عمل بینی و جراحی بینی

چسب زدن بعد از عمل زیبایی بینی

چسب زدن بینی یکی از اقداماتی است که بعد از جراحی زیبایی بینی انجام می‌شود. چسب زدن بینی علاوه بر اینکه به فرم‌دهی بینی کمک می‌کند جنبه درمانی هم دارد و به روند بهبود، سرعت بیشتری می‌دهد. در واقع چسب زدن یکی از مراحل ضروری و ترمیمی بعد از جراحی می‌باشد که انجام ندادن آن عواقب منفی دارد از طرفی این کار باید با آموزش و نظارت خود جراح صورت گیرد. انجام خود سرانه و بدون آموزش و تاییذ پزشک ممکن است همان نتیجه جراحی را خراب کند و به آن فرمی که دلخواهمان هست نرسیم.

برای بیمارانی که انواع عمل زیبایی بینی مانند رینوپلاستی را انجام داده‌اند، سؤالات مهمی پیش می‌آید مانند اینکه چسب زدن چه فایده‌ای دارد؟ چگونه چسب بزنم؟ تا چه مدت باید چسب زدن را ادامه داد؟ چسب را محکم بزنم بهتر است؟ خود هم می‌توانم چسب بزنم یا پزشک باید این کار را بکند؟

چسب زدن بعد از عمل زیبایی بینی

در این مقاله قصد داریم درباره تمام این موارد صحبت کنیم و ابهامات برطرف شود تا یک موقع به اشتباه دست به اینکار نزنیم و بعداً پشیمان شویم.

فواید چسب زدن بینی

چسب زدن علاوه بر اینکه در فرم دهی بینی نقش موثری ایفا می‌کند، جنبه درمانی هم دارد:

  • چسب نقش آتل دارد و به بینی تازه عمل شده، کمک می‌کند تا در فرم ثابتی قرار گیرد، جا به جا نشود تا زمانی که جوش می‌خورد. این گونه از اسکلت بندی بینی محافظت می‌شود و در فرم‌گیری آن اختلالی به وجود نمی‌آید.
  • چسب در کاهش تورم بینی مؤثر است. هنگام عمل زیبایی بینی، جراح پوست را از روی بینی بلند می‌کند تا بتواند به استخوان‌ و غضروف‌ها دسترسی داشته باشد. بعد از اتمام، دوباره پوست را روی استخوان قرار می‌دهند تا به استخوان متصل شود. از این رو یک فضای خالی بین استخوان و پوست حاصل می‌گردد که باعث تورم می‌شود. بنابراین با چسب زدن، این اتصال برقرار می‌گردد، پوست جمع می‌شود. فشاری که چسب وارد می‌کند باعث می‌شود تورم به طور یکسان و متعادل کاهش ‌یابد.
  • چسب به عملکرد بخیه‌ها کمک می‌کند. قسمت نوک بینی بخیه‌های بیشتری می‌گیرد تا سربالا بودن آن حفظ شود بنابراین با چسب زدن اصولی و درست می‌توان به این فرم‌دهی کمک کرد.
  • برآمدگی‌های حاصل از زخم‌ها در اثر چسب زدن، برطرف می‌گردد. نیرویی که چسب به بینی وارد می‌کند این برجستگی‌ها را درمان می‌کند.
  • چسب مانند یک علامت هشدار از بینی محافظت می‌کند. دیگران با دیدن پسب سفید رنگ بر روی بینی شما، متوجه می‌شوند که تازه عمل زیبایی بینی انجام داده‌اید بنابراین با احتیاط به شما نزدیک می‌شوند و مراقب هستند که بینی شما ضربه وارد نکنند.
  • فایده دیگر چسب زدن، پوشاندن، چهره کبود شده می‌باشد. بعد از عمل زیبایی بینی، دور چشم و گونه‌ها تورم و کبودی شدیدی (مخصوصاً در هفته اول) مشاهده می‌شود که یک مقدار ترسناک به نظر می‌آید. چسب زدن این منظره را می‌پوشاند و با خیال راحت می‌توانید دوران نقاهت را بگذرانید.
چسب زدن بعد از عمل بینی

چسب زدن بینی فواید زیادی دارد که البته برای انجام آن باید از پزشک خود آموزش ببینید. معمولاً در سه هفته اول، چسب زدن توسط خود پزشک انجام می‌شود تا بیمار خودش هم یاد بگیرد و بعد از خود بیمار می‌تواند این کار را انجام دهد.

چه مدت چسب زدن ادامه می‌یابد؟

بسیاری از پزشکان توصیه می‌کنند که تا دو  یا سه ماه بعد از عمل زیبایی بینی، چسب زده شود چون در این مدت بینی مستعد ضربه خوردن می‌باشد. البته این مدت زمان برای افراد مختلف، متفاوت می‌باشد. به عنوان مثال برای بینی استخوانی، دو ماه می‌تواند کافی باشد در حالی که برای بینی گوشتی، چهار ماه لازم است.

مدت زمان چسب زدن بینی، به دو قسمت تقسیم می‌شود: سه هفته اول و سه هفته دوم.

سه هفته اول بعد از عمل زیبایی بینی، دوران بحرانی و طلایی ترمیم می‌باشد چون تورم شدید است و بینی حالت خمیری دارد که با چسب زدن اشتباه می‌تواند از حالت خود خارج گردد. در این مدت باید تحت نظارت مستقیم پزشک باشید تا خودش چسب بزند و به شما آموزش دهد. بعد از اینکه سه هفته اول بحرانی را پشت سر گذاشتید و چسب زدن را از پزشک خود یاد گرفتید، دیگر می‌توانید با خیال راحت خودتان این کار را انجام دهید.

چند روز یکبار چسب بینی را عوض کنیم؟

تعداد دفعات عوض کردن چسب، به جنس پوست بستگی دارد. برای افرادی که پوست نازک دارند،

 معمولاً توصیه می‌شود که به صورت یک روز در میان، چسب خود را عوض کنند. در حالی که افراد با پوست ضخیم و چرب، هر روز باید چسب بینی را تعویض نمایند و از طرفی کارهای دیگر مانند ماساژ هم انجام دهند.

چسب زدن بعد از جراحی بینی

بایدها و نبایدهای چسب زدن بینی بعد از جراحی بینی

  • چسب را محکم نزنید: بسیاری از افراد تصور می‌کنند که اگر چسب را محکم بزنند بهتر است. در حالی که این کار اشتباه است. محکم چسب زدن باعث می‌شود پوست نازک‌تر شده و اسکلت بیرون بزند و در ظاهر نامنظمی‌هایی پیش آید.  
  • چسب را به مدت طولانی نگذارید: بعد از عمل زیبایی، بینی تورم شدیدی دارد و اگر چسب به مدت طولانی بماند، بینی حالت خون مردگی گرفته و دچار التهاب و ورم بیشتری می‌شود.
  • تقلید و کپی نکنید: فقط طبق توصیه‌های پزشک خود عمل کنید، حرف‌ها و کارهای دیگران برایتان آیه نازل شده نباشد. پزشکتان بهتر به شرایط جسمی شما آگاه است. پس به پزشک خود اطمینان کنید و بدون نگرانی دوره نقاهت را پشت سر بگذارید تا به زیبایی مورد نظر خود برسید.

امیدوارم این مقاله برایتان مفید بوده باشد. در مقاله بعدی به صورت جداگانه به نحوه صحیح چسب زدن می‌پردازیم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا