عمل بینی و جراحی بینی

آزمایش های لازم قبل از جراحی بینی

استقبال از جراحی بینی در کشور ما ایران به شکل گسترده ای رو به افزایش است و این لزوم داشتن آگاهی کامل قبل از عمل بینی را به حداکثر می رساند. ممکن است شخص به کلینیکی مراجعه کند که برای کاهش هزینه عمل بینی، همه ی ملزومات دیگر را به مخاطره بیاندازد. در این مکان ها روزانه تعداد زیادی جراحی با فاصله زمانی بسیار کم حتی در یک سالن در کنار هم انجام می شود و فرصت طی کردن دوره نقاهت بعد از عمل در آنجا به شما داده نمی شود. خب قطعا وقتی پزشکی انقدر عجله دارد، آزمایشات لازم قبل از عمل بینی را به شما نخواهد گفت و بعد از جراحی هم توجه چندانی به نتیجه و حال جسمی شما نخواهد داشت. پس به سرعت و صرف قیمت کمتر تصمیم گیری نکنید پای جان شما در این معامله وسط خواهد بود.

چرا باید قبل از جراحی بینی به آزمایشگاه بروم؟

به طور کلی دو دلیل عمده برای حضور در آزمایشگاه و چکاپ قبل از هر نوع جراحی وجود دارد. همانطور که می دانید وقتی شما به اتاق عمل می روید، اولین کسی که کار خود را شروع می کند، متخصص بیهوشی است. بسته به نیاز پزشک این بیهوشی با دوز کم یا زیاد و به صورت موضعی یا کلی صورت می گیرد؛ افراد با شرایط جسمی و بیماری های مختلف، پاسخ یکسانی نسبت به بیهوشی ندارند، ممکن است شما بیماری های داشته باشید که فقط بیهوشی موضعی با دوز کم برایتان مناسب باشد و در غیر اینصورت دیگر نتوانید هوشیاری خود را به دست آورید.

بیشتر بخوانید: رینوپلاستی

 در اینجا پزشک قبل از انجام عمل بینی از آزمایشات شما نتایجی را برداشت کرده و در پرونده ی شما وارد می کند تا در مورد سطح بیهوشی شما تصمیم گیری شود. مورد دیگری این بار پس از هر جراحی بینی به وقوع می پیوندد، خونریزی است. پزشک باید مطمئن باشد که می تواند این خونریزی را کنترل کند، ضمن اینکه شما حتی اگر بیماری خاصی ندارید، باید از مصرف یک سری داروها قبل از عمل بینی پرهیز کنید.

چه آزمایش هایی باید قبل از عمل بینی انجام شود؟

ابتدا این تست ها و آزمایش ها را به صورت موردی ذکر می کنیم و سپس به شرح کامل جزئیات هر یک خواهیم پرداخت.

  1. آزمایش خون
  2. آزمایش بارداری
  3. آزمایش ادرار
  4. نوار قلبی یا الکتروکاردیوگرافی
  5. عکس رادیولوژی از قفسه سینه
  6. تست های سلامت روانی

عمل بینی ترمیمی

آزمایش خون

مهمترین فاکتوری که پزشک در این آزمایش به دانستن آن احتیاج دارد، سطح هموگلوبین خون شماست. هموگلوبین یا Hb یک پروتئین فلزی که وظیفه جابجایی اکسیژن را در خون بر عهده دارد و در واقع اکسیژن را از ریه گرفته و به قسمت های دیگر بدن انتقال می دهد. وقتی سطح هموگلوبین شما پایین تر یا بالاتر از سطح نرمال 13 تا 16 گرم در دسی لیتری باشد، بنا به صلاحدید پزشک شما باید از داروهایی استفاده کنید تا به سطح نرمال برسید.

آزمایش بارداری

اگر خانم متوجه نباشد که باردار است و اقدام به جراحی بینی کند، برای خود او و فرزندش بسیار خطرناک خواهد بود. پس به طور کلی پزشک یک تست بارداری قبل از جراحی بینی توصیه می شود. باردار بودن سطح هموگلوبین خون مادر را کاهش خواهد داد که از این نظر هم برای وی خطرناک خواهد بود. به طور کلی انجام عمل زیبایی بینی در زمان بارداری ممنوع است و فقط جراحی بینی در شرایط اضطراری با رضایت اقوام درجه یک انجام می پذیرد.

آزمایش ادرار

این آزمایش بسیاری از بیماری ها عفونی را برای پزشک مشخص خواهد کرد. همچنین اگر فرد به دیابت یا فشار خون نامنظم دچار شده باشد، احتمالا عمل بینی او لغو شده یا به تعویق می افتد.

نوار قلبی

قلب مهمترین نقش را در گردش خون و بقای فرد ایفا می کند، پزشک باید علاوه بر مطمئن شدن از کارکرد مناسب قلب قبل از عمل بینی، سوابق اشخاصی که هر نوع بیماری قلبی داشته اند را کاملا بررسی کند. جراحی بینی شاید خیلی ترسناک نباشد اما دلهره آور بودن انجام جراحی برای اغلب افراد یعنی قلب داوطلب باید سالم بوده و توانایی تحمل سطح بالای استرس را داشته باشد.

عمل زیبایی بینی

عکس رادیولوژی از قفسه سینه

اگر سابقه اعتیاد به سیگار، ذات الریه یا هر مدل مشکل تنفسی دیگری را داشته اید، باید یک رادیولوژی از ریه شما گرفته شود تا از کارکرد مناسب آن اطمینان حاصل شده و بعد عمل بینی انجام شود.

تست های سلامت روانی

یک سری اختلالات روانی وجود دارند که در آن شخص به خاطر یک مشکل بسیار کوچک یا ایرادی که اصلا وجود ندارد، مکرر به دنبال انجام جراحی زیبایی است. همچنین برای افرادی که سوابقی مثل خودزنی دارند و همچنان با این مشکلات دست و پنجه نرم می کنند عمل بینی به هیچ وجه توصیه نمی شود، چرا که بعد از جراحی باید از بینی به طور کامل محافظت شود و حتی یقه لباس با آن برخورد نکند.

طبق پروتکل های بهداشتی حتی در آمریکا انجام همه ی این آزمایش ها قبل از عمل بینی الزامی نیست؛ چنانچه به عنوان مثال از سلامت روانی خود مطمئن هستید، اجباری به حضور در دفتر روانپزشک ندارید ولی انجام آزمایش خون و به خصوص بارداری برای زنان قبل از جراحی بینی بسیار حیاتی است. دقت کنید که هزینه این آزمایش ها شاید بر مقدار هزینه عمل بینی شما بیفزاید ولی با این کار شما از پیش آمدن معضلات غیر مترقبه برای پزشک در حین و پس از عمل بینی جلوگیری کرده و در هزینه های آتی خود صرفه جویی می کنید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا