عمل بینی و جراحی بینی

اگر بعد از عمل بینی این نشانه‌ها را دیدید نیاز به ترمیم دارید

اگر بعد از عمل بینی این نشانه‌ها را دیدید نیاز به ترمیم دارید.

جراحان حرفه ای پیش از اقدام به عمل بینی، دقت و حساسیت بالایی در شناخت کامل کیس عمل خود به خرج می‌دهند. بینی داوطلب عمل را به دقت معاینه و بررسی می‌کنند، انتظارات او را از عمل بینی مو‌به‌مو جویا می‌شوند و سابقه‌ی پزشکی بیمار را بررسی می‌کنند. اگر تمام  این مراحل به درستی طی شود، معمولا می‌توانیم انتظار یک عمل بینی موفق را داشته باشیم. اما همیشه همه چیز آن طور که ما می‌خواهیم پیش نمی رود. گاهی اتفاقاتی در حین عمل یا بعد از عمل می‌افتد که مانع کسب نتیجه‌ی مطلوب ما می‌شود. یا اینکه بعد از عمل، نتیجه‌ی نهایی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

چه عواملی باعث حصول نتیجه‌ی مناسب از عمل بینی می‌شود؟ جواب این سوال تا حدی به جراح و تا حدی نیز به داوطلب عمل بینی برمی‌گردد.

بیرون اتاق جراحی، قلمرو اثرگذاری داوطلب عمل

تا پیش از آنکه وارد اتاق عمل شوید، این شما هستید که نتیجه‌ی عمل را تعیین می‌کنید و بر روی آن بیشترین اثر را می‌گذارید. کسی که تصمیم به عمل بینی می‌گیرد و به متخصص جراحی بینی مراجعه می‌کند خود شما هستید. انتخاب جراح کاربلد مهم ترین تصمیمی است که می‌توانید در مورد عمل بینی خود بگیرید؛ شما انتظارتان از عمل و اینکه می‌خواهید بینی‌تان به چه شکل درآید را تعیین می‌کنید و با پزشک مشورت می‌کنید. اگر پزشک را از تمامی زوایای سابقه‌ی پزشکی تان مانند اینکه چه دارویی را به صورت روتین مصرف می‌کنید، چه عمل هایی پیش از این انجام داده اید، به چه بیماری ای مبتلا هستید، به چه داروها و موادی حساسیت دارید و… مطلع سازید، بخش مهمی از نتیجه‌ی عمل را خود به دست خود رقم می‌زنید. 

عمل بینی شروع می‌شود

بعد از اتمام جلسات مشاوره و تعیین وقت برای عمل، روز موعود فرا می‌رسد. به درمانگاه مراجعه می‌کنید و صحبت‌ها و تعهدهای پیش از عمل را انجام می‌دهید. (بله! شما تعهد می‌دهید که وظیفه‌ی خود در انتقال تمامی اطلاعات پزشکی تان به جراح را درست انجام داده اید و بنابراین حق شکایت بعد از عمل را از خود سلب می‌کنید) وارد اتاق عمل می‌شوید، سپس فرآیند بیهوشی آغاز می‌شود. یک نفر تا زمانی که کاملا به خواب بروید، با شما صحبت می‌کند. دو تا سه ساعت عمل برای شما به اندازه‌ی چشم برهم زدنی طول می‌کشد و سپس خود را در حالی که لب و دهانتان شدیدا خشک شده در اتاق ریکاوری روی تخت می‌یابید. 

اتاق عمل جایی است که متخصص جراح تمام تغییرات را اعمال می‌کند. در این جا همه چیز به جراح‌تان بستگی دارد. معمولا از یک جراح حرفه ای و با تجربه، یک عمل بی دردسر را انتظار داریم. اگر تصمیم درستی در انتخاب جراح مناسب گرفته باشید، می‌توانید با اطمینان بینی خود را به دست او بسپارید. اما اگر به قیمت های پایین غیرمعقول برخی جراحان اعتماد کرده باشید، باید انتظار عوارض و مشکلات متعددی را داشته باشید تا جایی که نیاز به عمل بینی مجدد پیدا می‌کنید.

عمل مجددی که بعد از عمل اصلی انجام می‌شود، رینوپلاستی یا عمل ترمیمی نام دارد. در واقع وقتی نتیجه‌ی مطلوب از عمل حاصل نمی‌شود، باید عمل دیگری انجام شود. 

عمل زیبایی بینی

نشانه های نیاز به عمل بینی ترمیمی

  • عدم رضایت خودتان از نتیجه‌ی عمل

گفتیم که عمل ترمیمی به علت عدم حصول نتیجه‌ی مطلوب در عمل نخست انجام می‌شود. این عدم مطلوبیت نتیجه ممکن است نظر شما یا تشخیص پزشک باشد. مثلا بعد از گذراندن کامل دوره‌ی نقاهت، می‌بینید بینی شما به آن فرمی که دلخواهتان بوده نرسیده است. مثلا شما انتظار فرمی طبیعی را داشتید ولی بینی تان به شکل عروسکی درآمده. یا اینکه قوس و زاویه‌ی نوک بینی بیشتری مطلوبتان بوده ولی حاصل نشده است. اگر نتیجه‌ی به دست آمده از آنچه که می‌خواستید فاصله‌ی زیادی دارد، بعد از بهبود کامل بینی می‌توانید مجددا به جراح خودتان یا یک جراح متخصص در زمینه‌ی عمل های ترمیمی مراجعه کنید و از او درخواست کنید جراحی بینی ترمیمی را برایتان انجام دهد. 

  • اختلال در تنفس

تنفس برای بینی اولین و مهمترین عملکرد است. ولی به دلیل اینکه این عضو در مرکز صورت قرار گرفته، نقش آن در زیبایی صورت به طور ویژه‌ای مورد توجه است. گاهی این زیبایی برای فرد اولویت بیشتری پیدا می‌کند. در نتیجه بدون توجه به اینکه عملکرد اصلی بینی تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد یا خیر، از جراح درخواست ایجاد فرم های فانتزی غیرعقلانی که با فرم کنونی بینی او امکان‌پذیر نیست را می‌کند. معمولا اگر جراح از تخصص بالا و منش حرفه‌ای و اندکی وجدان برخوردار باشد، غیرمنطقی بودن این انتظار و ریسک بالای عمل با این فرم خواسته شده را گوشزد می‌کند و از انجام عمل به این شکل امتناع می‌کند. اما در غیر این صورت، عمل خواسته شده انجام می‌شود و نتیجه ای که به وقوع می‌پیوندد، این است که داوطلب عمل به شدت در تنفس خود با مشکل مواجه است. در نتیجه‌ی این اتفاق، باید برای مدت زیادی تا وقتی که امکان عمل ترمیمی را داشته باشد، تنفس از راه دهان را تحمل کند. در این موارد برای عمل ترمیمی دیگر جای اشتباه در انتخاب جراح ندارید و باید کسی را انتخاب کنید که در اجرای عمل‌های ترمیمی خبره باشد. 

  • اختلال در فرم بینی

انتظار نادرست از عمل بینی و ناوارد بودن جراح باعث رسیدن به فرم های ناهنجار نیز می‌شود. اگر قوس بینی بیش از حدی را درخواست کرده باشید، ممکن است بعد از عمل به جای یک قوس زیبا روی بینی تان با یک شکستگی مانند زین اسب روبه‌رو شوید. به این ناهنجاری، عارضه‌ی بینی زین اسبی می‌گویند. 

زاویه دهی به نوک بینی بیشتر از حد معمول نیز باعث ایجاد فرم زشت و نامطلوبِ خوکی می‌شود. یعنی حالتی که نوک بینی بیش از حد بالاست و سوراخ های بینی از روبه‌رو معلوم است.

  • آسیب دیدگی بینی در دوران نقاهت

اگر در دوران نقاهت بی احتیاطی به خرج دهید یا خیلی بدشانس باشید و بینی تان ضربه ای ببیند و تغییر فرم دهد، برای اصلاح مجدد بینی به عمل ترمیمی نیاز است.

عمل بینی ترمیمی

چگونگی و هزینه‌ی عمل بینی ترمیمی

پیش از همه اینکه بعد از عمل جراحی بینی، برای مشاهده‌ی نتیجه‌ی عمل عجله نداشته باشید. برطرف شدن کامل ورم‌ها و پدیدار شدن شکل نهایی بینی تا یک سال زمان می‌برد. بنابراین یک هفته بعد از عمل که گچ و پانسمان بینی را برداشتید، با دیدن بینی ورم کرده‌تان به جراح نگویید که من عمل ترمیمی نیاز دارم! صبر داشته باشید؛ بعد از گذشت یکسال، اگر نشانه های ذکر شده را مشاهده کردید، آنگاه به عمل ترمیمی نیاز دارید. عمل ترمیمی به علت آسیب‌پذیری بالای بینیِ عمل شده، حساسیت بیشتری دارد. بنابراین برای عمل ترمیمی به بهترین جراح مراجعه کنید. 

ضمنا به علت همین حساسیت بالا، عمل بینی ترمیمی مدت زمان بیشتری طول می‌کشد و دوره‌ی نقاهت آن بیشتر است. برای هزینه عمل بینی ترمیمی مبلغی معادل جراحی بینی اصلی یا بیشتر از آن را باید پرداخت کنید. 

نتیجه‌گیری

اگر تخصص جراح را به مبلغ دریافتی آن اولویت دهید و خود را به جراح ماهری بسپارید و پابه‌پای روندی که جراح برای شما ترسیم می‌کند راه بیایید، نگرانی‌ای از بابت نتیجه‌ی عمل بینی خود نخواهید داشت. اما به هر دلیلی اگر نیاز به عمل ترمیمی پیدا کردید، بدون استرس اقدام به عمل کنید و امیدوار باشید که این بار نتیجه‌ی خوبی از عمل کسب کنید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا