عمل بینی و جراحی بینی

راهنمای کامل عمل بینی ترمیمی

ممکن است بعضی از جراحی‌های زیبایی بینی، با ایراداتی همراه باشد که جلوه زیبایی به چهره فرد ندهد و فرد از دست نیافتن به زیبایی مورد نظرش ناراحت باشد، در این صورت عمل بینی ترمیمی یا جراحی بینی ثانویه می‌تواند راهی برای جبران گذشته باشد. یا حتی ممکن است نتیجه عمل بینی اولیه خوب بوده و فرد از نتیجه عمل بینی راضی باشد اما هنوز جای بهتر شدن وجود داشته باشد، در این موارد می‌توان با جراحی و عمل بینی ترمیمی ، به فرم بهتری دست پیدا کرد.

عمل بینی ترمیمی

به هر دلیلی ممکن است بعد از جراحی نخست اختلالاتی در فرم بینی ایجاد شود یا فرآیند تنفس فرد دچار مشکل شود. در این صورت جراح  با دقت شرایط داخل و بیرون بینی را ارزیابی می‌کند تا قسمت‌هایی که احتیاج به ترمیم را مشخص نماید. اگر فکر می کنید فرم بینی شما آن چیزی که می خواستید نشده است برای انجام عمل بینی ترمیمی عجله نداشته باشید. نظر پزشک را در اولویت قرار دهید و بدانید که جراحی ثانویه مانند جراحی اولیه نیست و دشوارتر می‌باشد که در صورت اشتباه ممکن است دیگر راه جبرانی نداشته باشد.

حتما بخوانید: عمل بینی با لیزر

عمل بینی ترمیمی در چه صورتی باید انجام شود؟

عمده‌ترین دلیلی که باعث می‌شود نیاز به عمل بینی ثانویه وجود داشته باشد، بروز مشکلاتی ناشی از جراحی ‌قبلی است. ناهماهنگی‌ها و اختلالات پیش آمده منجر به عوارض ناخوشایندی می‌شود که جراحی دوباره بینی را دشوارتر و پیچیده‌تر می‌کند. اما با انتخاب یک جراح متبحر و دلسوز و عمل بینی ترمیمی، می‌توان این مسائل را یکبار برای همیشه برطرف کرد.

عواملی که در عمل بینی ترمیمی (ثانویه) دخالت دارند

 • بر اثر جراحی اولیه و به علت نداشتن مهارت کافی از سوی جراح فرد دچار مشکلاتی از قبیل انسداد مجاری تنفسی یا خشکی دهان و بینی می شود. جراح اگر متبحر و متخصص باشد تجربه خود را نشان خواهد داد و جراحی را به گونه ای مدیریت خواهد کرد که هم زیبایی و هم سلامتی فرد در جراحی حفظ شود.
 • داوطلب جراحی از نتیجه رینوپلاستی راضی نیست و می‌خواهد همان طور که دوست دارد باشد، در این صورت با مشورت پزشک متخصص و متبحر می‌توانید برای جراحی ثانویه اقدام کنید.
 • در اثر تصادف یا حادثه مانند تصادف یا ضربات بوکس، ممکن است بینی ضربه خورده و تیغه بینی انحراف پیدا کند در نتیجه بینی دچار کجی شود که باید با عمل بینی ثانویه برطرف گردد.
 • بسیار بلند بودن طول بینی یکی از مواردی است که در چهره فرد تأثیر منفی می‌گذارد و برای برطرف کردن آن به عمل بینی ترمیمی نیاز است.
 • بر اثر انجام عمل بینی فانتزی و نداشتن مهارت کافی از سوی جراح، بینی دچار نقص فرم شده و نیاز به اصلاح دارد.

در صورتی که هر کدام از موارد بالا اتفاق بیفتد، عمل بینی ثانویه راه چاره آن است و مانند جراحی ثانویه، احتیاج به عمل می‌باشد.

عمل بینی ترمیمی

چرا باید یکسال برای عمل بینی ترمیمی صبر کرد؟

دقت کنید که عمل بینی ثانویه در مقایسه با جراحی اولیه بسیار پیچیده‌تر می‌باشد و کار جراح را سخت‌تر می‌کند. حین جراحی پوست را بلند کرده و از استخوان جدا می‌کنند تا پزشک بتواند استخوان را دستکاری کند. بعد از اتمام، دوباره به پوست را روی استخوان قرار می‌دهند.

بنابراین یک فضای خالی بین پوست و استخوان حاصل می‌شود که مدتی طول می‌کشد تا دوباره بچسبد و در این مدت دستکاری دوباره می‌تواند پوست را خراب کند یا اصلاً پوست از دست برود. اگر جراحی قبلی انجام دادید و می‌خواهید دوباره عمل کنید حتماً یکسال صبر کنید تا نتایج جراحی قبلی به پایداری برسند سپس برای عمل بینی ترمیمی اقدام نمایید. نزد هر متخصصی بروید همین توصیه را خواهد داشت.

مراقبت های قبل از عمل بینی ترمیمی

اکثر مراقبت هایی که باید پیش و پس از عمل بینی ثانویه انجام شود مشابه رینوپلاستی برای بار اول است. 

 1. از مصرف داروهای رقیق کننده مانند آسپرین یا برخی از داروهای مسکن، پرهیز کنید. چرا که این موضوع ممکن است باعث اختلال در روند جراحی شود.
 2. حداقل از 2 هفته پیش از عمل بینی ترمیمی، از مصرف دخانیات و نوشیدن الکل خودداری کنید.
 3. توصیه میکنیم شب قبل از عمل دوش بگیرید.
 4. از 8 ساعت پیش از عمل خوردن و آشامیدن را متوقف کنید تا روز عمل ناشتا باشید.
 5. حتما اگر بیماری خاصی دارید و یا به داروی خاصی حساسیت دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.
 6. مواد غذایی مفیدی مانند مواد غذایی پروتئینی که انرژی بالایی به شما میدهد مصرف کنید.

عمل بینی ثانویه چگونه انجام می‌شود؟

عمل زیبایی بینی ترمیمی مانند جراحی اولیه می‌تواند هم به روش بسته و هم به روش باز انجام شود. شاید این سؤال برایتان پیش آید که روش بسته بهتر است یا باز؟ اما به جای این سؤال بهتر است بگوییم کدام روش مناسب‌تر است. پزشک با بررسی و آزمایش‌هایی که انجام می‌دهد تشخیص می‌دهد کدام روش بهتر است. در عمل بینی به روش بسته پوست از روی بینی بلند نمی شود و جراح از درون بینی به جراحی می‌پردازد که این روش خطر کمتری دارد. در حالی که در روش باز، پزشک به استخوان‌ها و غضروف‌ها دسترسی بیشتری داشته و آن بهتر می‌تواند به بینی فرم دهد.

مدت زمان جراحی بینی ترمیمی، از عمل اولیه یک مقدار طولانی‌تر است چرا که پیچیدگی بیشتری دارد و دقت و ظرافت بیشتر می‌طلبد. معمولاً بین 5/1 تا 2 ساعت طول می‌کشد که باز هم به شرایط بیمار و روش جراحی بستگی دارد.

عمل بینی ترمیمی یا ثانویه

مراقبت های بعد از عمل بینی

نکته بسیار مهمی که باید بعد از عمل بینی رعایت کرد این است که توصیه هایی که پزشک به شما میکند و داروهایی که برای شما تجویز میکند را جدی بگیرید. 

 1. پانسمان زیر بینی را در صورت کثیف شدن عوض کنید. 
 2. از آنتی بیوتیک ها، داروهای مسکن و ضد حساسیتی که پزشک برایتان تجویز کرده است، در زمان معین مصرف کنید.
 3. شما میتوانید برای بهبود درد ناحیه گلو، از مایعات ولرم استفاده کنید. همچنین مصرف غذاهای نرم و آبکی مانند فرنی و سوپ به بهبود هرچه سریع تر شما کمک کند.
 4. هنگام استراحت از چند بالش زیر سر استفاده کنید. به طوری که سر شما بالاتر از نیمه پایینی بدنتان قرار گیرد.
 5. برای بهبود سریع تر کبودی ها تا 48 ساعت از کمپرس یخ استفاده کنید.
 6. به هیچ عنوان پیش از باز کردن گچ به صورتتان آب نزنید. بهتر است برای شستن صورتتان از دستمال مرطوب استفاده کنید. همچنین برای شستن سرتان نیز از افراد دیگر کمک بگیرید.
 7. تا سه هفته بعد از عمل، به صورت طاق باز بخوابید و از خوابیدن به پهلو جلوگیری کنید.
 8. از انجام کارهای ورزش های سنگین تا 2 ماه پس از عمل بینی ترمیمی خودداری کنید. چرا که این کار میتواند باعث تورم بیشتر و پارگی بخیه ها شود.
 9. از قرار گرفتن در معرض گرما خودداری کنید.

دوره بهبود عمل ترمیمی چقدر است؟

بعد از عمل بینی ترمیمی، بیمار وارد دوره ریکاوری و نقاهت می‌شود که در افراد مختلف، متفاوت می‌باشد. این دوره مانند دوره نقاهت جراحی اولیه می‌باشد و کبودی و ورم دور چشم‌ها امری طبیعی است. افرادی پوست نازک و بینی استخوانی دارند، معمولاً بعد از 6 ماه نتیجه عمل را می‌بینند. افرادی که پوستشان ضخیم‌‎تر می‌باشد یا بینی گوشتی دارند، بعد از 1 سال نتیجه برایشان واضح خواهد بود. تمام مراقبت‌هایی که در دوره نقاهت اولیه انجام می‌دادید در این مرحله هم رعایت کنید.

حتما مطالعه کنید: نحوه عمل بینی استخوانی

هزینه عمل بینی ترمیمی چقدر است؟

هزینه عمل بینی ترمیمی

یکی از سوالات رایجی که درباره عمل بینی ترمیمی پرسیده می شود، هزینه آن است. خیلی از افراد بلافاصله و چند روز بعد از انجام عمل بینی از نتیجه جراحی خود ابراز نارضایتی می کنند و می خواهند هر چه سریعتر یک عمل بینی ثانویه انجام دهند تا به فرم بینی دلخواه خود برسند. برخی فکر می کنند تنها ایجاد یک تغییر بسیار کوچک اصلا کار سختی نیست و می توان در یک جراحی مختصر این کار را انجام داد.

اول از همه باید گفت که برای مشاهده نتیجه نهایی عمل بینی باید صبور بود و نباید عجله کرد. حداقل یک ماه طول می کشد تا اندکی ورم های بینی فروکش کند و یک نتیجه اولیه از جراحی قابل مشاهده باشد. تا مشاهده نتیجه نهایی عمل هم حداقل شش ماه زمان لازم است. بنابراین تا آن زمان نباید حرف از عمل ترمیمی زد و تنها باید صبوری به خرج داد! نکته دوم این است که هیچ تغییری در فرم بینی بدون انجام یک جراحی کامل قابل انجام نیست. هر قدر هم این تغییر برای شما کوچک به نظر برسد به هر حال ملزم به طی کردن مراحل جراحی است. علاوه بر اینکه بینی بعد از گذراندن یک جراحی بسیار ضعیف شده و انجام یک جراحی دیگر روی آن با حساسیت بسیاری همراه است. همه ی این عوامل باعث می شود بگوییم که هزینه عمل بینی ترمیمی به هیچ وجه پایین تر از عمل بینی اولیه نیست و در اکثر موارد نیز از آن بیشتر است.

جهت مطالعه: عمل بینی با قالب کنترلی

تاثیر عمل بینی ترمیمی چگونه است؟

این عمل در میان انواع جراحی هایی که روی بینی انجام می شود، حساس ترین و پر ریسک ترین است. پس نمی توان از عمل بینی ثانویه انتظار معجزه داشت. آسیب هایی که به هر دلیل در جریان جراحی بینی به ساختمان بینی وارد می شود به سختی قابل جبران است. گاهی حتی نیاز است بیش از یک جراحی ترمیمی اجرا شود تا صدماتی که به بینی وارد شده ترمیم یابد. پس نتیجه عمل بینی ثانویه معمولا نمی تواند تضمین شده باشد. مگر اینکه به بهترین جراح بینی مراجعه کنید آنوقت می توانید از ترمیم بینی خود اطمینان حاصل کنید. کلینیک دکتر تهران بیوتی افتخار دارد که با حضور بهترین و باتجربه ترین جراحان زیبایی بینی می تواند بینی های شما را که از یک جراحی دچار آسیب شده اند یا فرم مطلوب شما را نداشته اند ترمیم کند. 

حساسیت این عمل به این دلیل است که وقتی فرد برای اولین بار تحت جراحی قرار میگیرد، در گذشته هیچ آسیبی به ساختمان بینی او وارد نشده است و جراحی به راحتی انجام می‌شود. در نتیجه پزشک بدون هیچ نگرانی برش ها را ایجاد میکند. اما این موضوع در مورد عمل بینی ترمیمی صدق نمی کند. به همین سبب در جراحی دوم تخصص جراح اهمیت بالایی دارد. چرا که او باید برش ها را به گونه ای ایجاد کند که به بافت نرم بینی آسیبی وارد نشود و آسیب های عمیق و جدی برای بینی ایجاد نشود.

به طور کلی تاثیر عمل بینی ترمیمی را تنها زمانی می توان تضمین کرد که اولا جراح تجربه بسیار بالایی در زمینه جراحی ترمیمی داشته باشد و دوما مدت خوبی از جراحی اولیه گذشته و بافت بینی بهبود پیدا کرده باشد. 

معاینه بعد از عمل بینی ترمیمی

چکار کنیم تا از عمل بینی ترمیمی راضی باشیم؟

توقعات خود را در حد معقول نگه دارید و انتظار یک نتیجه فوق العاده نداشته باشید. ممکن است در رسانه‌ها با دیدن افراد مختلف و هنرپیشه‌های معروف، از فرم بینی آن‌ها خوشتان بیاید و نسبت به بینی خود دچار تردید شوید. در صورتی که اگر آن بینی را روی صورت فردی دیگر کپی کنیم شاید آن جذابیت را نداشته باشد، هر چهره‌ای فرم خاصی از بینی برایش مناسب و زیباست پس درگیر مقایسه‌های ویران کننده شوید و پزشک خود را برای عمل ترمیمی چند باره، تحت فشار قرار ندهید.

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h2″ question-0=”چه مدت بعد می توان برای عمل بینی ترمیمی اقدام کرد؟” answer-0=”برای انجام عمل بینی ترمیمی باید یک سال صبر کنید تا جراحت های عمل قبلی کامل بهبود یابد و بینی به یک پایداری برسد.” image-0=”” headline-1=”h2″ question-1=” آیا عمل بینی ترمیمی سخت تر از عمل بینی است؟” answer-1=”بعد از هر بار عمل پوست مقاومت خود را از دست می دهد و حساسیت بالا تری دارد، از طرف دیگر در عمل بینی ترمیمی غضروف به اندازه کافی وجود ندارد. مشکل دیگری که عمل بینی ترمیمی را سخت می کند حساسیت های بیمار است که در عمل بینی ترمیمی بالا می رود.” image-1=”” headline-2=”h2″ question-2=”آیا بعد از عمل بینی ترمیمی نیاز به چسب زدن وجود دارد؟” answer-2=”بعد از عمل بینی ترمیمی نیز تا مدت دو ماه نیاز به چسب زدن است.” image-2=”” count=”3″ html=”true” css_class=””]

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫7 دیدگاه ها

 1. با سلام
  میخواستم بدونم که تقریبا هر چند سال یک بار بعد از عمل بینی برای عمل بینی ترمیمی باید اقدام کرد

 2. عمل بینی ترمیمی میتونه بدون بیهوشی باشه و اینکه چقدر طول میکشه تا کامل درد بعد از عمل بر طرف بشه؟

 3. سلام
  من بینی گوشتی داشتم الان بعد از گذشت 4 سال بعد از عمل بینی گوشتی، نوک بینی انگار غیره طبیعی شده باید چیکار کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا