عمل بینی و جراحی بینی

مراحل بازگشت به زندگی عادی بعد عمل بینی

هر عمل جراحی به دلیل صدمات جانبی ای که به بدن وارد میکند تا مدتی انسان را از فعالیت های روزمره همیشگی باز می دارد. در عمل رینوپلاستی به علت برش ها و شکستگی هایی که وارد می شود بدن واکنش دفاعی از خود نشان داده و انواع التهاب در ناحیه جراحی بروز داده می شود. این واکنش بدن به همراه عوارض عمل بینی باعث می شود فرد نتواند فعالیت های خود را به سادگی قبل انجام دهد. همچنین آسیب پذیری اعضای جراحی شده باعث می شود لازم باشد تا زمان بهبودی فرد استراحت کند و فعالیت سنگینی انجام ندهد.

عمل بینی نیز یکی از جراحی های رایجی است که برای زیبایی بینی و چهره یا برای برطرف کردن نواقص و مشکلات تنفسی انجام می شود. با اینکه عضو اصلی دخیل تر عمل بینی، بینی است اما خیلی از فعالیت های فرد به دلیل همین جراحی باید محدود شود. در ادامه این مقاله محدودیت هایی که باید بعد از جراحی بینی رعایت شود و مراحلی که باید گذراند تا به روند عادی روزمره بازگشت را توضیح می دهیم.

محدودیت ها و مراقبت های بعد از عمل بینی

بر اثر جراحی بینی، بینی به شدت آسیب پذیر و شکننده می شود. همچنین ممکن است تنفس از راه بینی تا مدتی دچار مشکل باشد و گهگاه تجمع مایعات و خون باعث اذیت شدن فرد بشود. به دلیل آسیب پذیری بینی و به جهت محافظت بینی، فرد باید برخی مراقبت ها و محدودیت ها را رعایت کند.

مراقبت بعد از عمل بینی

فعالیت های جسمی

یکی از مهمترین این محدودیت ها، محدودیت در فعالیت جسمی است. از هر گونه فعالیت سنگین اعم از دویدن، بلند کردن اجسام و هرگونه درگیری فیزیکی باید خودداری شود. دلیل آن هم این است که این گونه فعالیت ها حجم و دفعات تنفس را افزایش می دهند و به بینی فشار وارد می شود. به همین دلیل باید از این فعالیت ها خودداری شود. در صورت انجام فعالیت سنگین و افزایش تنفس، احتمال خونریزی و آسیب به بینی بسیار وجود دارد.

محافظت از بینی در برابر ضربه و تماس

یکی دیگر از محدودیت های لازم برای بعد از عمل زیبایی بینی، جلوگیری از هر گونه تنش و محافظت از بینی در برابر ضربه خوردن است. بدیهی است که بینی بعد از جراحی نباید دچار ضربه خوردگی شود و باید کاملا از بینی محافظت شود. برای رعایت این محافظت باید هم در خانه و هم بیرون خانه و به خصوص موقع خواب احتیاط کرد. حالت خواب باید به پشت و با سر رو به بالا باشد. یکی دیگر از مصادیق این مورد، عدم لمس بینی است. نه تنها ضربه بلکه لمس و فشار آمدن به بینی نیز می تواند خطرآفرین باشد. بنابراین در صورت خارش بینی باید به آرامی بینی را لمس کرد. همچنین برای تمیز کردن بینی نیز باید با احتیاط عمل کرد.

استحمام و دستشویی رفتن

استحمام و دستشویی رفتن نیز بعد از عمل بینی تحت تاثیر قرار می گیرد. تا یک هفته بعد از عمل بینی نباید سر خیس شود. بنابراین در صورت رفتن به حمام باید تنها آب از گردن به پایین ریخته شود. بعد از آن نیز تماس با بینی باید با احتیاط صورت پذیرد.

درباره دستشویی رفتن نیز نکته این است که باید با تغذیه مناسب و استفاده از فیبر از یبوست جلوگیری شود. زیرا یبوست هنگام دفع باعث فشار آمدن به بینی و بروز خونریزی می شود.

ریکاوری بعد از جراحی بینی گوشتی

حتما بخوانید: عمل بینی ترمیمی

مراحل بازگشت به روند عادی زندگی بعد از عمل بینی

با گذشت زمان و رعایت کامل مراقبتها به مرور می توان به روند طبیعی زندگی باز گشت. بعد از عمل بینی در طول زمان می توان فعالیتهای عادی را مرحله به مرحله افزایش داد. هفته اول بعد از عمل بینی تنها استراحت مطلق توصیه می شود و فعالیت هایی که در قبل گفته شد باید متوقف شود. همچنین غذا خوردن در این زمان محدود به غذاهای آبکی و نرم می شود. بعد از این زمان و درآوردن پانسمان ها و بخیه ها، اندکی می توانید به فعالیت خود اضافه کنید. مثلا می توانید اندکی در هوای آزاد قدم بزنید و طیف بیشتری از غذاها را بخورید. همچنان استحمام باید با احتیاط و مراقبت انجام شود.

با گذشت دو تا سه هفته می توان کم کم به حجم فعالیت ها افزود. و با آب بینی را شست. تقریبا با گذشت یک ماه از عمل بینی، بسیاری از فعالیت های عادی خود را می توانید از سر بگیرید. به یاد داشته باشید لازم است پیش از عمل بینی برای خود برنامه ریزی کنید تا به مشکل برنخورید و مجبور به انجام کاری که برایتان مضر است نباشید. کارهای مهم خود را پیش از جراحی انجام دهید و باقی مانده کارها را به دو تا سه هفته بعد موکول کنید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا