عمل بینی و جراحی بینی

نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی

نحوه و شکل خوابیدن پس از جراحی بینی یکی از مهم ترین بخش های مراقبت بعد از عمل بینی است. بینی بعد از جراحی بسیار آسیب پذیر است و نیاز به مراقبت جدی دارد. خوابیدن بخش بزرگی از استراحت بعد از عمل را تشکیل می دهد. بنابراین باید دراز کشیدن و خوابیدن به شکلی باشد که به بینی آسیب نرسد.

مراقبت بعد از جراحی بینی

عمل زیبایی بینی به تنهایی از اهمیت و حساسیت بالایی برخوردار است. اما اگر پزشک جراح خود را با آگاهی کامل انتخاب کرده باشید، این وظیفه ی خطیر به عهده ی اوست و لازم نیست نگرانی ای از بابت موفقیت جراحی بینی خود داشته باشید. اما کاری که وظیفه ی شماست و باید آن را به خوبی انجام دهید، مراقبت پس از عمل بینی است. اهمیت مراقبت بعد از جراحی بینی به حدی بالاست که در صورتی که به درستی انجام نشود ممکن است به کلی تاثیر جراحی از بین برود و حتی بینی فرم بدتری به خود بگیرد.

علت اهمیت بالای مراقبت پس از جراحی بینی، آسیب پذیری و شکنندگی بینی بعد از عمل جراحی است. در تمامی عمل های جراحی بینی، برش خوردن بینی عملی مشترک است و در اکثر عمل ها تراش دادن یا برداشتن استخوان یا غضروف انجام می شود. همچنین در بیشتر موارد با گره زدن بافت ها در جایگیری آن ها تغییر اعمال می شود. حتی در برخی کیس ها لازم است استخوان بینی شکسته شود. تمامی این موارد باعث واکنش طبیعی بدن می شوند و التهاب و تورم را به دنبال دارند. علاوه بر آن تلاش برای هر گونه تغییر در بافت بینی به نوعی مقاومت طبیعی بدن را به دنبال دارد و برای تثبیت این تغییرها به زمان زیادی نیاز است.

تغییراتی که در فرآیند عمل زیبایی بینی روی بینی اعمال می شود، بینی را در وضعیتی آسیب پذیر قرار می دهد.

با دلایل گفته شده دیگر اهمیت مراقبت بعد از جراحی بینی بر همه واضح است. اگر می خواهید با جزییات بیشتر مواردی که برای مراقبت بعد از جراحی بینی لازم است را بدانید این مقاله را بخوانید: عمل بینی و مراقبت های بعد از آن

مراقبت های بعد از عمل بینی

نکات مهم در خوابیدن بعد از عمل بینی

از آنجایی که ما ساعات زیادی از شبانه روز را در خواب به سر می بریم و در روزهای اولیه بعد از عمل زیبایی بینی این ساعات به همراه زمان های استراحت بیشتر نیز می شود، بنابراین نحوه خوابیدن ما باید به گونه ای باشد که از بینی محافظت شود. در زیر نکاتی که لازم است هنگام خوابیدن در روزهای بعد از عمل بینی رعایت شود را برمی شماریم.

به صورت طاق باز بخوابید

مهم ترین نکته در مورد نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی این است که باید به روی کمر یا همان طاق باز بخوابید. به یاد داشته باشید خوابیدن به پهلوها یا به روی شکم ممنوع است. خوابیدن به صورت طاق باز احتمال ضربه خوردن بینی را کاهش می دهد و جریان هوا را به شکلی بهتر در بینی برقرار می کند.

خوابیدن بعد از جراحی بینی

سر خود را از زمین فاصله دهید

باید زیر سر خود چند بالش قرار دهید تا سرتان از زمین فاصله داشته باشد. این کار باعث می شود در صورت هر گونه خونریزی احتمالی یا تجمع مخاط، خونابه یا مخاط بینی به بیرون بریزد و داخل بینی باقی نماند. همچنین باید سر نسبت به بدن در زاویه چهل و پنج درجه قرار بگیرد. زاویه و ارتفاع سر باعث می شود به مرور تورم بینی بهبود یابد و دوران نقاهت زودتر طی شود.

از دیگر افراد و از دیوار ها فاصله بگیرید

بسیار مهم است که هنگام خواب کسی اطرافتان نباشد یا در نزدیکی دیوار ها یا در اتاق نباشید. حضور اشخاص در کنار شما هنگام خواب می تواند احتمال برخورد دست یا پای این افراد با بینی شما را حتی به اندازه ای بسیار کم افزایش دهد. حتی یک بار بروز چنین اتفاقی برای شما بسیار خطرناک است. بنابراین با فاصله از دیگران و از دیوارها بخوابید و برای اینکه خودتان نیز غلط نخورید و به جایی برخورد نکنید، چند بالش اضافی در دو طرفتان قرار دهید.

قبل از خواب از کمپرس یخ استفاده کنید

استفاده از کمپرس یخ یکی از مهمترین توصیه های جراحان بینی برای مراقبت بعد از عمل بینی است. کمپرس یخ در بهبود کبودی ها و تورم ها و کاهش درد بسیار موثر است و یکی از زمانهایی که باید کمپرس یخ استفاده شود، قبل از خواب است؛ بنابراین حتما قبل از این که به خواب بروید، از کمپرس یخ استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: رینوپلاستی

کمپرس یخ بعد از عمل بینی

کافئین مصرف نکنید یا بین مصرف آن و زمان خواب فاصله دهید

یکی از عارضه هایی که بعد از جراحی بینی به وجود می آید، بی خوابی و اختلال در خواب است. کافئین نیز ماده ای است که سطح هوشیاری را بالا می برد و باعث بی خوابی می شود. پس بهتر است از نوشیدنی ها و دیگر مواد کافئین دار استفاده نکنید یا مصرف آن ها را کم کنید. توجه داشته باشید خواب بهترین فرصت بدن برای بازیابی خود و بهبود و ترمیم زخم ها است و نباید این فرصت را از خود سلب کنید. با مشورت پزشک خود از نوشیدنی های آرام بخش طبیعی استفاده کنید و مصرف چای و قهوه را تا حد امکان کاهش دهید.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا