عمل بینی و جراحی بینی

عمل بینی استخوانی

عمل بینی استخوانی چگونه است؟

یکی از پر جستجوترین کلماتی که در موتورهای جستجو وارد میشود، عمل بینی استخوانی است. همان طور که می‌دانید، تعداد داوطلبان جراحی بینی در سالهای اخیر افزایش زیادی یافته است. بر اساس بررسی های انجام شده، تعداد افرادی که به منظور جراحی بینی به کلینیک ها و بیمارستان ها مراجعه می کنند هر سال رو به افزایش است. این آمار علاوه بر اینکه نشان دهنده میزان محبوبیت این جراحی زیبایی است، نشان می دهد که مردم بیش از پیش به زیبایی خود اهمیت می دهند. بینی علاوه بر وظیفه حیاتی که در تنفس دارد، در زیبایی و جذابیت چهره نیز نقش بسیار مهمی ایفا می کند.

اما نمی شود امروز تصمیم به انجام عمل بینی بگیرید و فردا بینی خود را جراحی کنید. چون در این صورت قطعا آن نتیجه ای که دنبالش هستید حاصل نخواهد شد. لازم است پس از تصمیم گیری، موارد بسیاری را رعایت کنید و آگاهی خود را درباره این جراحی افزایش دهید تا تصمیم صحیحی گرفته و در نهایت یک جراحی بینی موفقیت آمیز داشته باشید.

یکی از فرم های رایج بینی، بینی استخوانی است. درصد بالایی از افرادی که قصد جراحی زیبایی بینی دارند، یبنی های استخوانی با قوز بینی یا انحراف بینی دارند. در ادامه قصد داریم به معرفی مدل بینی استخوانی بپردازیم و درباره جراحی بینی استخوانی و شرایط و هزینه آن صحبت کنیم تا کسانی که بینی استخوانی دارند بتوانند بهتر درباره جراحی بینی خود تصمیم بگیرند.

عمل بینی استخوانی

 ویژگی های بینی استخوانی

بینی استخوانی نقطه مقابل بینی گوشتی است. بینی استخوانی به بینی های لاغری گفته می شود که حالتی کشیده دارند و در برخی موارد دارای قوز یا انحراف در تیغه بینی هستند. تفاوت های این مدل بینی با بینی گوشتی باعث می شود شرایط جراحی رینوپلاستی برای آن نیز متفاوت باشد. برخی از ویژگی های بینی استخوانی عبارت هستند از:

 • پوست نازک با چربی زیر پوست کم
 • ساختار محکم و استخوانی
 • کشیدگی یا افتادگی نوک بینی
 • بافت غضروفی محکم به طوری که با دست قابل انعطاف و جابجایی نیست

با در نظر گرفتن این ویژگی ها و با تطبیق دادن فرم بینی خود با آنها می توانید تشخیص دهید آیا بینی شما استخوانی است یا خیر. از بین اینها مهم ترین ویژگی هایی که بین بینی استخوانی و گوشتی متفاوت است، ضخامت پوست و چربی زیر پوست و نرم یا محکم بودن بافت غضروفی است. این دو ویژگی باعث بروز تمایزات بسیاری در عمل زیبایی بینی برای دو فرم بینی گوشتی و استخوانی می شوند.

عمل بینی استخوانی چه ویژگی هایی دارد؟

اگر با بررسی بینی خود متوجه شدید بینی شما از نوع استخوانی است، می توانید خیال نسبتا راحتی درباره نتیجه عمل بینی استخوانی خود داشته باشید. زیرا بینی شما بسیاری از عوامل چالش زایی که در بینی گوشتی وجود دارد را ندارد. به عنوان مثال بینی های گوشتی پوست ضخیم و چربی دارند که این ویژگی باعث حساسیت جراحی می شود و حتی ممکن است نیاز باشد ضخامت پوست به وسیله عمل بینی با لیزر کاهش یابد.

همچنین چالش دیگری که در بینی های گوشتی وجود داشته احتمال برگشت پذیری جراحی بینی های گوشتی است. بر خلاف بینی های گوشتی، برای بینی های استخوانی احتمال برگشت پذیری فرم بینی و از دست دادن حالت بینی بعد از جراحی تقریبا صفر است. پس افرادی که بینی استخوانی دارند با خیال آسوده می توانند خود را به یک جراح حاذق سپرده و از نتیجه جراحی بینی استخوانی خود لذت ببرند. 

در جراحی بینی استخوانی، به وسیله برش ها و اتصال دوباره بافت ها، مشکلاتی نظیر قوز بینی، انحراف تیغه، افتادگی نوک بینی یا کوچک و بزرگ بودن سوراخ های بینی بر طرف می‌شوند. اما در بینی هایی که بافت ضعیفی دارند، ممکن است جراحی دشوارتر بوده؛ و گاهی نیاز به افزودن غضروف برای حمایت بافت ضعیف وجود داشته باشد. حال که از نتیجه بخشی جراحی بینی استخوانی مطمئن شدیم، خوب است بدانیم چه مدل هایی برای عمل بینی های استخوانی مناسب است.

عمل بینی گوشتی

مدل های مناسب برای عمل بینی استخوانی

 • غضروف مستحکم و سفت
 • پوست نازک
 • دارای قوز یا انحراف

بینی استخوانی به دلیل ساختمان محکمی که دارد، توانایی این را دارد که تغییرات شدیدتری را تحمل کند. بنابراین انواع فرم های فانتزی روی اکثر بینی های استخوانی قابل اعمال است. از بهترین و محبوب ترین مدل ها برای عمل بینی استخوانی می توان به مدل فانتزی، عروسکی، نیمه فانتزی، طبیعی و… اشاره نمود. بینی های استخوانی با توجه به غضروف محکمی که دارند می توان تا حد قابل توجهی آنها را کوچک کرد، بدون اینکه ترس از بازگشت به حالت اولیه وجود داشته باشد.

عمل بینی استخوانی

مراحل عمل بینی استخوانی

بینی های استخوانی از رایجترین کیس های عمل بینی هستند. این فرم از بینی ها معمولا دارای مشکلاتی مانند انحراف تیغه بینی یا کجی خفیف بینی، قوز بینی، نوک عقابی و افتاده و نواقصی از این دست هستند. عمل بینی استخوانی می تواند به دو روش باز یا بسته انجام شود. به طور معمول روش باز ترجیح داده می شود. اما امکان این وجود دارد که با عمل بینی به روش بسته نیز بتوان تغییرات لازم را اعمال کرد.

در عمل بینی استخوانی، با اعمال برش ها و تغییر آناتومی بینی، نواقصی که در فرم بینی وجود دارد اصلاح می شود. ویژگی جراحی بینی استخوانی این است که دشواری و پیچیدگی کمتری دارد. افرادی که بینی استخوانی دارند بعد از جراحی زیبایی عوارض خفیف تری را تحمل می کنند و مدت زمان کمتری باید چسب بینی بزنند. علاوه بر اینها احتمال برگشت پذیری فرم بینی بعد از عمل بینی استخوانی بسیار پایین است. در نتیجه بخشی جراحی بینی های استخوانی بسیار بالاتر خواهد بود.

هزینه عمل بینی استخوانی

به دلایلی که در بالا عنوان شد، معمولا هزینه‌ی عمل جراحی بینی استخوانی کمتر است. البته باید توجه داشت هزینه عمل تنها زمانی مشخص می شود که جراح بینی را معاینه کرده و در صورت لزوم عکس های رادیولوژی بینی را نیز بررسی کند. در زمان نگارش این متن به طور حدودی می توان مبلغ هفت میلیون تومان را برای هزینه عمل بینی استخوانی در نظر گرفت.

عمل بینی استخوانی

بینی گوشتی یا استخوانی؟

اگر بینی شما ویژگی های زیر را داشته باشد می توان گفت بینی شما گوشتی بوده و نیاز به رویکرد متفاوتی با عمل بینی استخوانی دارد.

 • غدد چربی زیاد روی پوست
 • پوست ضخیم
 • غضروف نرم و قابل انعطاف
 • بزرگ بودن سوراخ های بینی

عمل بینی گوشتی دارای محدودیت و حساسیت بیشتری نسبت به عمل بینی استخوانی است. این بیماران باید بدانند که انتخاب مدل هایی مانند مدل عروسکی و فانتزی که بینی تا حد بسیار زیادی کوچک می‌کند به هیچ عنوان برای آن ها مناسب نیست. از آنجا که غضروف بینی های گوشتی استحکام لازم را ندارند، نباید هنگام جراحی بینی بیش از حد کوچک شوند. زیرا احتمال دارد پس از مدتی به حالت اولیه خود بازگردند.

امروزه در برخی کلینیک ها مانند کلینیک دکتر تهران بیوتی، متدهای جدیدی استفاده می شود که با استفاده از این روش می توان غضروف های بینی گوشتی را تقویت کرد. به این ترتیب احتمال برگشت پذیری تا حد زیادی کاهش پیدا می کند. اما می توان گفت بهترین مدل برای جراحی بینی گوشتی، مدل طبیعی است. در عمل زیبایی بینی طبیعی، بینی خیلی کوچک نمی شود و به همین دلیل بینی جراحی شده به حالت اولیه خود باز نخواهد گشت.

مراقبت‌های پیش از عمل بینی استخوانی

پیش از هر عمل جراحی نیاز است تا نکات خاص رعایت شود. هدف از این کار به حداقل رساند عارضه‌های ناخواسته و ریسک عمل است. همچنین انتظار می‌رود که با در پیش گرفتن این دستورالعمل‌ها دوره‌ی نقاهت و بهبودی بیمار به سرعت و بدون هیچ مشکلی طی گردد. اولین نکته‌ای که باید پیش از عمل نسبت به آن دقت کافی را مبذول داشت، در جریان گذاشتن پزشک در جریان انتظارات و شرایط کنونی خود است.

صداقت و شفافیت با وی باید در هر مرحله سرلوحه‌ی گفتار و اعمال شما باشد. در جسله‌ی نخستین مشاوره حتما اگر بیماری خاصی دارید و یا از دارو خاصی استفاده می‌کنید باید پزشک را در جریان امر قرار دهید تا ایشان بتوانند با چشمان باز نسبت به شرایط به اتاق پا بگذارند. برای هر چه بهتر انجام شدن این موضوع، پزشک جراح از شما خواهد خواست تا آزمایشاتی را قبل از عمل انجام داده و نتایج را به وی اعلام کنید. حتما این آزمایش‌ها را انجام داده و در اسرع وقت به دست جراح یا همکاران وی برسانید.

نکته‌ی دیگر قابل ذکر، کنترل داروها و مواد غذایی مصرفی در بیمار پیش از عمل است. نیاز است تا حداقل از دو هفته پیش از عمل نسبت به ایجاد تغییرات لازم اقدام نمایید. از جمله‌ی مهم‌ترین موارد کنترل دارویی، منع مصرف مسکن‌های بر پایه بروفن و نیز آسپرین است. همچنین مصرف دخانیات و مواد الکل‌دار باید قطع گردد. این مواد ممکن است در روند بهبود و التیام زخم‌ها پس از عمل اختلال ایجاد کنند.

روز عمل نیز بایستی ناشتا به کلینیک مراجعه کرد. البته در بسیاری از کلنیک‌ها شما را شب قبل از عمل بستری خواهند کرد. در هنگام زیر تیغ رفتن باید صورت از هرگونه آرایش یا موهای محاسنی خال باشد زیرا ریسک عفونت را بالا خواهد برد. یک نفر همراه را نیز باید برای در کنار خود داشتن در تمامی مراحل در نظر داشته باشید.

نکات پیش از عمل بینی استخوانی

عوارض عمل بینی استخوانی

عوارضی که برای افراد دارای بینی استخوانی بعد از جراحی پدید می آید، همان عوارض معمول جراحی بینی است. با این تفاوت که برای بینی های استخوانی این عوارض مدت کمتری باقی می مانند و زمان بهبودی آنها کمتر است. عوارض عمل بینی به طور خلاصه موارد زیر را شامل می شود:

 • خونریزی
 • کبودی و ورم
 • درد و سرگیجه
 • خشکی لب و دهان بر اثر تنفس از راه دهان

این ها عوارض جانبی جراحی بینی استخوانی هستند که همانطور که گفته شد وخامت کمتری نسبت به عوارض ایجاد شده برای بینی های گوشتی دارند. اما اگر بخواهیم از عوارضی که بر اثر اشتباه پزشکی یا عدم آمادگی فیزیکی داوطلب صحبت کنیم، باید گفت درصد موفقیت عمل بینی های استخوانی همیشه بیشتر بوده است. همچنین بروز عوارضی مانند اختلال در تنفس یا نقص در فرم بینی میان بینی های استخوانی کمتر رخ می دهد.

مدل های جراحی بینی گوشتی

نکته بسیار مهم در عمل بینی استخوانی و گوشتی

عمل بینی استخوانی و گوشتی بسیار حساس است و باید حتما توسط یک پزشک متخصص و کاربلد انجام شود. اگر بینی شما گوشتی باشد و مدل طبیعی را انتخاب کنید، اما توسط پزشک ماهری جراحی نشود باز هم احتمال بازگشت وجود خواهد داشت. پس اگر می خواهید بهترین نتیجه را از عمل بینی خود بگیرید باید بهترین جراح بینی تهران را انتخاب کنید. تفاوتی نمی کند فرم بینی شما چیست. در هر صورت مهارت جراح یک عامل کلیدی در موفقیت جراحی بینی است.

نتیجه گیری

ظاهر بینی ارتباط مستقیمی با چهره و زیبایی افراد دارد. به همین علت بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند که با کمک گرفتن از جراحی بینی، زیبایی نهفته در چهره خود را هویدا کنند. کلینیک های بسیاری هم وجود دارند که بخاطر کافی نبودن تخصص پزشکان خود، تبلیغ ارزانی می کنند تا از این طریق مشتری جذب کنند. و متاسفانه موفق هم می شوند.

برای انتخاب یک کلینیک به دلیل ارزان بودن باید سایر مواردی که پیش تر گفته شد را نادیده بگیرید.بدیهی است با این کار ریسک بزرگی را قبول کرده اید. هنر دستان جراح مهمترین عامل موفقیت یک جراحی بینی است. توصیه‌ی نگارنده آن است که هزینه عمل بینی جزو لیست مورد بررسی شما باشد. اما به یاد داشته باشید که سلامت شما غیر قابل ارزش گذاری است.

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h2″ question-0=”عوارض عمل بینی استخوانی” answer-0=”خونریزی کبودی و ورم درد و سرگیجه خشکی لب و دهان بر اثر تنفس از راه دهان” image-0=”” headline-1=”h2″ question-1=”ویژگی های بینی استخوانی” answer-1=”پوست نازک با چربی زیر پوست کم ساختار محکم و استخوانی کشیدگی یا افتادگی نوک بینی بافت غضروفی محکم به طوری که با دست قابل انعطاف و جابجایی نیست” image-1=”” headline-2=”h2″ question-2=”هزینه عمل بینی استخوانی در تهران چقدر است؟” answer-2=”برای اطلاع دقیق از هزینه عمل بینی استخوانی با شماره 09196871520 تماس حاصل بفرمایید.” image-2=”” count=”3″ html=”true” css_class=””]
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫23 دیدگاه ها

 1. سلام من دو هفته است که عمل بینی انجام دادم اما چشمم خیلی کبود و قرمز شده چیکار باید بکنم؟

 2. سلام وقتتون بخیر، ممنون از مطالب خوبتون.
  خواستم بپرسم جراحی های فانتزی برای بینی استخوانی مناسب تر است یا جراحی های طبیعی؟

 3. سلام من 1 سال از عملم می گذره و هنوز نمی تونم خوب نفس بکشم می خواستم ببینم طبیعیه؟

  1. به پره های بینی خود دست بزنید اگر پوست بینی شما نازک است و استخوان های بینی شما درشت است، بینی شما استخوانی است.

  1. بله به شرطی که عمل بینی طبیعی انجام دهید و پزشکتان مهارت کافی داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا