عمل بینی و جراحی بینی

عاقبت عمل زیبایی بینی در سن پایین

عمل زیبایی بینی یکی از رایج‌ترین و کم خطرترین جراحی‌ها در دنیاست و سالانه افراد زیادی به دلایل مختلف اقدام به عمل بینی می‌کنند. گرایش افراد به زیباتر شده به حدی رسیده است که نوجوانان را هم به این عرصه کشانده است. سن نوجوانی یک سن حساس می‌باشد و فرد از نظر روحی و جسمی در شرایط ناپایدار قرار دارد بنابراین اگر نوجوان هستید یا شخص نوجوانی را می‌شناسید که تصمیم به جراحی زیبایی بینی دارد، خواندن این مقاله می‌توانند اطلاعات خوبی در این زمینه ارائه دهد.

بیشتر بخوانید: رینوپلاستی

نوجوانی یک سن حساس و پرتلاطم می‌باشد. فرد در این برهه زمانی، به دلیل تجربه کم و ترشح هورمون‌های دوران بلوغ، عقایدش به سرعت و شدت تغییر می‌کند و تصمیمات لحظه‌ای می‌گیرد. در این شرایط مطالعه، مشورت و راهنمایی بزرگترها می‌تواند از تصمیمات اشتباه نوجوان جلوگیری کند. عمل زیبایی بینی یکی از موضوعات حساسی است که اخیراً خانواده‌ها را درگیر کرده است.

آیا عمل بینی در سن نوجوانی خطرناک است؟

دوران نوجوانی با بلوغ مصادف شده است و فرد در این برهه زمانی از نظر روحی و جسمی در حال رشد می‌باشد. استخوان‌ها و غضروف‌ها در حال رشد هستند و کوچکترین تغییر در این روند ممکن است ساختار بدن را تحت تأثیر قرار دهد.

عمل زیبایی بینی در نوجوانی یک موضوع چالش برانگیز می‌باشد و اگر از روی احساس و هیجان تصمیم به این کار بگیرید ممکن است بعدها پشیمان شوید. مشورت با یک پزشک حاذق و متبحر، می‌تواند در تصمیم گیری شما را راهنمایی کند.

عمل زیبایی بینی برای نوجوانان

در جلسه مشاوره، پزشک از طریق آزمایش و عکس برداری متوجه می‌شود که آیا جراحی بینی برای نوجوان مناسب است یا نه؟

عمل بینی در سن خیلی پایین ممکن است بعدها صورت را به شکل بشقاب درآورد! به این صورت که با جراحی بینی، اسکلت بندی غضروف‌ها دچار اختلال می‌گردد. رشد صورت تحت تأثیر «غضروف‌های رشد» می‌باشد، این غضروف‌ها علاوه بر رشد بینی بر رشد صورت تأثیر دارند و از طرفی در صورتی که در سنین پایین این غضروف‌ها دستکاری شوند، احتمال دارد که یک سوم میانی صورت رشد نکند در حالی که پیشانی و چانه رشد می‌کنند؛ بنابراین صورت شکل بشقاب به خودش می‌گیرد.

بهترین سن مناسب برای عمل زیبایی بینی

مهم‌ترین نکته در عمل بینی -مخصوصاً اگر به قصد زیبایی باشد – این است که استخوان‌های فرد به رشد کافی رسیده باشند. در عمل زیبایی بینی، ساختار و غضروف بینی دستکاری می‌شود، در این حالت اگر اسکلت بندی بدن، به رشد کافی نرسیده باشد ممکن است تحت تأثیر این دستکاری قرار بگیرد و ناهماهنگی در رشد اجزای صورت رخ دهد. بنابراین برای جراحی مخصوصاً عمل بینی گوشتی محدودیت سنی وجود دارد.

حداقل سن

جراحی بینی در سن پایین خطرناک است و حداقل سنی که برای عمل زیبایی بینی در نظر گرفته شده است، برای دختران بحداقل 16 سال و برای پسران حداقل 18 سال می‌باشد. جراحی بینی در سن پایین‌تر در صورت شکستگی و… باید با مشورت پزشک صورت گیرد. در این سن، اسکلت بندی فرد به تکامل کافی رسیده و دیگر تغییر محسوسی نخواهد داشت و مشکلی در رشد غضروف‌ها پیش نخواهد آمد.

حداکثر سن

عمل زیبایی بینی در سن بالا چالش برانگیز است و ممکن است فرد در طولانی مدت درد شدیدی را متحمل شود. حداکثر سن جراحی بینی، 60 سال است و بالاتر از آن اصلاً توشیه نمی‌شود مگر در صورتی که جان فرد در خطر باشد. در این اسکلت بندی به حد خوبی سفت و محکم شده است و تغییر پذیر نمی‌باشد بنابراین انعطاف کافی را برای فرم‌گیری نخواهد داشت.

معایب عمل زیبایی بینی در نوجوانی

جراحی بینی برای زیباتر شدن یکی از دلایلی است که اکثر نوجوانان را جذب کرده است. اکثر خانواده‌ها با این موضوع مشکل دارند نوجوان از نارضایتی خانواده رنج بکشد.

 نوجوان به خاطر ترشح هورمون‌های بلوغ، هم زود ناراحت می‌شود و هم زود هیجان زده می‌شود از این نظر ممکن است در شرایط روحی نامناسبی قرار بگیرد. چون با دیدن دوستانش یا سلبریتی‌های معروف، خودش را با آن‌ها مقایسه می‌کند و دوست دارد که شبیه آن‌ها شود.

عمل بینی در نوجوانی

این مورد در افرادی که بینی گوشتی دارند بسیار شایع‌تر است. در سن نوجوانی تمام اعضای بدن در حال رشد هستند و افرادی که بینی گوشتی دارند از بزگ بودن بینی خود ناراضی هستند. این یکی از دلایلی است که نوجوانان به جراحی بینی روی می‌آورند. اما عمل بینی گوشتی بسیار حساس می‌باشد و توصیه می‌شود که در سن نوجوانی اصلاً به آن فکر هم نکنید چرا که بعد از مدتی برگشت کند. عمل بینی گوشتی بهتر است بعد از بلوغ که اعضای صورت رشدشان کامل شده است انجام شود.

مزایای عمل زیبایی بینی در نوجوانی

عمل زیبایی بینی به تقویت اعتماد به نفس کمک شایانی می‌کند و فرد با حس بهتری در جامعه حضور می‌یابد و با دیگران ارتباط می‌گیرد. اگر این اتفاق در نوجوانی بیفتد در پیشرفت فرد تأثیر فوق العاده‌ای خواهد داشت. از طرفی اگر بینی انحراف داشته باشد ممکن است مشکلات تنفسی به بار آورد که این مشکل اگر درسنین نوجوانی حل شود بهتر است.

عمل زیبایی بینی در سن نوجوانی یک موضوع حساس است و بهتر است به طور کامل تحقیق کنید و بعد از مشورت با پزشک متخصص برای این کار اقدام نمایید. اعتماد به نفس و زیبایی از موارد مهم در سنین جوانی و نوجوانی می‌باشد، شما می‌توانید با مراجعه به یک پزشک معتبر راهنمایی بگیرید و از زیبایی و جوانی خود بیشتر و بهتر لذت ببرید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا