عمل بینی و جراحی بینی

آسان ترین راه های تشخیص بینی گوشتی و استخوانی

یکی از عوامل تاثیر گذار در جراحی بینی این است که بینی شما در کدام دسته بندی بینی جای می گیرد. به طور کلی جراحان پلاستیک، عمل بینی افراد را به دو دسته عمل بینی گوشتی و عمل بینی استخوانی تقسیم می کنند. اما چطور می توانیم تشخیص بدهیم که عمل بینی ما در کدام دسته قرار می گیرد. در ادامه این مطلب با معرفی هر دو این دسته بندی ها سعی داریم به تفاوت های آن دو بپردازیم، چرا که این تفاوت ها در سختی عمل بینی، هزینه عمل بینی و نتیجه نهایی آن تاثیر گذار خواهند بود. 

بینی گوشتی 

بینی هر فرد از بالا به پایین شامل پوست، استخوان، غضروف و بافت چربی است. اصطلاح بینی گوشتی به بینی هایی گفته می شود که ویژگی هایی مثل پوست کلفت و چرب در قسمت پایینی بینی، غضروف با پهنای زیاد در قسمت میانی بینی، بافت چربی با تجمع زیاد در قسمت پایینی بینی، شکل نامتعارف و ارتفاع نامتوازن پره های بینی را دارا هستند. 

بینی استخوانی 

بینی های استخوانی را معمولا با قوز بالای بینی می شناسند ولی آنها ویژگی های دیگری نیز دارند. بینی استخوانی پوستی نازک، غضروفی مستحکم و قابل لمس و انحراف در استخوان دارند. احتمالا شما هم در سایت های اینترنتی خوانده اید که بینی استخوانی با لیزر هم قابل جراحی است، گاهی اخبار به تجسم آینده می پردازند.

جراحی بینی

تفاوت در اهداف عمل بینی

همه ی عمل های بینی صرفا با هدف زیبایی انجام نمی شود، تصادفات رانندگی و سوانح دیگر موجبات شکستگی بینی می شوند و این نوع عمل بینی در دسته عمل بینی استخوانی قرار می گیرد، چرا که در حین انجام این عمل باید غضروف و استخوان ترمیم شوند. عمل های بینی برای مقاصد دیگری مثل رفع مشکلات تنفسی، پلیپ و … نیز انجام می شوند که گاهی با تلفیق مقاصد به یک جراحی زیبایی بینی تبدیل می شوند.

بیشتر بخوانید: رینوپلاستی

تفاوت بینی گوشتی و استخوانی

آنچه از لفظ حاصل می شود این است که تفاوت این دو دسته بندی در گوشت و استخوان باشد. یک بینی مشکل انحراف استخوانی دارد و در بینی دیگر گوشت زیادی جمع شده است، ولی واقعیت چیست؟ تفاوت اصلی این دو بینی در پوست است؛ اگر بینی شما پوست نازکی دارد و با لمس غضروف آن احساس می کنید که با یک غظروف سرسخت مواجه هستید، یعنی شما یک بینی استخوانی دارید. در طرف دیگر چنانچه در نزدیکی آینه منافذ پوست بینی شما کاملا مشخص است، بینی شما پوست نازکی دارد، غضروف بینی شما راحتتر از آنچه فکرش را بکنید جا به جا می شود و مثل آونگ می ماند، بینی شما گوشتی است و نیاز به عمل بینی گوشتی دارید. با این راهکار می توان نوع بینی فرد را تشخیص داد. به خاطر داشته باشید، افرادی وجود دارند که بینی آنها به نوعی هر دو دسته بندی عضویت دارد ولی به خاطر کم تر بودن تعداد این افراد، دسته بندی سومی به وجود نیامده و نام گذاری هم نشده است.

جراحی بینی

تفاوت عمل بینی گوشتی و عمل بینی استخوانی 

جراحی بینی به دو صورت باز و بسته انجام می شود در عمل باز پوست بینی فرد به طور کامل برداشته می شود و در عمل بسته با ایجاد یک برش ظریف روی کلوملا، تغییرات در بافت و غضروف زیرین انجام می شود. حال فرض کنید که شما یک جراح هستید و حتما باید یک عمل بینی باز انجام دهید، شکافتن کدام پوست را ترجیح می دهید و برای شما ساده تر است؟ پوست نازک یا ضخیم؟ خب قطعا پاسخ این سوال پوست نازک است و از این پاسخ نتیجه می گیریم که عمل بینی استخوانی برای جراح راحت تر است ولی تفاوت های دیگر در کجاست؟ در توضیح بینی های گوشتی گفته بودیم که این بینی ها دچار ضعف غضروفی هستند؛ شاید از اطرافیان شنیده باشید که عمل بینی گوشتی بازگشت پذیری دارد یا بینی گوشتی بعد از عمل تغییر می کند، این حرف و حدیث ها چندان شایعه نیستند، عدم تقویت مناسب ساختار غضروف بینی گوشتی یکی از دلایل تغییر ظاهری بینی بعد از عمل است و این یعنی عمل بینی گوشتی به یک مرحله ی اضافه ی دیگر نیز نیاز دارد. با تمام این تفاسیر طبیعی است که هزینه عمل بینی گوشتی بیش تر باشد و البته نتیجه عمل بینی استخوانی بیشتر قابل پیش بینی است.

شناخت نوع بینی چه امتیازی دارد؟

هدف از مباحث بالا این بود که شما حتی قبل از ویزیت و مشاوره یک قدم رو به جلو برداشته و اطلاعاتی که کسب کنید که با آن بتوانید نوع بینی خود را تشخیص دهید، اگر بینی گوشتی دارید اکنون می دانید که داشتن انتظار تغییرات کاملا دقیق و صد در صدی زیاده خواهی است و بهتر است فقط به یک پزشک بسیار مجرب اعتماد کنید و اگر بینی استخوانی دارید می دانید که راه هموارتری برای رسیدن به زیبایی مورد نظرتان پیش روی شما قرار گرفته، پس زودتر برای جراحی زیبایی بینی اقدام کنید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا