی بینی دیده نخواهد شد. در روش باز، خط ظریفی زیر نوک بینی و یا شاید در پره ها باقی می ماند که به مرور زمان محو می شود.” image-2=”” count=”3″ html=”true” css_class=””]

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫6 دیدگاه ها

 1. سلام من برای این هفته وقت داشتم ولی دلم نمی‌خواد الان بیام. چه طوری زمانمون رو عوض کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا