عمل بینی و جراحی بینی

کاهش حس بویایی در اثر جراحی بینی

حس بویایی یکی از 5 حس اصلی انسان می‌باشد و یک اسنان بالغ حدود 10 هزار بوی مختلف را متوجه می‌شود. علاوه بر آن از استنشاق بوی گل، قهوه صبحگاهی، غذاهای خوشمزه‌ای که مادر خانه درست می‌کند، نشاط و حال خوبی به انسان دست می‌دهد که با هیچ حس دیگری قابل ملاحظه نیست. همین تجربه لذت بخش باعث شده است افراد زیادی از نتیجه جراحی بینی خود دارند نگران شوند. چرا که کاهش حس بویایی، از رایج‌ترین مشکلات بعد از عمل زیبایی بینی می‌باشد. اما سوال اینجاست که آیا واقعا باید نگران شد یا علائم این چنینی پس از عمل بینی گوشتی و استخوانی طبیعی است؟

نگرانی از کاهش حس بویایی بعد از جراحی بینی طبیعی است. اما جای نگرانی وجود ندارد این عارضه بعد از عمل بینی اتفاق می‌افتد ولی موقتی است و بعد از مدتی دوباره حس بویایی شما به حالت عادی باز خواهد گشت.

حس بویایی انسان چگونه کار می‌کند؟

برای اینکه علت کاهش بویایی را متوجه شوید بهتر است ابتدا با عملکرد سیستم بویایی انسان آشنا شوید. همان طور که در عکس مشاهده می‌کنید در قسمت بالایی و پشت بینی پیاز بویایی قرار دارد. تمام قدرت بویایی در این مرکز نهفته است.

بو درواقع از مولکول‌های شیمیایی تشکیل شده است که وقتی به بینی راه می‌یابند تا انتهای بینی بالا می‌روند و توسط شاخک‌های نورون‌های حساسی که در پیاز بویایی مستقرند، دریافت می‌شوند. نورون‌ها به مغز پیام می‌فرستند و مغز بعد از پردازش این پیغام، نوع بو را می‌فهمد. در این مرحله است که شما بو را متوجه می‌شوید و احساس لذت یا نفرت را تجربه می‌کنید.

هر نوع اشکال در این روند، باعث اختلال در سیستم بویایی انسان می‌شود.

کاهش حس بویایی در اثر جراحی بینی

چرا حس بویایی بعد از جراحی بینی کاهش می‌یابد؟

بسیاری از افراد بعد از عمل زیبایی بینی، دچار کاهش بویایی می‌شوند و از این مورد شکایت می‌کنند.

این امر طبیعی است چون بعد از جراحی بینی، تورم شدیدی حاصل می‌شود. این تورم راه ورود مولکول‌های بو را می‌بندد یا خیلی تنگ می‌کند طوری که نمی‌توانند به قسمت پشت بینی و پیاز بویایی راه یابند و به میلیون‌ها نورونی که منتظرند برسند در نتیجه شخص مانند قبل بو را متوجه نمی‌شود یا به سختی می‌فهمد. به همین دلیل است که جراحی بینی با کاهش بویایی همراه است.

البته ناراحتی ناشی از درک نکردن بوهای خوش، کاملاً قابل درک است. اما این عارضه بعد از عمل زیبایی بینی، موقتی است و بعد از چند هفته یا چند ماه دوباره به حالت عادی خود باز خواهید گشت.

بیشتر بخوانید: رینوپلاستی

تأثیر حس بویایی بر چشایی بعد از جراحی بینی

موردی که اکثر مراجعه کنندگان اشاره می‌کنند این است که بعد از انجام عمل بینی گوشتی یا استخوانی علاوه بر کاهش بویایی، حس چشایی آن‌ها هم دچار اختلال شده است و مزه و طعم غذاها را مانند گذشته نمی‌توانند احساس کنند.

حس بویایی و چشایی به یکدیگر مرتبط هستند و گاهاً حس بویایی است که کمک می‌کند مزه و طعم غذاها و خوراکی‌ها را متوجه شویم و به نوعی حس بویایی و چشایی مکمل یکدیگرند.

از آنجایی که بعد از جراحی بینی، حس بویایی دچار اختلال  می‌شود طبیعی است که حس چشایی هم مختل می‌شود. اما همانطور که اشاره شد این عوارض بعد عمل زیبایی بینی طبیعی است و جای نگرانی ندارد. چرا که بعد از مدتی، تورم بینی کاهش می‌یابد و این مشکلات حل می‌گردد.

آیا حس بویایی بعد از عمل زیبایی بینی قابل بازگشت است؟

در پاسخ باید گفت: بله قطعاً باز خواهد گشت. طبق تحقیقاتی که روی افرادی که جراحی بینی انجام داده‌اند، به عمل آمده است 86 درصد حس بویایی این افراد بعد از گذشت 5 الی 6 ماه به طور کامل بازگشته است.

در این مورد اصلاً جای نگرانی وجود ندارد ولی لازم است که از قبل از آن اطلاع داشته باشید تا غافلگیر نشوید و با استرس بیهوده، اعصاب و روان خود را به هم بریزید.

تاثیر عمل زیبایی بینی بر حس بویایی

روش‌های درمانی برای تسریع بازگشت حس بویایی بعد از جراحی بینی

در 24 ساعت اولیه بعد از جراحی بینی، از غذاهای سرد و شیرینی حتماً استفاده کنید.

همچنین جراحان معمولاً به بیماران خود توصیه می‌کنند بعد از عمل، از کیسه یخ استفاده کنند. زیرا کمپرس یخ در کاهش تورم بینی، بسیار مؤثر است علاوه بر آن باعث تسریع بازگشت حس بویایی می‌شود.

مراقبت‌های بعد از جراحی بینی

در روزهای بعد از جراحی بینی، از خوردن ادویه به شدت پرهیز کنید چرا که خوردن این مواد باعث می‌شود رگ‌های خونی گشادتر گردند و که در نتیجه ان تورم بینی شدیدتر شده و حس بویایی هم کندتر به حالت طبیعی خود باز خواهد گشت.

در عوض، از غذاهای بسیار نرم مانند  اسموتی و پوره و سوپ استفاده کنید. این نوع غذاها موجب پیشگیری از فشار به بینی می‌گردند از طرفی به بهبود سریعتر بیمار کمک می‌کند.

جراحی بینی

آیا هزینه عمل بینی بر جراحی بینی تأثیر دارد؟

در پاسخ می‌توان گفت بله! از قدیم گفتند چیزی که ارازان است بی دلیل نیست و چیزی که گران است بی حکمت نیست.

معمولاً افراد هدفشان از عمل زیبایی بینی، فقط زیبایی است و فاکتور سلامتی را کمتر در نظر می‌گیرند به همین دلیل به هزینه عمل بینی پایین اکتفا می‌کنند و می‌خواهند به هر قیمیت زیبایی به دست آورند.

اما این تصمیم جز آن از دسته از تصمیم‌های مهم است که مستقیماً با جان شما در ارتباط است. بنابراین پیشنهاد می‌کنم به هزینه پایین توجه نکنید و اولویت خود را اعتبار و سابقه جراح بینی و پزشک قرار دهید. ممکن است جراحی بینی عالی پول زیادی بخواهد اما مطمئن باشید که بعد از آن یک عمر بینی خوش فرم و چهره زیبا خواهید داشت از آن مهم‌تر سلامتی خود را حفظ کرده‌اید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا