عمل بینی و جراحی بینی

تاثیر ماساژ بینی پس از عمل بینی

جالب است بدانید عمل زیبایی بینی محبوب ترین جراحی زیبایی در جهان به شمار می رود. عشق به زیبایی موجب محبوبیت این جراحی در کل دنیا شده است و سالانه افراد زیادی  به عرصه رقابت برای زیباتر شدن تمایل پیدا می‌کنند. در گذشته عمل بینی اغلب با مشکل مواجه می‌شد اما اکنون با پیشرفت تکنولوژی، تکنیک‌های جدیدی طراحی گردیده است که به هر چه بهتر شدن نتیجه عمل‌های زیبایی کمک می‌کند تا افراد به همان نتیجه و فرم ایده‌آل خود دست یابند. ماساژ بینی یکی از پنج روش معروف در جراحی بینی گوشتی و استخوانی است.

ماساژ بینی یک تکنیک حرفه‌ای است که پزشک به کمک آن به فرم‌گیری بینی جهت می‌دهد. در این مقاله درباره اهمیت ماساژ بینی و نحوه انجام آن آشنا می‌شویم.

ماساژ بینی بعد عمل بینی

چرا بعد از عمل زیبایی بینی، باید بینی را ماساژ داد؟

ماساژ بینی به شکل‌دهی و تسریع بهبودی بیمار کمک می‌کند. جراح با کمک ماساژ بینی، برجستگی‌ها، قسمت‌های کج شده را برطرف می‌کند تا بینی فرم متقارن‌تر و شکیل‌تری به خود بگیرد.

یک دلیل دیگر برای ماساژ دادن بعد از عمل بینی گوشتی و استخوانی این است که از ایجاد بافت جدید در محل‌های زخم‌های جراحی جلوگیری می‌کند. از آنجایی که در جراحی، پوست برش داده می‌شود بافت جدیدی که در آن محل تولید می‌شود ممکن است باعث زشت شدن بینی گردد و اثر جراحی را نشان دهد. یا در بعضی موارد شاید این بافت‌های جدید منجر به مشکلات تنفسی شوند که با ماساژ دادن از این موارد جلوگیری می‌شود.

یکی دیگر از فواید ماساژ دادن بینی، کاهش تورم بینی می‌باشد. معمولاً افراد بعد از جراحی بینی گوشتی و استخوانی، از کاهش حس بویایی شکایت می‌کنند که علت آن تورم بینی می‌باشد البته این عارضه موقتی است و بعد از چند هفته تا 6 ماه حس بویایی به حالت عادی خود باز خواهد گشت.

ماساژ بعد جراحی بینی

ماساژ بینی بعد از عمل بینی گوشتی

ماساژ استاندارد پس از جراحی بینی‌ گوشتی بسیار مفید است. بینی گوشتی پوست ضخیمی دارد و لایه چربی زیرپوستی آن زیادتر از بینی استخوانی است از طرفی غضروف‌های بینی گوشتی ضعیف هستند که بعد از عمل بینی، به خاطر تراشیده شدن نازک‌تر و ضعیف‌تر می‌شوند به همین دلیل برخی بینی‌های گوشتی، برگشت می‌کنند. البته در جراحی‌های جدید از تکنیک جدیدتری استفاده می‌شود به این صورت که بافت‌های غضروفی را تقویت می‌کنند تا قدرت و استحکام بینی حفظ شود.

با این حال ماساژ بینی یکی از مؤثرترین راهکارهاست که این استحکام و پایداری را بیشتر می‌کند. بنابراین افرادی که بینی گوشتی دارند حتماً بعد از عمل با مشورت پزشک خود از ماساژ بهره ببرند. 

البته برای بینی استخوانی این روش هم توصیه می‌شود چرا که بینی‌های استخوانی با ماساژ به فرم ایده‌آل خیلی نزدیک می‌شوند و استحکام آن را بیشتر می‌کند.

ماساژ بینی بعد جراحی بینی گوشتی

از چه زمانی باید ماساژ بینی را شروع کرد؟

قبل از برداشتن تامپون‌ها و گچ روی بینی، نباید بینی را ماساژ داد.  5 تا 7 روز اول بعد از جراحی استفاده از گچ ضرورت دارد تا استخوان‌های بینی در حالت دلخواه قرار بگیرند و جوش بخورند. بعضاً جراح برای اصلاح قوز بینی و انحراف بینی، مجبور می‌شود که استخوان‌های بینی را بشکند بنابراین باید هفته اول بینی در گچ قرار داشته باشد تا جوش بخورند و در این مدت هیچ ماساژی نباید داد.

بعد از این مرحله بینی تورم بیشتری خواهد داشت و به دلیل تورم استخوان‌های بینی شروع به حرکت می‌کنند و ممکن است از محل خود جا به جا شوند. در این مرحله جراحان بینی را به آرامی و طبق تکنیک‌های خاصی ماساژ می‌دهند تا از این حرکت جلوگیری کرده و استخوان‌های بینی را در جای مناسب خود جا دهند.

عمل بینی

آیا خودمان می توانیم بینی را ماساژ دهیم؟

ماساژ بینی هم مانند دارو یک روش درمانی است و جراح زمانی که احساس کند باید به نقاطی از بینی نیرو وارد کند تا نتیجه مطلوب حاصل گردد از این روش بهره می‌برد بنابراین انجام خودسرانه این کار توسط بیمار اشتباه است.

حتی در بعضی موارد ممکن است بینی بیمار در اثر دستکاری و فشار، بیشتر متورم و حتی باعث خراب شدن فرم بینی شود. بنابراین این طرز فکر که می‌گویند بعد از عمل بینی، ماساژ ورم را کم می‌کند، پایه و اساس ندارد.

البته معمولاً جراحان برای بیمارانی که یکسال از عمل جراحی آن‌ها گذشته و قصد عمل بینی ترمیمی یا رینوپلاستی دارند، ماساژ را مفید می‌دانند که آن هم باید با مشورت و تجویز پزشک انجام شود. 

جراحی بینی

نحوه ماساژ بینی بعد از عمل بینی

ماساژ بینی از هفته دوم که گچ بینی را برمی‌دارند به افراد توصیه می‌کنند.

رو به روی آینه بایستید و با کمک انگشتان شصت دو دست، به طور یکسان به دو طرف بینی فشار وارد کنید. انگشتان شصت خود را به مدت 1 دقیقه ثابت نگه دارید، ممکن است کمی درد احساس شود که این یعنی دارید کار خود را درست انجام می‌دهید. البته درد زیادی خوب نیست پس زیاد فشار ندهید.

بینی را در هنگام ماساژ به چپ و راست حرکت ندهید و سعی کنید که با انگشتان، بینی را به سمت گونه‌ها ماساژ دهید.

حواستان باشد که فشار به سمت بالای پل استخوان وارد نشود و شست حتما باید پایین تر از لبه استخوان بینی قرار گیرد.

تمرین ماساژ بینی تحت نظر پزشک، بعد از دو ماه تمام می‌شود. حتماً بعد از عمل زیبایی بینی، این کار را تحت نظر پزشک انجام دهید نه خودسرانه!

بعد از استحمام و قبل از چسب زدن، زمان مناسبی برای ماساژ دادن است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا