عمل بینی و جراحی بینی

تاثیر انحراف بینی در عمل بینی و هزینه آن

یکی از دلایلی که افراد به عمل بینی روی می‌آورند رفع کجی یا انحراف بینی است، کجی یا انحراف بینی علاوه بر اینکه در زیبایی چهره نقش خوبی ندارد، حتی ممکن است باعث مشکلات تنفسی گردد. این عامل در هزینه عمل بینی مؤثر می‌باشد و با جراحی قابل درمان است. با این حال یکی از نگرانی‌های مراجعه کنندگان، برگشت پذیر بودن کجی بینی مخصوصاً در بینی‌های گوشتی است. خوشبختانه تکنیک‌های جدید جراحی این مورد را حل کرده است.

عمل بینی کج

تفاوت کجی با انحراف بینی

یکی از اشتباهاتی که معمولاً شنیده می‌شود این است که کجی را با انحراف بینی یکسان می‌دانند در حالی که این دو با هم تفاوت دارند. هم در ساختار، هم در نوع عمل بینی و هم در میزان هزینه عمل بینی.

ممکن است بینی در ظاهر کج به نظر بیاید اما انحراف نداشته باشد یا برعکس ممکن است بینی انحراف داشته باشد ولی در ظاهر صاف، بدون نقص و کجی باشد. حتی در مواردی هر دو با هم می‌توانند رخ دهند. البته این نکته شایع است که انحراف بینی می‌تواند منجر به کجی بینی گردد.

بینی یک ساختار هرمی شکل دارد و تیغه بینی یک لایه غضروفی است که وسط بینی قرار دارد طوری که حفره بینی را به دو قسمت تقسیم می‌کند. اگر تیغه در راستای نوک هرم بینی، به صورت خط صاف نباشد و منحرف شود، انحراف بینی رخ می‌دهد. شاید فرد در تنفسش مشکلی نداشته باشد اما انحراف بینی به مرور زمان باعث گرفته شدن یکی یا دو سمت حرف می‌شود که در پی آن مشکلات تنفسی بروز پیدا می‌کنند.

بنابراین بهتر است فرد برای عمل زیبایی بینی اقدام کند تا این مسأله رفع گردد و از آن پیشگیری شود. البته بعضی از افراد از هزینه عمل بینی نگرانی دارند که کجی یا انحراف بینی، هزینه عمل بینی را بالاتر می‌برد در صورتی که هزینه جراحی در قبال سلامتی که به دست می‌آید، اصلاً مد نظر نمی‌باشد.

هزینه عمل بینی انحراف دار

علت کجی و انحراف بینی

این مشکل ممکن است ارثی یا ژنتیکی و ناشی از عدم تناسب ژن‌هایی که از پدر و مادر گرفته می‌شود، باشد.  عدم هماهنگی غضروف‌ها و نامتقارن بودن استخوان بینی نیز در این موضوع دخیل هستند. در واقع وارد شدن ضربه به بینی این هماهنگی را بر هم می‌زند و باعث شکستگی و تورم استخوان می‌گردد.

در دوران جنینی که بدن تکامل می‌یابد اگر رشد قسمت‌های مختلف بینی متفاوت باشند این انحراف می‌تواند رخ دهد.

کجی بینی می‌تواند از شکستگی بینی هم باشد، حتی در مواردی ممکن است مدت‌ها بعد از تصادف، این مسأله در ظاهر نشان دهد.

هر چه شکستگی عمیق‌تر باشد و ساختار بینی را بیشتر به هم زده باشد، عمل بینی و اصلاح آن مشکل‌‎تر شده از طرفی بر هزینه عمل بینی تأثیر دارد.

علائم کجی و انحراف بینی

اگر کج بودن بینی ناشی از انحراف نباشد، علائم و عوارض خاصی ندارد هرچند بر زیبایی چهره تأثیر منفی دارد چرا که بینی در مرکز چهره و توجه قرار دارد که تؤاماً با کاهش اعتماد به نفس همراه می‌باشد.

کجی بینی با علائم و نشانه‌های زیر همراه می‌باشد:

  • خون دماغ شدن با دفعات زیاد
  • عفونت مکرر سینوس‌ها
  • خشک شدن بینی
  • درد در صورت و سر
  • خر و پف‌های سنگین و بلند
  • آبریزش بینی

با مشاهده این نشانه‌ها بهتر است با پزشک متخصص صحبت کرده تا اگر به عمل بینی نیاز است سریع‌تر برای رفع آن اقدام صورت گیرد. هر چه زودتر این کار انجام شود ممکن است هزینه عمل بینی کمتر شود.

جراحی بینی کج

آیا برای اصلاح کجی بینی، یکبار عمل بینی کافی است؟

شایع شده است که بعد از عمل، کجی بینی برگشت می‌کند و عمل دوباره ان هزینه عمل بینی را بیشتر می‌کند.

اما این طور نیست، بینی کج عوارضی دارد که فقط با جراحی رفع می‌گردد. فقط در موارد خاص احتمال عمل مجدد وجود دارد. که عامل مهم آن عدم تقارن همزمان بینی با کجی صورت است. یعنی ممکن است فرد در کودکی در اثر ضربه صورتش کج شده و همان طور رشد کرده است بنا براین با جراحی زیبایی هم کجی بینی کمی نمایان خواهد بود.

بیشتر بخوانید: رینوپلاستی

عمل بینی گوشتی که کجی یا انحراف دارد

بینی‌های گوشتی، پوست ضخیمی دارند از طرفی ممکن است لایه چربی زیر پوستی آن‌ها زیاد باشد. جراحی بینی گوشتی نیاز به ظرافت و تبحر فراوانی دارد چرا که در صورت ناشیانه عمل کردن، احتمال برگشت بینی به حالت قبل از عمل، وجود دارد. بنابراین هزینه عمل بینی گوشتی اندکی بالاتر از بینی استخوانی خواهد بود که میزان دقیق آن به پزشک جراح بستگی دارد.

هزینه عمل بینی کج

سؤالی که بعضاً افراد می‌پرسند این است که آیا رفع کجی نوک بینی، هزینه کمتری دارد؟ در پاسخ می‌توان گفت که معمولاً این موارد به پزشک جراح مربروط می‌شود و ابتدا با مشورت پزشک باید تشخیص داد که کجی بینی با انحراف همراه است یا نه.

اگر کجی با انحراف همراه باشد نوع و هزینه عمل بینی متفاوت خواهد بود اما با این حال هر گونه جراحی، هزینه جراحی کامل را در بر خواهد گرفت.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا