عمل بینی و جراحی بینی

عمل بینی برای چه افرادی خطرناک است؟

همه‌ی ما عکس‌های قبل و بعد از عمل بسیاری از عمل‌های بینی را دیده ایم و گاه از تغییرات ایجاد شده به وجد آمده ایم. اما کسانی که این عمل را تجربه نکرده اند، به یک نکته توجه ندارند آن هم اینکه فاصله‌ی زمانی‌ای که بین این دو عکس وجود دارد، گاه به شش ماه نیز می‌رسد. اینطور نیست که وارد اتاق عمل شوید و سه ساعت بعد با بینی عمل شده و چهره‌ی زیبا و متناسب از اتاق بیرون بیایید. بعد از انجام عمل بینی، تا یک هفته به کلی زندگی عادی شما مختل می‌شود و عوارض جانبی عمل تا یک سال با شما همراه است. بنابراین اگر به هر دلیل تصمیم به انجام این عمل دارید، باید رنج‌های آن را نیز به جان بخرید. اگر کسی که عمل بینی روی او انجام می‌شود، یک کاندید ایده‌آل عمل بینی باشد، معمولا عوارض عمل بینی خطر جدی‌ای برای او ایجاد نمیکند. اما اگر شرایط لازم برای عمل بینی را نداشته باشید، عمل بینی می‌تواند برای شما شدیدا خطرساز باشد.

عوارض عمل بینی

هر عمل جراحی‌ای که روی هر عضوی از بدن انجام می‌شود، فی نفسه آثار و عوارضی را روی بدن پدیدار می‌کند که برای خنثی کردن این اثرات، مراقبت‌های بالینی و استفاده از داروهای تجویز شده توسط پزشک نیاز است.

در جراحی بینی، طبیعتا موضوع عمل، بینی انسان است اما گاهی گوش‌ها یا دنده‌ها نیز برای برداشتن بافت غضروفی درگیر می‌شوند و تحت تاثیر عوارض عمل نیز قرار می‌گیرند. عوارض عمومی عمل بینی عبارتند از خونریزی، عفونت، بی حسی بینی، هماتوما(جمع شدن خون زیر پوست)، زخم داخل بینی، ورم و کبودی، عدم موفقیت عمل و نیاز به عمل مجدد مانند رینوپلاستی یا عمل ترمیمی بینی .

آمادگی برای عمل بینی ارتباط تنگاتنگی با سبک زندگی شما دارد. شیوه‌ی زندگیِ قبل از عمل شما تعیین می‌کند تا چه حد عوارض جراحی بینی تاثیر منفی رویتان داشته باشد. در این مقاله سعی داریم مواردی را ذکر کنیم که اگر آنها را دارا باشید، جراحی برای شما خطرساز است.

عمل بینی

مصرف سیگار

هر عملی که قصد انجامش را دارید، مصرف سیگار مانعی برای بهبودی کامل و کسب نتیجه‌ی مطلوب از عمل است. جراحان توصیه می‌کنند از هفته‌ها قبل از عمل سیگار کشیدن را کنار بگذارید و بعد از عمل نیز کشیدن سیگار قدغن است. دلیل آن هم این است که دود سیگار توانایی گلبول‌های قرمز برای حمل اکسیژن را کاهش می‌دهد. همچنین راه مبارزه با عفونت‌ها برای گلبول‌های سفید سخت می‌شود و در نتیجه بهبودی زخم‌ها و عفونت‌ها به درازا می‌کشد. اگر سیگاری هستید و توانایی ترک آن را نیز ندارید، بدانید که گزینه‌ی مناسبی برای انجام عمل بینی نیستید.

مصرف مواد و الکل

تاثیری که الکل بر روی سیستم ایمنی می‌گذارد، فاجعه بار است. خونریزی زیاد حین عمل و عفونت بعد از عمل خطراتی است که افراد الکلی را تهدید می‌کند. مواد مخدر نیز تاثیر به مراتب بیشتر و سنگین تری در فرآیند عمل می‌گذارد.

بیماری‌های قلبی و عروقی

یکی از خطرات بالقوه ای که در اتاق عمل وجود دارد، واکنش منفی بدن به مواد بیهوشی است. به طور عادی این مواد خطری برای افراد ندارند اما اگر کسی مشکل قلبی و عروقی یا حساسیت خاص به ماده‌ی بیهوش کننده داشته باشد، عمل ختی می‌تواند برای او مرگ‌آفرین باشد. خیلی اهمیت دارد که هرگونه حساسیت یا بیماری قلبی و عروقی پیش از عمل توسط پزشک سنجیده و تشخیص داده شود. 

دیابت 

یکی از مشکلاتی که افراد دیابتی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، عدم بهبود زخم و مشکلات قلبی و کلیوی است. اگر مبتلا به دیابت هستید، ممکن است کاندید خوبی برای عمل بینی نباشید. 

اختلالات تنفسی

اختلال تنفسی به دلیل مشکلات ریوی یا نقص‌های بینی سد دیگری است که می‌تواند در برابر جراحی بینی موفق قرار گیرد. اختلالات به وجود آمده به خاطر مشکلات ریوی در فرآیند بیهوشی می‌تواند خطرساز باشد. همچنین هرگونه مشکل تنفسی که دلیل آن ساختار بینی باشد، باید با عمل جراحی مناسب رفع شود.

کم خونی 

یکی از عوارض عمومی هر عمل جراحی، خونریزی حین عمل است. این خونریزی امری طبیعی است اما وقتی فرد دچار کم خونی باشد، ممکن است به بحرانی در اتاق عمل تبدیل شود. اطلاع داشتن پزشک از سابقه‌ی پزشکی داوطلب عمل کمک بسیاری به تصمیم گیری در مورد عمل خواهد کرد.

عدم تعادل روانی

عمل زیبایی بینی عملی است که معمولا به اختیار و انتخاب خود فرد انجام می‌شود. بنابراین خیلی اهمیت دارد که فرد هنگام تصمیم گیری از سلامت عقلی کامل برخوردار بوده و در شرایط متعادل این انتخاب را داشته است. عدم تعادل روانی می‌تواند به اختلال روانی مانند زایل بودن عقل یا ممیز نبودن تعبیر شود. اما قرار داشتن در شرایط سخت در زندگی شخصی و تحت اضطراب بودن نیز به عنوان عدم سلامت و تعادل روانی تلقی می‌شود. داوطلب عمل باید مطمئن باشد هنگام تصمیم گیری تحت فشار روانی نبوده و از نظر روحی در اوضاع خوبی به سر می‌برد. زیرا تاثیرات این عمل تا آخر عمر همراه فرد می‌ماند و در صورت پشیمانی از عمل، راه بازگشتی وجود ندارد.

عمل زیبایی بینی

نتیجه گیری:

اگر زندگی شما به هر نحو متاثر از عوامل بالا است، عمل زیبایی بینی می‌تواند برای شما خطرناک باشد و شما کاندید ایده‌آلی برای جراحی بینی نیستید. اما با مشورت کامل با پزشک و ارائه‌ی سوابق پزشکی خود به او و با کمی تغییر در سبک زندگی خود، می‌توانید شرایط لازم برای عمل زیبایی بینی را احراز کنید و به نتیجه‌ی مطلوب خود برسید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا